Enternasyonel Hezimet Sezon 2014

Enternasyonel Hezimet Sezon 2014

Kabımıza sığmayan atçılığımız gelişmeye devam ederken yine bir Enternasyonel festival zamanı geldi. Son yıllarda yabancı safkanların açık ara hakimiyeti şeklinde geçen hezimet dolu bir Eylül haftası kapıya geldi çattı. Yarışsever ve altılı ganyan gibi oyun kuranlar için aslında oldukça faydalı olduğunuda söylemek lazım. Bunda önceki yıllarda olduğu gibi ülkemizden tek bir safkanı bile kuponlaramıza yazmayarak altılar biraz daha kolaylaşacak. Tabi Tv programlarında çıkıp pembe tablo çizen ve röportaj verenlere inanmak sizlerin özgür iradesindedir. Mevzu bahis Enternasyonel yarışlar düzenlenmesi veya ikramiyeler değildir. Sadece yabancı safkanlarını ezici üstünlüklerini kabullenememedir. Bu noktada anlaştıktan sonra gelin tank gibi yabancı atları kısaca bir tanıyalım.

ULUSLARARASI TOPKAPI KOŞUSU
Enternasyonel yarışlar içinde birincilik ödülü 270.000€ (768.690,00 TL) ile ikramiye olarak en cazibeli koşu hiç kuşkusuz. Black Type yani ulusal anlamda da sınıf koşu olarak gösterilen yarışta ülkemizden 2, yurt dışından ise 5 safkan olmak üzere 7 isim mücadele edecek.

TOORMORE (IRE) 3y d e ARAKAN (USA)-DANETIME OUT (IRE) : İngiltere’de 2013 yılının şampiyon 2 yaşlı tayı olarak seçilmiştir. Bu ünvan bile bu koşuda safkanı tek atmak için yeterli bir sebebtir. Geçtiğimiz yıl iki yaşlı olarak start aldığı üç koşuda da geçilmeyen ve bu dönemde National Stakes (Gr1) ile Vintage Stakes (Gr2) gibi üst düzey yarışlar kazanmıştır. Bu yıl safkandan beklentiler yüksek olup Newmarket’te (Gr3) Craven Stakes’i kazanarak başlamıştı. Daha sonra İngiltere 2000 Guineas (Gr1) ve St James’s Palace Stakes’de (Gr1) bekleneni veremeyen Toormore son olarak 29 Temmuz’da Goodwood’da koşulan (Gr2) Lennox Stakes’de bir boyun farkıyla ikinci oldu. Koştuğu 7 yarışta 1000-1600 metreler dışına hiç çıkmayan safkanın ülkemizdeki bu koşuyu tercih etmesinin tek nedeni tamamen duygusal. Şu ana kadar 7 koşuda £215,220 kazanan safkanın kazançı Topkapı koşusu gibi tek yarışla bir anda 2 katına çıkacak. 1 Gr1 , 1 Gr2, 1 Gr3 kazanmış olan Toormore yarışın 3 yaşında olmasına rağmen 1 numaralı favorisidir. Son 6 yıldır kazanamadığımız bu yarışta ünlü antrenör Richard Hannon geçen sene Producer ile elde ettiği zaferi bu sene Toormore ile kazanmaya çok yakın. Hatta o kadar emin ki ön kayıtlarda bulunan Producer ‘i yarışa getirmeye bile gerek görmemiştir.

AYAAR (IRE) 4y d a ROCK OF GIBRALTAR (IRE)-TEIDE LADY (USA) : 21 kez koşup 4 kez kazanmış bir isimdir. 2014 yılında Class 2 yarışlara kadar inen kalitesi bulunup 4 kez koştu ve kazanamadı. 2 yaşında Gr3 kazanmış olup daha sonra jet hızıyle inişe geçmiş bir kariyeri mevcut. Toormore ile boy ölçüştürmesi imkansız. Bu yüzden detaya gerek yok.

