Erkek Tay Deneme Adayları

Erkek Tay Deneme Adayları

Gazi Koşusu öncesi triple crown (üçlü taç) ilk ayağı Erkek Tay Deneme Koşusu ilk kayıtları açıklandı.

AZ KALDI [CAPTAIN RIO(GB) – BONORVA(IRE) / GRAND LODGE (USA)] DP = 3-3-7-5-0 (18) DI = 1.12 CD = 0.22 : Sponza ekürisinin sahibi olup yetiştirdiği safkan 12.03.2010 tarihi doğumludur. Bu koşuya kadar 4 Start (3-0-0-0) yarış totosu ve 182.500 TL kazança sahiptir. Tüm koşularında safkana binen jokeyi Sadettin Boyraz ile bu büyük yarışa katılması bekleniliyor. A3 ve Kv7 galibiyetleri bulunan safkan çimde bir kez koşup kazanmıştır. Baba Captain Rio ülkemizde Worldpoint isimli başarılı tayı ile hafızalarımızdadır. Captain Rio çok süratli tam bir 1200 metre atıdır. Tıpkı babası Pivotal gibi al aygır Captain Rio, Yeni Zellanda da aygırlık yapmaktadır. Ülkemizde Pivotal ve dolasıyla Nurayev kanı çok başarılı sonuçlara imza atmaktadır. Bunun en güzel kanıtıda kuşkusuz Kaneko ‘dur. Pivotal oğlu Kaneko ülkemizde aygırlık yapmaktadır ve Erkek Tay Deneme galibidir. Anne Bonorva ise 2009 yılı Fransa Arqana Aralık kısrak satışlarından 13.500 € (32.000TL)bedelle satın alınmıştır. Bonorva ‘nın annesi Cortona ise Fransa Dişi Tay Deneme koşusu ikincisidir. Başarılı bir anne neslinden gelen safkanın 4.annesi Caprera aygır üreten ve Gr1 kazanan vermiş üst düzey bir annedir. Az Kaldı ‘nın kısrak babaları sırasıyla Grand Lodge , Caerleon, Mill Reef olup, her üçüde dayanıklılık ve uzuncu özellikleri ile meşhurdurlar.

BACHELOR SON (IRE) [BACHELOR DUKE(USA) – ALL DAY(CHI) / JADED DANCER (USA)] DP = 9-1-12-2-0 (24) DI = 2.00 CD = 0.71 : Turgu ekürisinin safkanı İrlandadan ithal edilmiştir. 2010 yılı Goffs foal satışlarından sadece 6.500 € (15.000TL) karşılığında alınmıştır. Safkan 8 kez koşup 6 kez kazanmış ve 126.375 TL kazandırmıştır. 15.000 TL ye alınan bir safkan için kar oranı oldukça çılgıncadır. Çimde ise 2 kez koşup 1 kez kazanmıştır. Çaldıran koşusunda Erkek Tay Denemedeki rakiplerinden Talip Han, Obiwan, Bay Çifçioğlu ve El Conquerador arkasında kalmıştır. Baba Bachelor Duke , İrlanda Erkek Tay Deneme galibidir. Başkada ciddi başarısı bulunmamakta olup , Yeni Zellanda da aygırlık yapmaktadır. Aygırlık hayatında da Gr2, Gr3 sınıfında az sayıda tayı mevcuttur. Kısaca Bachelor Duke beklenileni tam anlamıyla verememiştir. Anne All Day ise Şili kökenli bir soydan geliyor. Şili deyince ülkemizde aygırlık yapmış Wolf ilk aklımıza geliyor. Bu yüzden Şiliyi çokta küçümsememek gereklidir. Anne All Day, Şilide 6 yarış kazanmıştır. Bu yarışların içinde 2000 metrede Gr1 yarış mevcuttur. 2.anne All Season ise Şilide Gr2 galibidir. 3. anne ise Caldea ise Gr1 galibi torunları mevcuttur. Görüldüğü üzere safkanın anne nesli Şilide hep etkili olmuş ve iyi koşan üretken kısraklardan kuruludur. Buradan da ülkemizde kısrak stogu kalitesinin, Şili’den pekte farksız olduğunu (genele yaymadan) rahatlıkla çıkabiliriz.

