Es Es Runner – 9 Eylül Koşusu 2015

Es Es Runner – 9 Eylül Koşusu 2015

5 Şubat 2015 Perşembe günü İzmir Şirinyer Hipodromu’nda gerçekleştirilen 9 Eylül Koşusu’nu (Açık-A3) Baran D. Cemiloğlu ekürisinden Es Es Runner ( Cuvee – Orindinki / Mountain Cat) isimli ingiliz atı, jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı. Safkan İzmir sezonunda start aldığı son 5 yarışının 3 tanesini kazandı.

Kum pistte 1900 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya, 4 ve daha yukarı yaşlı 6 İngiliz atı katıldı. Birincilik ikramiyesi 106.000 TL olan koşuda, tempoyu kuran Cemcem ( Akındayım – Gloriana / Marlin ) ikinci, sonlarda bariyer dibinden gelen North Valley ( Pleasantly Perfect – Rift Valley / Gulch ) üçüncü, RAMPOLDI ( Bosporus – Deep Sea / Distant Relative ) ise dördüncü oldu. Kazanan Es Es Runner için koşunun bitiriş derecesi 2’01”01 olurken, koşuda farklar 1 Boy – 1.5 Boy – 1.5 Boy şeklinde oluştu.

Es Es Runner toplamda 20 kez start alıp 8 birincilik, 2 ikincilik, 5 üçüncülük ve 3 kez ise dördüncülük elde etti. Safkan ekürisine toplam 978.800 TL ikramiye kazandı. Kazandığı sınıf yarışlar ise Kraliçe II. Elizabeth Koşusu (Gr2), Güzel İzmir Koşusu (A2) , Kültür ve Turizm Bakanlığı (A3), 9 Eylül (A3) şeklindedir. Es Es Runner 3 pistte de kazanarak { Çim (3), Sentetik (2), Kum (3)} kalitesini göstermiş oldu. Safkan bugün kazandığı en uzun mesafeli yarış olur iken galibiyetleri 800-1900 metre mesafe aralığındadır.

Es Es Runner’in babası Cuvee , Amerika’da Futurity Stakes (Gr1) ve Saratoga Special Stakes (Gr2) galibi olup aygırın yurt dışında Noble’s Promise ve Acroos The Rhine gibi önemli yavruları bulunmaktadır. Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2013 yılında start alan aygırın Es Es Runner, Bawikal, Time Feel, Bal Arısı ve Cigo aygırın ülkemizdeki diğer başarılı temsilcileridir.

Es Es Runner’ın annesi, Oridinki ( Mountain Cat – Orindinki / Ela-Mana-Mou ) pedigrisine sahiptir. Yarış hayatı olmadan doğrudan damızlığa ayrılan Oridinki , Orhan Meker Serbest Handikap (Kv18/L) galibi Preveze (Gr3) ve Sait Akson Koşuları (Gr3) ikincisi Demil ve yine Orhan Meker Serbest Handikap (Kv18/L) Koşusu galibi Charlie Brown’un anne kardeşidir. Es Es Runner annesi Oridinki ‘nin start alan ilk yavrusudur. Daha önceden belirttiğim üzere yarış hayatı olmayan kısrakların pedigrileri güçlü ise annelik hayatlarının oldukça başarılı olması tıpkı Oridinki örneği ile bir kez daha tescillenmiştir.

Es Es Runner - 9 Eylül Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?