El Nino – William Giraud Koşusu 2018

El Nino – William Giraud Koşusu 2018

7 Ocak 2018 tarihli İzmir Şirinyer Hipodromu’nda gerçekleştirilen William Giraud Koşusu’nu ( Açık – A3 ) N. Arek Kuyumciyan ‘ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu EL NINO ( d.e Victory Gallop – Platonic Chat / Danehill Dancer) , jokeyi Halis Karataş ile kazandı. Beyaz bayrak ayna yarışı yapan koşunun ağır favorisi El Nino, 1.05 ganyanı ile kazanır iken üst üste 4. birinciliğine ulaştı. Çimde nasıl koşacağı merak edilen safkan acaba şimdiden Gazi koşusunda ne yapar yorumları düşünülmeye başlandı.

Kum pistte 1600 metre mesafe üzerinden düzenlenen, 108.000 TL birincilik ikramiyesi olan ve 3 yaşlı, 1’i dişi 5’i erkek toplam 6 safkan İngiliz tayının birincilik mücadelesi verdiği William Giraud Koşusu’nda, kazanan EL NINO isimli safkanın ardında ikinciliği, Murat Gündüzeli idaresindeki EMPEROR SION ( Lion Heart – Dame de Sion / College Chapel ) elde ederken, BIG DADAŞ ( Kurtiniadis – Lady Chara / Royal Abjar ) Gökhan Gökçe ile üçüncü, İbrahim Halil Ketme ile ASLAN ADAM (Halicarnassus – Niran / Sea Hero ) ise dördüncü oldu.

Kazanan EL NINO için koşunun bitiriş derecesi 1.41.08 olurken, farklar Uzak – 4 Boy – 2,5 Boy şeklinde sonuçlandı.

El Nino şu ana kadar tamamı İzmir kumunda olmak üzere 6 kez koşup 4 kez kazandı , 1 kez ikinci ve 1 kez üçüncü olmuştur. Bu yarışlarda 292.700 TL toplam kazanç sağlayan safkanın sınıf yarış olarak William Giraud Koşusu (A3) ve Piris Reis Koşusu (A3) galibiyetleri bulunuyor.

El Nino ‘nun babası Victory Gallop yurt dışında 2000 yılında haraya alınıp ülkemizde ise 2008 yılında TJK aygır kadrosuna dahil edilmiştir. Victory Gallop ’un ülkemizde Gr1 kazanan altı yavrusu bulunmaktadır. Gr1 kazanan yavruları ise Willpower, Hot Chocolate , Victory is Ours, Oğlum Berat, Ayrton ve Ballıkaya şeklindedir. Victory Gallop yurt dışında Gr1 galibi yavrular vermiş olup ülkemizde diğer yetenekli temsilcileri ise Cooger, Arsen Lupen, Aly Girl, Luca Brasi, Kırdemirkır, Junior Pianist, Suwako, Yeşey, Rüya Kızım, Lee Valley, Massai Maka, Göğüsgeren ve Escape To Victory gibi başarılı yavruları mevcuttur.

El Nino ‘nun annesi Platonic Chat ise ülkemize 2009 yılı Tattersalls 28,000£ bedelle kazandırılmıştır. Platonic Chat yarış yaşamında hiç start almadan haraya alınmış bir isimdir. Platonic Chat’in 1.annesi SUMMER TRYSTING Gr1 plasesi olan ve Grup kazanan yavrular vermiş çok değerli bir kısraktır. Platonic Chat ‘in ülkemizde 5 yavrusu bulunuyor ve bunlardan Dubawi oğlu olan Last Exit en değerli olanıdır. Platonic Chat ‘in toplam 5 yavrusu 63 koşuda 13 birincilik elde etmişler ve bunların sadece 1 tanesi çim olup oda maiden yarıştır.

Değerli bir anne ve baba hattına sahip olan El Nino, anne kardeşleri ve baba kardeşleri gibi kaba kuma aşırı yatkın olması son derece normal olup, çim ise şu an pedigri olarak bence zor görünmektedir. Ayrıca safkanın mesafe limitinin de bence maximum 2000 metre olduğunu düşünüyorum.

2018 William Giraud Koşusu – El Nino (A3-Race Replay)

2018 William Giraud Koşusu - El Nino

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?