BELGIAN BILL (GB) 6y d a EXCEED AND EXCEL (AUS)-GAY ROMANCE (GB) : Daha önce ülkemize iki kez gelip Anadolu koşularında plaseleri ile tanınıyor. Herhalde bu plase ikramiyeleri ve İstanbul manzarası ekibine iyi geliyor ki yine ülkemizdeler. Bu sene 5 kez koştular ve en iyi dereceleri handikap yarışta üçüncülük. Üstüne bir çizik atıp geçiyorum.

GLORY AWAITS (IRE) 4y a a CHOISIR (AUS)-SANDBOX (IRE) : 17 kez koşup 2 kez kazanmıştır. Bu sene ise 5 kez koşup 1 kez listed koşuda birinci, 1 kez ise listed koşuda ikinci olmuştur. Bu 2 yarışta 1400 çimdir. Tamamen class 1 yarış atı olup üst düzey Gr1 yarışlar görmüş isimdir. Tam bir miler olan yani 1400-1600 mesafelerini sürekli koşan safkanın amaçı Toormore arkasında ikincilik elde etmeye çalışacak ve büyük ihtimal başaracaktır. Bu safkan ayrıca 2013 yılında İngiltere Erkek Tay Deneme (Gr1) yarışı ikincidir. Toormore ve ekibinin tek ciddiye alması gereken rakiptir.

OUR CHANNEL (USA) 3y a e ENGLISH CHANNEL (USA)-RAW GOLD (USA) : 6 kez koşup 2 kez kazanmış bir isim. Aslında yarış kariyerine güzel başlamış ve bu yıl İngiltere derbisine katılma şerefine ulaşmış bir isim. Fakat son yarışında Belgian Bill ‘i bile geçemedi. 2014 yılında 1 kez birinci ve 1 kez ikinci oldu. İkinci olduğu yarış Amerika Arlington Park’ta Gr3 koşu olup koşunun tam bir el bombasıdır.

ULUSLARARASI BOĞAZİÇİ KOŞUSU
Enternasyonel yarışlar içinde birincilik ödülü 180.000€ (511.920,00 TL) ile ikramiye olarak ikinci en önemli yarış. Black Type yani ulusal anlamda da sınıf koşu olarak gösterilen yarışta ülkemizden 2, yurt dışından ise 4 safkan olmak üzere 6 isim mücadele edecek.

EXCELLENT RESULT (IRE) 4y d a SHAMARDAL (USA)-LINE AHEAD (IRE) : Godolphin ekürisi geçen sene bu yarışı LOST IN THE MOMENT ile kazanmış olup bu senede geçtiğimiz seneye göre daha iddalı bir safkanla geliyorlar. Gerçi gök mavililerin kitabında ikinci olmak asla düşünülmez. Safkan bugüne kadar katıldığı 13 koşuda 4 birincilik, 1 de üçüncülük elde etti. Bu yıl ise sezona Dubai’de başlayıp, Avrupa kıtasına geldi. 2014 yılında 6 koşuda 2 birinciliği mevcut. Bu birinciliklerin içinde Gr2 Dubai City of Gold koşusuda bulunuyor. Avrupa kıtasında son koştuğu 2 yarışıda etkisiz olsada yarışların hepsi üst düzey koşulardır. Bu yarışlardan birinde Boğaziçi’ne kayıtlı Pether’s Moon arkasında kalması ise tek negatif yönüdür. Yinede yarışın ikinci favorisi olacaktır.