BAY ÇİFTÇİOĞLU [ DIVINE LIGHT(JPN) – EMOTION / EAGLE EYED (USA)] DP = 5-2-11-0-0 (18) DI = 2.27 CD = 0.67 : ÇİFTÇİOĞLU ekürisinin sahibi olup yetiştirdiği bir safkandır. Safkan 17 kez koşmuş ve bu koşuya girecek safkanlar içinde en fazla start alan isimdir. 17 kez koşan safkan 7 kez kazanmıştır. Çimde ise 7 kez koşup 2 kez kazanmıştır. Kumda 2 kez A3 ve 1 kez Kv8 galibidir. İstanbul’da bu sezon Cihangir koşusunda bugünkü rakiplerinden MARVELOUS IRON, BÜYÜK PATRON ve ŞEKER AĞA arkasında kalmıştır. Çaldıran koşusunda ise Talip Han, Obiwan geçilmiş ve Bachelor Son, El Conquerador ‘u geçmiştir. Baba Divine Light ise kısa mesafeli çim yarışlarında Japonyada istikrarlı koşular koşmuştur. Fazla kazanamasada plaseleri boldur. En meşhur yavrusu İngiltere Dişi Tay Deneme galibi NATAGORA ‘dır. Ülkemizde ise en fazla kazanç sağlayan Divine Light yavrusu Bay Çiftçioğlu’dur. Anne Emotion ise 1 kez koşmuş başarısız olmuştur. Kısrak babası E.Eyed ünlü aygır Danehill öz kardeşidir. Lakin aygırlık hayatı biraz gölgede kalmıştır.Ancak bu soy Popüler Demand ile mutlaka devam ettirilmelidir. E.Eyed tıpkı öz abisi Danehill gibi kısrak babası olarak ilginç çıkışlar yapması muhtemeldir.

BÜYÜK PATRON [BLAZE OF SPEED – SPECTRUM QUEST / SPECTRUM] DP = 1-2-5-2-2 (12) DI = 0.85 CD = -0.17 : Nedim Kisbu ekürisinin sahibi olup yetiştirdiği bir safkandır. 5 kez koşup 1 kez kazanmıştır. Sınıf koşu galibiyeti henüz yoktur. Cihangir koşusunda Marvelous Iron arkasında kalırken, Şeker Ağa ve Bay Çiftçioğlu ‘nu geçmiştir. Ergin Talay Koşusunda ise Village Wind ‘e geçilmiş ve Fly By Me ‘yi geçmiştir. Baba Blaze Of Speed sürati ile meşhur, seri stili ile tanınan ve ülkemizde koşmuş bir isimdir. Anne S.Quest ise 12 kez koşup 1 kez kazanmıştır. Kısrak babası Spectrum ise ülkemizde devamlı iyi koşan ve iyi kazandıran tayları ile tanınmıştır. Spectrum yurt dışında aygır olarak fazla başarılı olamasa da bizim ülkemizde her zaman istikrarlı yavruları ile dikkat çekmiştir.

EL CONQUERADOR [OKAWANGO(USA) – ADHAABA(USA) / DAYJUR (USA)] DP = 7-3-16-4-0 (30) DI = 1.50 CD = 0.43 : Kadaifçioğlu ekürisinin sahibi olup yetiştirdiği bir safkandır. 8 kez koşup 3 kez kazanmıştır. A3 Mevlana ve Kv9 Sadık Eliyeşil galibiyetleri mevcuttur. Bu son iki koşusunda Sarılar Runner ‘ı 2 kez ve Obiwan ‘ı 1 kez geçmiştir. Taylığında Çaldıran koşusunda Obiwan , Talip Han ve Bay Çiftçioğlu’na geçilmiştir. Yine taylığında Tay Deneme ve TYAY ve S.D koşusunda 2 kez daha Obiwan’a geçilmiştir. Baba Okawango, Wertheimer Kardeşler için Criquette Head-Maarek tarafından hazırlanmış olup 2 yaşlılığında aldığı 3 startını da kazanmıştır. Bunlardan en önemlisi 2000 yılının Grand Criterium (Gr1) koşusudur. Sonraki iki sezon kazananamış fakat iki kez Gr3’de plase olmuştur. Okawango , Fransa Derbisinde de dördüncü olmuştur. Okawango, Alhaarth ve Green Dancer gibi kendilerini kanıtlamış aygırların soyu olan sıra dışı bir anne hattından gelmektedir. Ülkemizde tayları erken gelişip, kısa mesafeli yarışlardaki başarıları ile dikkat çekmektedir. Okawango ‘yu bir padok kazası sonuçu 2012 yılının Ekim ayında kaybettik. Anne Adhaaba ise kısrak babası olarak her zaman dikkat çeken Dayjur kızıdır. El Conquerador ‘un kısrak babaları Dayjur, Storm Cat ve Fappiano gibi çok kaliteli ve süratli isimlerden kurulmuştur. Safkanın gerek baba gerekse de anne hattı süratli isimlerden kurulu olup , 1600 metreye bu hızını nasıl yayabileceğini zaman gösterecektir.

