Ergin Talay Koşusu – King River

TJK tarafından 8 Nisan 2012 günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda yapılan Ergin Talay Koşusunu, Nevzat Seyok‘un King River (d.a. Red Bishop – Wanganui River / Unfuwain ) isimli safkanı jokey Sadettin Boyraz ile kazandı. 1600 metre çim pistte derece ise 1.37.25 oldu. Koşunun favorisi Sanzatu ise yarıştan dördüncü ayrıldı.

2012 Gazi koşusuna hazırlık kapsamında handikap puanı açısından önem taşıyan Ergin Talay koşusuna (KV–8 /S), 3 yaşlı 5 safkan İngiliz atı katıldı. Koşuda KOPENHAG ikinci, FORT LAUDERDALE üçüncü ve SANZATU ’ da dördüncü olarak tamamladılar. Koşunun farkları ise 1 boy – 1 boy – Yarım boy şeklinde gerçekleşti.

King River bu koşu ile 5 Starts: 2 – 1 – 1 yarış totosu ve 184.000 TL kazança ulaşmıştır.

King River’in yarış yaşamını kısaca deginirsek dogdugu günden bu yana şampiyon adayı gözüyle bakılmıştır.Sonuçta öz abisi Pan River Gazi galibidir. Hayatının ilk startında Şartlı 3 koşu ile başlayıp güzel aksiyonlarla kazanması ile senenin en iddalı iki yaşlıları arasına girmiştir. Sonuçta maiden veya daha düşük seviyeden bir koşu ilede yarış yaşamına başlayabilirdi. Hayatının daha ikinci koşusunda TYAYSD (G2) yarışına katılmış ve Kalimdor arkasında ikinci kalmıştı. Daha sonra ise Caldiran Koşusunda (G1) Kalimdor ve Agresivo arkası üçüncü olarak iki yaşlı dönemini kapamıştır. Üç yaşında Adana kumunda Kv7 koşuda tabelaya giremeyerek hayal kırıklıgı yaratsada İstanbul’a gelip Ergin Talay koşusunda bitirici sprinti ile kazanmıştır.

King River’in pedigrisini analiz edersek baba Red Bishop ülkemize uygun bedelle alıp her zaman üst düzey yavrular vermiş müstesna bir aygırdır. Aşım adedi çok az miktarda olmasına ragmen ülkemizde tam 7 farklı yavrusuyla GR1 kazanan isim vermiş bir aygırdır. Pan River , Hızelbeyi ve Anatoly gibi Gazi galiplerinin yanı sıra Nash Bishop , Daglı, Mitico ve İhsan Sultan gibi Gr1 kazanan isimlerin babasıdır. Aynı zamanda King Bishop ve Anatolian Fire gibi Gr2 galibi safkanlarında babasıdır.

King River’in annesi Wanganui River ise Unfuwain kızıdır. Ülkemizde harika yavrular veren sayılı kısraklardan olan Wanganui River, Gr1 Gazi galibi Pan River, Kv6 galibi Volda River ve Kv6 galibi River Queen gibi başarılı isimleri vermiştir. King River aynı zamanda Gazi galibi Pan River ile öz kardeştir.

Görüldügü gibi King River’in gerek performansı ve gereksede pedigrisi Gazi koşusuna son derece uygundur. Ayrıca handikap puanı sorunu yaşamayıp Gazi koşusunun en ciddi favorilerindendir. Safkanın bundan sonraki yol haritasının Erkek Tay Deneme ve Sait Akson koşuları olması muhtemeldir.

Ergin Talay Koşusu - King River
Ergin Talay Koşusu - King River

2012 Ergin Talay Koşusu – King River yarışını izle
http://www.youtube.com/watch?v=Swask_lo9mM

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?