PETHER’S MOON (IRE) 4y d a DYLAN THOMAS (IRE)-SOFTLY TREAD (IRE) : 4 yaşındaki safkan ünlü antrenör Richard Hannon tarafından antrene edilmektedir. R. Hannon geçen seneki Producer galibiyeti öyle ihya etmiş olsa ki bu sene Toormore ve Pether’s Moon ile double yapmak istiyor ki başarma ihtimali yüksek. Pether’s Moon bugüne kadar katıldığı 15 koşuda 4 birincilik, 5 ikincilik, 3 de üçüncülük elde etti. Bu sene ise 5 koşuda 1 birincilik, 2 ikincilik, 1 de üçüncülük elde etti. Formda gelen safkan bu yıl Gr3 kazandı ve plaselerin çoğunda elite safkanlara geçildi. Devamlı Avrupa’da start alıp genelde ilk 3 ten düşmeyen istikrarlı bir yapıya sahip. Performansı baz alırsak koşunun favorisidir.

VIF MONSIEUR (GER) 4y d a DOYEN (IRE)-VIVE MADAME (GER) : Yarış hayatını genel olarak Almanya’da sürdüren 4 yaşındaki safkan bugüne kadar katıldığı 12 koşuda 4 birincilik elde etti. Tipik Alman kalitesi bazındaki yetenekli bir stayer. Bu sene 3 kez koşup 1 kez ikinci oldu. Toplamda 2 Gr3 ve 1 listed zaferi bulunuyor. Almanyada Gr1 ikinciliği mevcut.

NYMPHEA (IRE) 5y a k DYLAN THOMAS (IRE)-NEELE (IRE) : Koşudaki tek dişi safkan olup gerçi fiziği ile erkeklerden farkı olmayan Nymphea, geçen senede yakın ara üçüncü olmuştu. Özellikle seri yapısı ile dikkat çeken kısrak fazla avansı yakalarsa erkekleri yanına yaklaştırmayabilir. 5 yaşındaki kısrak bugüne kadar katıldığı 14 koşuda 3 birincilik, 3 ikincilik, 3 üçüncülük, 1 de dördüncülük elde etti. Gr1 galibi patentli kısrak bu sene 3 kez koştu ve sadece 1 kez üçüncü oldu. Nymphea bu sene koştuğu ve beşinci olduğu yarışta, Vif Monsieur isimli safkanı geçmişti.

ULUSLARARASI MALAZGİRT KOŞUSU
Enternasyonel yarışlar içinde birincilik ödülü 65.000€ (182.195,00 TL) ile ikramiye olarak arap atları için yine cazibeli koşu hiç kuşkusuz. Black Type yani ulusal anlamda da sınıf koşu olarak gösterilen yarışta ülkemizden 1, yurt dışından ise 5 safkan olmak üzere 6 isim mücadele edecek.

NO PROBLEM AL MAURY (FR) 6y a a DORMANE (FR)-NEMOSIE AL MAURY (FR) : Geçen sene bu koşuyu uzak farkla ezici bir şekilde kazanmıştı. Katıldığı 14 koşuda 4 birincilik, 2 ikincilik, 2 üçüncülük, 3 de dördüncülük elde etti. Bu sene 3 kez koşup dereceye giremedi lakin hep Amer soyuna boyun eğdi. Bizim ülkemize Amer kanı yasak olduğundan yine üst sıralarda görünmesi muhtemeldir. Safkan geçen sene Malazgirt koşusu galibiyeti sonrası 240.000 €uro bedelle ünlü Al Shaqab Racing tarafından satın alındı. Yine kazanmak için iddalılar ama bu sefer 2 ciddi rakibi olacak.

SIVIT AL MAURY (FR) 5y d a AKBAR (FR)-SAVAVIT AL MAURY (FR) : Bu sene Ali Rıza Bey koşusunda banko verdiğim ünlü Maktoum formasına sahip diğer iddalı isim. Pisti tanıması yine önemli bir avantaj olacaktır.

Maktoum ve Al Shaqab Racing gibi 2 ünlü eküri bu koşuya geldiyse diğer safkanları tanıtmaya pek gerek yok diye düşünüyorum. Bu iki safkan arasından az hata yapan kazanacaktır.

6 koşudan sınırlı vaktim nedeniyle sadece 3 tanesini tanıtabildim. Diğer koşular için artık affınıza sığınıyorum. Saygılar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?