FLY BY ME [KARABEYHAN(GB) – LADY Fİ / AMONG MEN (USA) ] DP = 5-0-11-0-0 (16) DI = 1.91 CD = 0.63 Mehmet Ün ekürisinin safkanı olup , İlker Akdeniz tarafından yetiştirilmiştir. 6 kez koşup 3 kez kazanmıştır. Geçen sene Sakarya Koşusunu (Gr2) kazanırken Talip Han’ı geçmiştir. Bu sene ise Ergin Talay koşusunda Village Wind ve Büyük Patron’a geçilmiştir. Daha sonra Preveze Koşusunda (A3) ise Obiwan’a geçilmiş ve Talip Han, Village Wind, Sarılar Runner , Yeşey’i geçmiştir. Baba Karabeyhan için uzunca konuşmaya gerek yok. Ülkemizde uzun yıllar sahada çok başarılı koşmuş yakışıklı bir safkandı. Özellikle ülkemizde eksik olan In Reality kanının yaygınlaşması açısından Karabeyhan önemli bir kilit noktadır. Anne Lady Fi , 25 kez koşup sadece 3 kez kazanmıştır. 2. anne Triangle ise her yavrusu inanılmaz çok kazandıran istikrar abidesi verimli bir kısraktır.

MARVELOUS IRON (USA) [BERNSTEIN(USA) – PRINCESS ARIES(USA) / ROYAL ANTHEM (USA) ] DP = 1-2-8-2-1 (14) DI = 1.00 CD = 0.00 : Barış Kaya ekürisinin sahip olduğu safkan 8 kez koşup, 2 kez kazanmıştır. Son kazandığı Cihangir Koşusunda (Kv7) Büyük Patron, Şeker Ağa ve Bay Çiftçioğlu ‘nu geçmiştir. Orhan Meker serbest handikapında ise Şeker Ağa’ya geçilmiş ve Yeşey’i geçmiştir. Bu safkan Keeneland 2011 Kasım satışlarından 75.000$ (135.000TL) bedelle alınmıştır. Baba Bernstein pedigri kalitesi çok yüksek olsada yarış yaşamı ve aygırlık hayatı bir adım geri planda kalmıştır. Bernstein, 2011 yılında sorunları nedeniyle ölmüştür. Anne Princess Aries yarış yaşamında sadece 2 kez kazanabilmiş ve $28,460 kazanç elde etmiştir.

