Ekrem Kurt unutulmadı

Ekrem Kurt unutulmadı

Türk at yarışçılığının unutulmayan efsane jokeyi Ekrem Kurt, ölümünün 16. Yıl dönümünde 27 Şubat 2013 tarihinde adını taşıyan TJK Apranti Eğitim Merkezi ’nde anıldı.

Yarış dünyasındaki başarılarının yanı sıra örnek kişiliği ile anılan efsane jokey, 27 Şubat 1997 yılında vefat etmişti. Törene; TJK Yönetim Kurulu Üyeleri Can N. Güven, Demir K. Görgün ve İlyas İlbey’in yanı sıra Genel Müdür Yardımcıları Murat Kuluöztürk ve Volkan Yüksel ile ailesi, öğretmenler, öğrenciler, çalışanlar ve sevenleri katıldı.

Ekrem Kurt Kimdir:
Türk at yarışçılığında akla gelen ilk isimlerden birisi, hiç kuşkusuz Ekrem Kurt’tur. At yarışları ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan çevrelerde bile yarış konusu açılınca hemen Ekrem Kurt’un ismi ortaya atılır. Çünkü Ekrem Kurt at yarışçılığının bir simgesi haline gelmiş, ününü Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da duyurmuş, kelimenin tam anlamıyla profesyonel bir jokeyimizdi.

Ekrem Kurt’ un jokeyliği meslek olarak seçmesi 1948 ‘lere dayanır. Başladığı ilk günden itibaren tehlikeli mesleğini efendice ve diğer meslektaşlarına örnek olacak prensiplerle sürdürmüş usta jokeyimiz, 1934 yılında Salihli’de doğdu. Çocukluğu burada geçen Ekrem Kurt, daha küçük yaşlarda at sevgisini benliğinde tatmaya başladı ve atların üstünden inmez oldu. Eniştesine ait Göksu ve Fidan isimli iki atla Salihli’de devamlı çalışan geleceğin ünlü jokeyi, 1948 yılının Mart ayında İzmir Hipodromu’nda yapılan 1000 metrelik bir koşuda Göksu’ya bindi ve girdiği bu ilk yarışta bütün rakiplerini geride bırakarak hayatının da ilk birinciliğini elde etti. O günün Ekrem Kurt için bambaşka bir özelliği de vardı. Çünkü 14 yaşındaki bu genç bileğinin alçıya alınmış olmasına rağmen her şeyi göze almış, alçıyı söküp atarak, sakat eliyle koşuya katılmış ve birinciliği elde etmişti.

33 yıllık yarış hayatı boyunca yaklaşık 15 bin koşuya iştirak etmiş, 4.000 civarında birincilik kazanmıştır. En çok yarış kazandığı yıllar 1955–1959 yılları olmuştur. Unutamadığı atlardan biri de hiç kuşkusuz karayel’dir. Bu güzide safkan ile 17 yarış kazanmıştır. Kurt, yarışçılık ve jokeylik hayatında 5 tane de Gazi Koşusu şampiyonluğu elde etmiştir. Ekrem Kurt, Türkiye Jokey Kulübü’nün 4 Şubat 1993’te yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında da oy birliğiyle Asli Üyeliğe kabul edilmişti.

Halen Ekrem Kurt adı, Veliefendi hipodromundaki Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi, hipodrom önünden geçen ve adını alan Ekrem Kurt Bulvarı ile meydandaki görkemli heykelde yaşatılmaktadır.

Ekrem Kurt

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?