Epsom yolunda Dante Stakes

Epsom yolunda Dante Stakes

Avrupanın gelmiş geçmiş en büyük derbisi sayılan Epsom Derby ( İngiltere Derbisi ) koşusu öncesi en ciddi koşu sayılan Dante Stakes (G2), 17 Mayıs Perşembe günü koşulucak. Dante Stakes 2092 metre çim pistte, 3 yaşlı ingiliz safkanlarına ait bir koşudur. York pistindeki mücadele sonrası derbi için çok iddalı bir isim çıkması nedeniyle bir nevi ülkemizdeki Sait Akson koşusunun benzeri niteligindedir. Dante Stakes, ülkemiz saatiyle 16.30 da koşulacaktır. Koşu sonrası yine ayrıntıları sitemizden ulaşabilirsiniz.

Dante Stakes tarihine baktıgımızda bu koşuyu kazanıp, Epsomda da zaferle ayrılan isimlerden bazıları ise; 2007 yılında Authorized, 2005 yılında Motivator, 2004 yılında North Light, 1997 yılında Benny the Dip, 1994 yılında Erhaab, 1987 yılında Reference Point, 1986 yılında Shahrastani ve 1978 yılında Shirley Heights isimli safkanlardır.

2011 yılında Dante Stakes’i kazanan Carlton House isimli safkan, Epsom Derbiye favori girmiş fakat üçüncü tamamlamıştı.

Dante Stakesi en çok kazanan antrenör, 7 kez ile bu zaferi yaşayan Henry Cecil’dir. Yine bu koşuyu en fazla kazanan jokey ise 6 kez finishi önde geçen Pat Eddery’dir.

Geçmişte kısa bir yolculuk sonrası 2012 yılı Dante Stakes Koşusuna döndügümüzde, 7 isim kesin kayıt yaptırdı. Koşuda ilk iki favorinin Darley harasının aygırı Manduro ogulları olması ilk etapta dikkat çeken noktadır. Manduro geçen sene ilk jenerasyonları iki yaşında koşmuş ve o taylar bu sene ilk kez üçlülüge dönmektedirler. Özellikle mesafelerin uzaması ile Manduro ogulları artık kendilerini gösterme zamanı geldiginide düşünmekteyim. Tabi bu işe en çok kuşkusuz Darley Harası sevinecektir.

Dante Stakes’in birinci favori hiç kuşkusuz Harbinger ile tanınan Highclere Thoroughbred Racing-Pocahontas ekürisine kayıtlı, Bonfire isimli safkandır. Manduro oglu Bonfire 2 yaşında iki kez start almış ve Gr1 CRITERIUM INTERNATIONAL Stakes üçüncüsüdür. Yaklaşık 6,5 ay aradan sonra üç yaşında ilk kez start alacacak safkan icin birincilik oranı 2-1 dir.

Koşunun ikinci favorisi ise bir diger Manduro oglu Mandaean isimli safkandır. Darley yetiştirmesi Godolphin ekürisinin sahibi oldugu safkanda üç yaşındaki ilk startını alacaktır. 2 yaşında 2 kez koşup hepsini kazanan safkan, geçen sene Gr1 CRITERIUM DE SAINT-CLOUD koşusunu kazanmıştı. Dante Stakes için favori oranı 3-1 şeklinde koşu öncesinde tahmin edilmektedir.

Koşunun üçüncü favorisi ise henüz 2012 yılında bir kez koşup kazanan Galilo oglu Ernest Hemingway isimli safkandır. Coolmore takımını temsilen koşacak safkan için favori oranı 4-1’dir.

Aykut KANDEMİR

york racecourse
2012 Dante Stakes kayıtları
2012 Dante Stakes

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?