OBIWAN [ALWAYS A CLASSIC(CAN) – EMİNE HANIM / DISTANT RELATIVE (IRE) ] DP = 6-2-6-0-2 (16) DI = 2.20 CD = 0.63 : Hakan Kefoğlu ekürisinin sahibi olup yetiştirdiği bir safkandır. Tamamı çimde olmak üzere 8 kez koşup 5 kez kazanmıştır. Bu galibiyetlerinin içinde 2 kez Gr2, 1 kez Gr3, 1 kez A3 galibiyeti mevcuttur. Çaldıran Koşusu (Gr1) ikincisidir. Geçen sezon taylığında en başarılı 2 taydan biri olan Obiwan , en ciddi rakibi Talip Han’ı bu sene son Preveze koşusunda geçmiştir. Ayrıca Preveze koşusunda buradaki rakiplerinden Fly By Me, Yeşey, Village Wind, Sarılar Runner ‘ıda geçmiştir. Baba Always A Classic ülkemize büyük umutlarla ve genç yaşta, ciddi bedelle alınmış bir aygırdır. Beklentileri tam olarak karşılayamasa da istikrarlı tayları ve özellikle değerli anne hattı nedeniyle her zaman iyi bir kısrak babası olacaktır. Always A Classic ‘in anne hattından Gr1 galibi Texas Gal’in babası Sky Classic , Regal Classic, Smart Strike gibi çok değerli aygırlar türetilmiştir. Obiwan ‘ın yanı sıra ülkemizde Always A Classic x Distant Relative uyumu en yüksek kazanç sağlayan yavrusu Always President ile de kanıtlanmıştır. Always A Classic ülkemizde Erkek Tay Deneme galibi Mahalle Çocuğu, Take It Easy, Big Sea gibi Gr1 kazanan yavruları mevcuttur. Anne Emine Hanım ise ülkemizde kısrak babası ve aygır babası olarak oldukça ün yapmış Distant Relative kızıdır. Distant Relative ülkemizde 2012 yılı Kısrak babası listesinde 20 bin TL farkla Mujtahid arkasında ikinci olmuş, 2011 yılında aynı listede birinci, 2010 yılında yine kısrak babası listesinde üçüncü olmuştur. Bu veriler onun ne kadar değerli bir kısrak babası olduğunu fazlasıyla göstermektedir. Emine Hanım daha önceden Queen Amidala isimli 2 kez Gr3 galibi yetenekli bir kısrakta vermiştir. Böylece Emine Hanım annelik kariyerini 2 çok yetenekli yavrusu ile taçlandırmıştır. Emine Hanım yarış yaşamında 27 kez koşmuş 6 kez kazanmıştır. Tüm koşularında 1600 metrenin üstüne hiç çıkmamıştır. En yüksek sınıfta Şartlı 5 galibiyeti ve Kv7 üçüncülüğü mevcuttur. Obiwan için gerek baba gerekse de anne hattı ile tam bir 1600 metre çim safkanı olduğu aşikardır.

SARILAR RUNNER [OKAWANGO(USA) – SARILAR GÜZELİ / MUJTAHID (USA)] DP = 7-0-14-5-0 (26) DI = 1.17 CD = 0.35 : Cemiloğlu ekürisinin sahibi olup yetiştirdiği bir safkandır. Toplam 10 kez koşup 2 kez kazanmıştır. Bu galibiyetlerinin içinde Ankarada 1 kez Gr2 zaferi mevcuttur. Preveze koşusunda Obiwan ve Fly By Me tarafından geçilmiş, Yeşey, Village Wind, Talip Han’ı geçmiştir. Sadık Eliyeşil koşusunda El Conquerador ‘a geçilirken, Obiwan’ı geçmiştir. Baba Okawango’yu El Conquerador bölümünde detaylıca işlemiştik. Anne Sarılar Güzeli, 3 kez koşup hiç ilk dörde girememiştir. Fakat az sayıdaki yarışları nedeniyle, annelik yaşantısı oldukça verimli geçmesi için bir nevi avantajdır. Kısrak babası Mujtahid, Avrupada bile zaman zaman kısrak babası listelerinde üst sıralarda görünmüştür. Ülkemizde de 2012 yılı Kısrak babası listesinde çok az farkla Distant Relative önünde birinci olmuştur. Ayrıca 2011 yılı Kısrak babası listesinde beşinci, 2010 yılı Kısrak babası listesinde ikinci olmuştur. Mujtahid , 2010 Erkek Tay Deneme galibi Azaraks ve 2012 Erkek Tay Deneme galibi Fast Stars Line isimli safkanların kısrak babasıdır. Sarılar Runner ‘in 2. annesi BEST OF ALL ise Beran ve Söke Söke isimli çok yetenekli yavrular vermiş yetenekli bir annedir.

