Süphan Koşusunda Euprhates ve Selim Kaya imzası

Süphan Koşusunda Euprhates ve Selim Kaya imzası

24 Şubat 2015 tarihinde Adana Yeşiloba Hipodromu’nda düzenlenen Süphan Koşusu ’nu ( Açık – A3 ) Hikmet Kızılca ekürisinden Euprhates ( Curlin – Sacred Sue / Holy Bull ) isimli ingiliz atı, jokeyi Selim Kaya ile kazanmayı başardı. Safkan sitemizden banko olarak önerilip 1.90 ganyan ile ikinci favori konumunda idi. 1900 metre kum pistte kazanan için bitiriş derecesi 2.02.36 oldu.

Altı adet 3 yaşlı İngiliz atının deklare olduğu ve birincilik ikramiyesi 95.000 TL olan koşuda ROCKET MAN ( Lion Heart -Nice Of Time / Sea Hero ) ikinci, MEMEDİM ( Dai Jin – Fair Rose / Royal Abjar ) üçüncü ve yarışın 1.40 ganyanlı favorisi FOREVER HERE ( Lion Heart -Güldemin Kızı / Manila ) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar Yarım Boy – 1 Boy – 1,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Amerika’dan ithal edilen Euprhates ( Curlin – Sacred Sue / Holy Bull ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 6. startında 2’inci birinciliğini elde etti. Jokey Selim Kaya iki kez buluşup ikisinde de birinci olmuştur. Diğer dört koşusunda başka jokeyler ile hep ikinci olmuştur. 3 yaşındaki erkek safkan, TJK kayıtlarına göre ise şu an ki kazançı ise 150.375 TL şeklindedir. Safkanın bu koşu haricinde daha önceden Ceyhan (A3) koşusu ikincisidir. Süphan koşusu ile ilk kez sınıf koşu kazanan safkan , büyüleyici fiziği ile istikbal vaad ediyor. Euprhates, Amerika Keeneland 2013 yılı Kasım ayı satışlarından 30.000 dolara alınmıştır.

Euprhates babası Curlin ‘nin Amerika’da 2016 yılı aşım bedeli 100.000 dolardır. Curlin yarış kazancı 10,5 milyon doları geçmiş olan efsene yarış atlarından biridir. Safkanın kazandığı en önemli yarışlar arasında 2007 yılında kazandığı Preakness Stakes ve Breeders’ Cup Classic ile 2008 yılında kazandığı Dubai World Cup bulunmaktadır.


Euprhates - Süphan Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?