Falling Sky – Sam F. Davis Stakes 2013

Falling Sky – Sam F. Davis Stakes 2013

2013 Kentucky Derby hazırlıkları kapsamında 2 Şubat 2013 gecesi Tampa Bay Downs pistinde düzenlenen Sam F. Davis Stakes (Gr3) koşusunu Falling Sky, jokeyi Jose L. Espinoza ile çıktığı gibi kazandı.

17 Nisan 2010 doğumlu Falling Sky, ( Lion Heart – Sea Dragoness, by Sea Hero) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında 4 kez koşup 3 kez kazanan tay, $164,800 kazança ulaşmıştır. Falling Sky bu koşu ile ilk kez sınıf bir galibiyet aldı. Özellikle tayın kısrak babası Sea Hero ve babası Lion Heart, TJK haralarında aygırlık görevlerini yapmaktadırlar. Gelecek yıllardaki aşımlara ışık tutması açısından bu cross büyük önem teşkil etmektedir.

Bu koşu öncesinde Falling Sky, 2013 Ocak ayı Ocala Breeders’ Sales satışlarında 425.000 dolara işlem görerek satılan en pahalı safkan olmuştu. Bu satın alma işlemi sonrası ilk kez yeni sahiplerinde çıktığı yarışı kazanarak, ilgililerini mutlu etti. Safkanın antrenörü, Falling Sky için aynı gece düzenlenen Hutcheson Stakes ‘i (Gr2) pas geçerek ne kadar doğru bir karar verdiğinide gösterdi.

250,000 dolarlık toplam ikramiyeli Sam F. Davis Stakes’te kazanan Falling Sky, 1700 metre kum pistte 1.44.79 luk derece gerçekleştirdi.

7-1 oranı ile kazanan Falling Sky, son metrelerde favorilerden 9-5 oranlı Dynamic Sky ( Sky Mesa – Murani / Distorted Humor ) tarafından zorlansada birinciliği kaptırmadı. Dynamic Sky fena koşmayıp güzel bir ikincilik aldı. Koşuda üçüncülükte kalan isim ise 8-5 oranlı My Name Is Michael (Macho Uno – Graciously Soft / Vindication) oldu.

Son olarakta Lion Heart showu devam edecek ve özellikle 9 Mart 2013 tarihini şimdiden not alınız. Zira o gün yine Tampa Bay’da Lion Heart fırtınası Uncaptured ve Purple Egg ile esmesini bekliyoruz.

Aykut KANDEMİR

Falling Sky – Sam F. Davis Stakes 2013 video

Falling Sky, Sam F. Davis Stakes padok öncesi son hazırlıkları
Falling Sky - Sam F. Davis Stakes 2013
Falling Sky – Sam F. Davis Stakes yarış sonrası
Falling Sky horse
Falling Sky – Sam F. Davis Stakes son düzlükte
Falling Sky Sam F. Davis Stakes
Falling Sky, Ocala Breeders’ Sales 2013 satışları
Falling Sky Ocala Breeders’ Sales 2013

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?