ŞEKER AĞA [WIN RIVER WIN(USA) – ŞEKER AYŞE / BARNATO (USA)] DP = 2-4-4-0-0 (10) DI = 4.00 CD = 0.80 : Ekinci ekürisinin sahibi olup yetiştirdiği bir safkandır. Toplam 9 kez koşup 4 kez kazanmıştır. Bu galibiyetlerinin içinde Orhan Meker koşusu tek sınıf zaferidir. Son Cihangir koşusunda Marvelous Iron ve Büyük Patron’a geçilmiş , Bay Çiftçioğlu’nu geçmiştir. Baba Win River Win, ülkemizde ve Dubai’de sınıf galibiyetleri olan ve değerli bir anne hattından gelen bir yetenekli bir aygırdır. Genel manada kuma yatkın olduğu bilinen Win River Win, çimde de az sayıda koşsada çok kötü derece almamıştır. Anne Şeker Ayşe ise başarılı yarış atlarından Keyif ile öz kardeştir. Sabırlı, Grand Ekinoks gibi TOM FOOL üzerine inbreeding edilen Şeker Ağa istikrarı ve düzgün pedigri kurulumu ile dikkat çekmektedir. Barnato, Strike The Gold, Win River Win ve Red Bishop kanlarında bulunan TOM FOOL ismini dikkatli kullananlar için başarı kaçınılmazdır.

TALIP HAN (IRE) [ORATORIO(IRE) – IDLE RICH(USA) / SKY CLASSIC (CAN)] DP = 3-2-16-2-3 (26) DI = 1.00 CD = 0.00 : Talip Öztürk ekürisinin safkanı, İrlandadan ithal edilmiştir. 2010 yılı Goffs foal satışlarından sadece 21.000 € (50.000TL) karşılığında Yavaş eküri tarafından alınmıştır. Safkan 7 kez koşup 1 kez kazanmış ve 358.950 TL kazandırmıştır. Yine alınış bedeli ve kar oranı inanılmazdır. Buradaki rakamları belirtme sebebim yabancı ülkede doğan safkanların , ülkemizde sahiplerine kazandırdığı miktarlardan çok yetiştiriciliğimizin acınası resmidir. Talip Han ‘ın tek kazandığı koşu Çaldıran (Gr1) yarışıdır. Maidena Gr1 ile veda etmek safkanın kalitesi açısından önemli bir veridir. Bu sene ilk startında biraz faullerin neticesiyle Preveze koşusunda sessiz sakin kalmıştır. Gerçek gücünü tamemen Erkek Tay Denemede jokey Halis Karataş ile göstermesi beklenen safkan yine iddalı isimlerden olacaktır. Babası Oratorio ülkemizde Princess Zahra ile meşhur olmuş Danehill temsilcidir. Ardından Talip Han ve Mara Despina isimli taylarının başarı ile ülkemizde reytingi tavan yapmıştır. Hala aygırlık için yaşı uygun olan Oratorio , Güney Afrika’da aşım yapmaktadır. 2013 yılı Erkek ve Dişi Tay Denemelerinin Talip Han ve Mara Despina ile kazanıldığını bir an hayal edersek aygırın ülkemizdeki uyumu üst düzey kanıtlanacaktır. Ki ben bu aygırın alımı için yaklaşık 3 yıldır (Talip Han ve Mara Despina ortalıklarda yokken) yoğun yazılarım olmuştur. Tabi aygırın ülkemizde uyum sağlamasında Danehill kadar AUREOLE vasıtasıyla HYPERİON kanının oldukça etkili olduğuna inananlardanım. İşin ilginç yanı ise bu aygırın Avrupada taylarının oldukça ucuza satılmasıdır. Avrupada da tutunamayıp zaten Güney Afrikaya yakın zamanda satılmıştı. Oratorio tabiki Avrupada Gr1 kazanan isimler verdi. Fakat bir türlü kendini Coolmore harasına yakışan bir aygır tam anlamıyla olamadı. Talip Han’ın annesi Idle Rich , 6 kez kazanmış ve £191,560 kazança sahiptir. Gr3 ve Listed koşular kazanmış ve Gr2 plasesi mevcuttur. Kısrak babası Sky Classic ise ülkemizde Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusu galibi Texas Gal ile tanınmış bir aygırdır. Ayrıca ülkemizde aygırlık yapan Always A Classic ile anne kardeştir. Aslında 2013 yılı Erkek Tay Deneme koşusuna baktığımızda iki favori Talip Han ve Obiwan , No Class vasıtasıyla birbiriyle akrabalıkta bulunmaktadır. Obiwan’ın babası Always A Classic’in annesi olan No Class, aynı zamanda Talip Han’ın kısrak babası Sky Classic’in de annesidir. Kısaca Erkek Tay Denemenin favorilerinin alnında No Class isimli kısragı görmek oldukça etkileyecidir. No Class ayrıca Amerikada fenomen olmuş Curlin isimli aygırında 2.annesidir. Umarım bu verimli anneyi ülkemizde oldukça yayabiliriz.

