Dynaformer emekli oldu

Dynaformer emekli oldu

14 Nisan 2012 gecesi Three Chimneys Farm harasından yapılan açıklamaya göre efsanevi aygır Dynaformer 27 yaşında emekli oldu. Dynaformer ahırında yaşadıgı kalp problemlerinden dolayı bundan sonra sadece dinlenerek yaşamını devam ettirecektir. Veteriner hekimler Dynaformer’in kalbinin iyice yaşlandıgını ve artık üreme olayları onun için büyük risk taşıdıgını ilave etmişlerdir.

Dynaformer 1985 dogumlu bir aygır olup Roberto kanının Amerikadaki en önemli temsilcisidir. Şu ana dek 110 sınıf koşu kazanan yavrusu bulunurken, bu temsilcilerinin babalarına kazandırdıkları toplam miktar ise 110 milyon dolardır. Ayrıca 25.ci Gr1 galibi yavrusu 2012 yılında Ashland Stakes (G1) zaferinin mimarı Karlovy Vary isimli kısraktır.

Dynaformer denince aklımaza ilk gelen isim kuşkusuz Kentucky Derby galibi BARBARO isimli safkandır. Bunun yanı sıra diger başarılı temsilcileri ise; PERFECT DRIFT , LUCARNO , AMERICAIN, RAINBOW VIEW, RISKAVERSE , FILM MAKER , DYNAFORCE ve MCDYNAMO isimli safkanları sayabiliriz.

Dynaformer sadece 5.000 dolar aşım ücreti ile başladıgı aygırlık kariyerine hep zirveye tırmanmış ve 2012 yılında aşım bedeli 150.000 dolara kadar ulaşmıştır.

Özellikle yavruların her ne kadar çim pist özelligi biraz daha baskın olsada, çim kum ayırt etmeksizin başarılı yavruları ile Amerika’nın unutamadıgı bir isim olacaktır. Defalarca aygır kazanç listelerinde liderliklere oynayan Dynaformer müthiş bir kısrak babasıdırda.

Ülkemizde ise bu muhteşem aygırdan sadece 4 temsilci bulunmaktadır. YENİCE isimli kısrak ülkemizde tek start alan yavrusu olup çok yetenekli bir isimdi. Şu an TJK kayıtlarına göre ülkemizde harada damızlıkta bulunan 4 kısraktan biridir.Dört dedik fakat SILENT PRINCESS isimli kısrak kayıtlara göre kaybetmişiz. Diger kısrakların isimleri ise SHAPES AND SHADOWS ve TAUMANOVA ‘dır. Gönül isterdi ki bu efsane aygırın daha fazla ülkemizde temsilcisi olsun ama çok kalite bir kısrak olduguna inandıgım YENİCE ile belkide hiç bir şey için geç kalınmamıştır.

Aykut KANDEMİR

Dynaformer stallion
Dynaformer

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?