Es Es Runner – Ege Derbisi 2015

Es Es Runner – Ege Derbisi 2015

15 Mart 2015 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromu’nda gerçekleştirilen Ege Derbisi Koşusu’nu (Açık-A2) Baran D. Cemiloğlu ekürisinden Es Es Runner ( Cuvee – Orindinki / Mountain Cat) isimli ingiliz atı, jokeyi Uğur Polat ile kazandı. Safkan İzmir sezonunda start aldığı son 7 yarışının 5 tanesini kazandı. Safkanın ilgilileri yanı sıra özellikle yarışı anlatan TJK spikerinin anlatımı ile alkışı hak etti.

Kum pistte 2200 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya, 4 ve daha yukarı yaşlı 6 İngiliz atı katıldı. Birincilik ikramiyesi 130.000 TL olan koşuda CEMCEM ( Akındayım – Gloriana / Marlin ) ikinci, LAST EXIT ( Dubawi – Platonic Chat / Danehill Dancer ) üçüncü ve BARDO ( Green Gönen – Lorna / Mountain Cat ) ise dördüncü oldu. Kazanan Es Es Runner için koşunun bitiriş derecesi 2’21”43 olurken, koşuda farklar Uzak-4.5 Boy-Burun şeklinde oluştu.

Es Es Runner toplamda 22 kez start alıp 10 birincilik, 2 ikincilik, 5 üçüncülük ve 3 kez ise dördüncülük elde etti. Safkan ekürisine toplam 1.214.800 TL ikramiye kazandı. Kazandığı sınıf yarışlar ise Kraliçe II. Elizabeth Koşusu (Gr2), Güzel İzmir Koşusu (A2), Ege Derbisi (A2) , Kültür ve Turizm Bakanlığı (A3), 9 Eylül (A3) , İzmir Büyükşehir Belediye Koşusu (A3) şeklindedir. Es Es Runner 3 pistte de kazanarak { Çim (3), Sentetik (2), Kum (5)} kalitesini göstermiş oldu. Safkan bugün kazandığı en uzun mesafeli yarış olur iken galibiyetleri 800-2200 metre mesafe aralığındadır.

Es Es Runner’in babası Cuvee , Amerika’da Futurity Stakes (Gr1) ve Saratoga Special Stakes (Gr2) galibi olup aygırın yurt dışında Noble’s Promise ve Acroos The Rhine gibi önemli yavruları bulunmaktadır. Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2013 yılında start alan aygırın Es Es Runner, Bawikal, Time Feel, Bal Arısı ve Cigo aygırın ülkemizdeki diğer başarılı temsilcileridir.

Es Es Runner’ın annesi, Oridinki ( Mountain Cat – Orindinki / Ela-Mana-Mou ) pedigrisine sahiptir. Yarış hayatı olmadan doğrudan damızlığa ayrılan Oridinki , Orhan Meker Serbest Handikap (Kv18/L) galibi Preveze (Gr3) ve Sait Akson Koşuları (Gr3) ikincisi Demil ve yine Orhan Meker Serbest Handikap (Kv18/L) Koşusu galibi Charlie Brown’un anne kardeşidir. Es Es Runner annesi Oridinki ‘nin start alan ilk yavrusudur. Daha önceden belirttiğim üzere yarış hayatı olmayan kısrakların pedigrileri güçlü ise annelik hayatlarının oldukça başarılı olması tıpkı Oridinki örneği ile bir kez daha tescillenmiştir.


Es Es Runner – Ege Derbisi 2015 (A2)
Es Es Runner - Ege Derbisi Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?