VILLAGE WIND [SRI PEKAN(USA) – STEEL GIRL / SHINING STEEL (GB) ] DP = 3-1-11-1-0 (16) DI = 1.46 CD = 0.38 : Ataman ekürisinin sahibi olup yetiştirdiği bir safkandır. Toplam 14 kez koşup 4 kez kazanmıştır. Bu galibiyetlerinin içinde Kv6 zaferi en yüksek vasıfta galibiyetidir. Ayrıca pek çok sınıf koşuda plaseleri bulunmaktadır. Son Preveze Koşusunda Obiwan, Fly By Me ve Sarılar Runner arkasında kalırken, Talip Han ve Yeşey’i geçmiştir. Baba Sri Pekan ülkemizde oldukça başarılı bir aygırdır. Genel olarak tayları 3 yaşında 1400-1600 metrede çimde başarıları ile dikkat çekmiştir. Ülkemizde Dişi Tay Deneme galibi Mary Ellen, Dişi Tay Deneme galibi Berraksu, Erkek Tay Deneme galibi Topor, Erkek Tay Deneme üçüncüsü ve Gr1 galibi Karalin, Gazi galibi Miramis, Gr 1 galibi Astrakhan gibi yavruları ile damga vurmuştur. Yurt dışında da Gr1 kazanan yavruları mevcut olup bazı başarılı temsilcileri ise Amorama, Alayan, Blue Air Force, Champion Lodge, De Sica, Whilly, Tropical Lady isimli safkanları akla ilk gelen yavrularıdır. Village Wind’in annesi Steel Girl ise yine çok yetenekli ve süratiyle tanınan bir kısraktır. Steel Girl, Kv kazanan ve Kv plasesi olup hara hayatında Gr1 galibi STEEL CAT isimli bir kısrak daha vererek neslinin devamını sağlamıştır. Steel Cat tıpki annesi gibi süratiyle tanınan harika bir kısrak olup yakın zamanda Fikret Yüzatlı koşusunu 1200 metrede kazanmıştır. Görüldüğü üzere Village Wind babadan 1600 çim , anneden 1200 çim özelliği ile kısa ve orta mesafeli çim yarışlarında her zaman etkili olabilecek iyi bir pedigriye sahiptir.

