En iyi üçlü Talip Han

En iyi üçlü Talip Han

TJK tarafından 29 Eylül 2013 tarihinde Veliefendi hipodromunda 60. kez düzenlenen TJK Koşusu ‘nu (Gr1), Talip Öztürk ekürisinden Talip Han isimli safkan kazandı. Jokey Selim Kaya ile start alan safkan, koşu sonrası 1.35 ganyan oranı ile favoriydi. Tıpkı Başbakanlık ve Celal Bayar Koşusunda olduğu gibi abilerini bir kez daha geçen Talip Han, aynı zamanda 2013 yılı Gazi Koşusu galibi Divine Heart ile ilk ciddi karşılamasında 1-0 öne geçti. Bu yarıştan sonra Divine Heart ‘ın dizinde kırık tespit edilir iken bir süre sahalardan ayrı kalacaktır. İlgililerine geçmiş olsun dileriz.

2400 metre çim pistteki yarış sonrası 2.28.25 ile kazanan Talip Han , koşunun birincilik ikramiyesi 350.000 TL ‘yi ekürisine kazandırdı. Koşuda VILLAGE WIND (Sri Pekan-Steel Girl/Shining Steel) ikinci , CİHANIM (Bin Ajwaad-Roxie Hart/Danehill) üçüncü ve SANZATU (Bin Ajwaad-Red Fact/Asakir) ise dördüncü oldular.

Talip Han (d.e. Oratorio – Idle Rich / Sky Classic) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 14 Start (6-3-1-1) yarış totosuna ve 1.288.257 TL kazança yükseldi. Safkanın 6 galibiyetinin içinde Çaldıran Koşusu (Gr1) , Başbakanlık Koşusu (Gr1) ve TJK Koşusu (Gr1) en yüksek vasıftaki zaferleridir. Ayrıca Celal Bayar (Gr2) , Anafartalar (Gr2) ve Sait Akson (Gr3) galibiyetide bulunmaktadır. Talip Han, İrlanda ‘dan ithal edilmiş olup ve Gazi Koşusuna foal olduğundan katılamamıştı. 2010 yılı Goffs foal satışlarından sadece 21.000 € (50.000TL) karşılığında Yavaş eküri tarafından alınmıştır. Daha sonra ise Yavaş ekürisi tarafından TYAYSD 2011 Tay Satışlarında 1,5 yaşlı olarak satışa sunulan safkan, bu satışlarda 185.000 TL bedelle el değiştirerek Talip Öztürk ekürisine geçmişti. Başarılı safkanın antrenörlüğünü ise Bahattin Dağ yapmaktadır.

Babası Oratorio ülkemizde Princess Zahra ile meşhur olmuş Danehill temsilcidir. Ardından Talip Han ve Mara Despina isimli taylarının başarı ile ülkemizde reytingi tavan yapmıştır. Hala ülkemizde aygırlık için yaşı uygun olan Oratorio , Güney Afrika’da aşım yapmaktadır. İşin ilginç yanı ise bu aygırın Avrupada taylarının oldukça ucuza satılmasıdır. Avrupada da tutunamayıp zaten Güney Afrikaya yakın zamanda satılmıştır. Oratorio tabi ki Avrupada Gr1 kazanan isimler verdi. Fakat bir türlü kendini Coolmore harasına yakışan bir aygır olarak tam anlamıyla kanıtlayamadı.

Talip Han’ın annesi Idle Rich , 6 kez kazanmış ve £191,560 kazança sahiptir. Gr3 ve Listed koşular kazanmış ve Gr2 plasesi mevcuttur. Kısrak babası Sky Classic ise ülkemizde Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusu galibi Texas Gal ile tanınmış bir aygırdır. Ayrıca ülkemizde aygırlık yapan Always A Classic ile anne kardeştir.

Talip Han – TJK Koşusu 2013 (Gr1-Race Replay) izlemek için >> tıklayınız
Talip Han - TJK Koşusu 2013
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?