Enyalios – TJK Koşusu 2015

Enyalios – TJK Koşusu 2015

TJK tarafından 27 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 62. kez düzenlenen Türkiye Jokey Kulübü Koşusu‘nu (Gr1) Hayrettin Karamazı ekürisinden Enyalios isimli ingiliz atı, jokey Özcan Yıldırım ile kazanmayı başardı.

2400 metre çim pistteki yarış sonrası 2.28.28 gibi iyi bir derece ile kazanan üçüncü favori Enyalios için ganyan 3.50 idi. Üç ve yukarı yaşlı 9 İngiliz atının mücadelesinde birincilik ikramiyesi 400.000 TL idi. Koşuda yüksek tempo ile süratlendiren FLY BY ME ( Karabeyhan – Lady Fi / Among Men ) ikinci, 2014 yılı Gazi galibi BLAZE TO WIN ( Win River Win – Lovely Blaze / Sri Pekan ) üçüncü ve SANZATU ( Bin Ajwaad – Red Fact / Asakir) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları ise 1.5 Boy – Burun – Yarım Boy şeklinde gerçekleşti.

Enyalios (d.e. Win River Win – Gagkoş / Bijou D’inde ) pedigrisine sahip olup, 27. startında birincilik sayısını ise 9’a yükseltti. Safkanın kazançı ise bu yarışla 1.698.000 TL oldu. İlk kez Gr1 kazanan safkanın daha önceden Celal Bayar Koşusu (Gr2), İsmet İnönü Koşusu (Gr2) ve Mehmet Akif Ersoy Koşusu (Gr2) galibiyetleri bulunuyor.

Baba Win River Win özellikle temsilcilerinin yaş almasıyla başarılarına devam etmesi beklenilen bir süreçti. Ülkemizi Dubai yarışlarında da başarı ile temsil eden Win River Win aygır üreten önemli bir anne neslinden gelmektedir. Win River Win hakkındaki detaylı aygır analiz yazım için tıklayabilirsiniz. Win River Win isimli aygırın Blaze To Win sonrası ikinci Gr1 kazanan yavrusu Enyalios oldu. Ayrıca Terex , Şeker Ağa , Dark Rain, Zealous Line, Royal Punch gibi çok sayıda bol kazandıran yetenekli yavrusu vardır.

Annesi Gagkoş olup yarış hayatı boyunca 51 kez start alıp 7 yarış kazanmış ve tam bir istikrar abidesi çok başarılı bir kısraktır.

Enyalios – TJK Koşusu 2015 (Gr1)
Enyalios - TJK Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?