YEŞEY : [ VICTORY GALLOP(CAN) – SİYAH BEYAZ / DISTANT RELATIVE (IRE) ] DP = 8-4-6-0-0 (18) DI = 5.00 CD = 1.11 : Kanık ekürisinin sahibi olup yetiştirdiği bir safkandır. Toplam 12 kez koşup 6 kez kazanmıştır. Bu galibiyetlerinin içinde Kv8 zaferi en yüksek vasıfta galibiyetidir. Özellikle kışın İstanbul sentetik kumunda inanılmaz güzel yarışlar yapan safkan son iki çim koşusunda ilk dörde giremeyerek hayal kırıklığı yaşatmıştır. Baba Victory Gallop, Amerikada uzun mesafeli kum yarışlarında etkinliği ile tanınmış Gr1 galibi bir isimdir. Ülkemizde başarılı temsilcileri yeni yeni sahaya çıkan aygırın taylarından Luca Brasi’nin bu koşuda olmaması gerçekten akıllara geldikçe büyük üzüntü yaratmaktadır. Talihsizce Mevlana koşusunda sakatlanan jenarasyonun en iyilerinden olan safkanı bu başlıkta bir kez daha anmak istedim. Tekrar Victory Gallop’ dönersek Amerikada 2 adet Gr1 kazanan temsilcisi olan aygırın, ülkemizde de çok iyi kısraklar çekildiğini belirtmek gerek. Yeşey için belkide son kez çimde denenecek olup güçünü bir kez daha sınamaya çalışacaktır. Anne Siyah Beyaz ise 13 kez ülkemizde koşup 3 kez kazanmıştır. Bu kazandığı yarışları çim pisttedir. Ayrıca Siyah Beyaz annelik olarak her zaman iyi taylar verebilecek bir çaprazlamaya sahiptir. Zira kendisi ünlü Habitat ‘ın annesi Little Hut üzerine Rasmussen teorisi ile inbreeding edilmiştir. O yüzden Siyah Beyaz’ın tüm tayları gelecekte şampiyon adayıdır. Bu tayların içinde Lion Heart ve Kaneko kızlarınında olduğunu belirtip biraz heyecanı tavan yapmakta fayda var diye düşünmekteyim. Siyah Beyaz’ın babası Distant Relative ‘den Obiwan bölümünde bahsetmiştik. Bu koşuya 2 adet torunu ile katılan Distant Relative bakalım iki sene önceki gibi yine damga vurabilecek mi ? Malum 2011 yılında Distant Relative oğlu Luxor’un tayı Dutyfree , Erkek Tay Denemeyi kazanmıştı. Ayrıca aynı sene Distant Relative ‘nin kısrak babası olduğu Şeker Remziye , Dişi Tay Denemeyi kazanmıştı. 2003 yılında da Bebek Cafe isimli Distant kızı yine Dişi Tay Deneme galibiydi. Bu müstesna aygırı 2005 yılı Aralık ayında kaybettiğimizide belirtelim.

Erkek Tay Deneme koşularında son 15 yılda Selim Kaya 7 kez kazanırken, Halis Karataş ise son 17 yılda 5 kez kazanmıştır. Kısacası bu iki jokey son 15 yılda Erkek Tay Denemelerin yüzde 73 ünden zaferle ayrılmıştır. Erkek Tay Denemedeki en iyi derece ise 1.34.12 ile MARACAIBO isimli safkana aittir.

Son olarak Erkek Tay Denemeyi kazanan Talip Han, Marvelous Iron ve Bachelor Son olursa foal olduklarından dolayı Gazi Koşusu koşamayacaklardır. Ayrıca bu üç isimden biri kazanırsa Erkek atlar için Triple Crown yapma şansı tamamen bitecektir. Çünkü Gazi ve Ankara koşusuna sadece Türkiye’de doğmuş safkanlar katılabilmektedir. Önemli bir koşu olan Erkek Tay Deneme , Gazi öncesi ilk sert mücadeledir. Lakin bu koşuyu kazanan atın illaki Gazi Koşusunda etkili olabileceği anlamıda çıkarılmamalıdır. Çünkü 2 koşu arasında tam 800 metre gibi ciddi bir fark bulunmaktadır. Nitekim bu koşuda start alan pek çok safkanın tam anlamıyla uzuncu olmadığıda aşikardır. Şuda bir gerçektir ki uzuncu at yetiştirmekte sıkıntı yaşadığımızdan bazı kısacı safkanların Gaziye katılması ve hatta zaferide şaşırtıcı olmayacaktır. Bu yüzden bu seneki Gazi Koşusu , Erkek Tay Deneme ve Dişi Tay Deneme oldukça enteresan sonuçlara açık olabilir. 2013 yılında 57. kez koşulacak olan Erkek ve Dişi Tay Deneme Koşuları 19 Mayıs Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulacaktır. Yarışa katılacak tüm safkanların ayakları düz bassın. Zevkli, mücadeleli ve hak edenin kazanması dileklerimizle…

AYKUT KANDEMİR – 14 Mayıs 2013

Erkek Tay Deneme Koşusu Adayları
Erkek Tay Denemeyi Kazananlar :
Erkek Tay Deneme kazananlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?