Galileo

Galileo

Bir Başarı Öyküsü Galileo

Galileo

Tarih 30 Mart 1998 bir sabah vakti ve hafif yağmurlu bir gün.Yeni bir tay doğuyor.Babası şampiyonlar şampiyonu Northern Dancer’ın oğlu Coolmore harasının en büyük aygırı Sadler´s Wells , annesi ise hara kariyeri boyunca hep iyi,üst düzey atlar vermiş URBAN SEA.Safkanın yetiştiricisi David Tsui heyecanlı.Çünkü çok önemli bir aygırdan kısrağının yavrusu doğdu ve şampiyon olması için hiç bir neden yok.Ve tabiki dönemin en büyük ekürisi olan yakın dostları Coolmore harasına vericek bu tayı.Coolmore ortakları Mrs John Magnier ve Michael Tabor alıyorlar tayı.A P O’Brien özel olarak ilgileniyor bu şampiyon adayı tayla.

İlk yarışını 28 Ekim 2000 tarihinde çıkan Galileo 1600 metrelik Maiden yarışı lehine çevirmeyi başarıyor M J Kinane ile.İkinici yarışına 16 Nisan 2001 günü 2000 metre çim piste Listed koşu olan Ballysax Stakes koşusuna çıkan Galileo dönemin iyi atlarından ahırdaşı Milan’ı geçmeyi başarıyor ve güven tazeliyordu.

İlk ciddi yarışı olan 13 Mayıs 2001 günü çıktığı 3. yarışında ise İrlandanın Leopardstown hipodromunda yapılan Derrinstown Stud Derby Trial Stakes (Group 3) koşusunda zafer gene onun oluyor çok kısa sürede yakaladığı bir itibar eküriyi mutlu ediyordu.

Sıra geldi Derby’e. Sadece 3 yarış koşmuş.Ne tay deneme yarışların da savaşmış nede sezonun iddalı atlarıyla kapışmış bir Galileo vardı sahada.Kazandık dan sonraki kurulan o iyi cümleler Derby haftası pek duyulmuyor biraz olsada geri planda tutuluyordu.Michael Stoute’nin antrene ettiği Golan,Godolphin ekürisininn 2000 Guineas da çok geride kalsada iddalı safkanı Tobougg ve Michael Stoute’nin bir diğer tayı Dilshaan yarışta daha önde tutulan safkanlardı.Ancak Galileo onlara yanıtı sahada verdi.2400 metre çim pistde 2.33.27 yaparak kazanan Galileo yeni fenomen haline geliyor ve bütün dünyanın gözü bu büyük şampiyona çevriliyordu.

galileo

http://www.youtube.com/watch?v=YnTpdiTHLrE

Şampiyon az koşmanın da verdiği avantaj ile 1 Temmuz günün İrlanda Derby’sine katılacaktı.Epsom da pek şans tanımayan medya bu sefer onun yanındaydı ve o da sevenlerini yanıltmayıp çok ağır favori olarak girdiği yarışı 2400 metrede 2.27.10 yaparak kazanmıştı.

galileo

Vee bir diğer yarış.Gerçek şampiyon olduğunu kanıtlamanın vakti.Büyük rakiplerle karşılaşıcak,kendi yaşıtlarında kurduğu üstünlüğü büyüklerine karşı gösterebilcekmiydi ? 28 Temmuz 2001 Dünyanın en prestijli yarışaların dan Ascot daki King George VI And Queen Elizabeth Diamond Stakes koşusu.Rakip ise şampiyonları bir bir yıkıp geçen Godolphin ekürisinin Fantastic Light isimli safkanı.2400 metrede ki yarış çok çetin geçmesi beklenirken Galileo çok iyi bir şekilde 3 boyla bu yarışı kazanıyor rüştünü ispatlıyor ve geçilmezliğini koruyordu.
galileo
http://www.youtube.com/watch?v=S50Y25xC6PQ&feature=related

Tarih 8 Eylül 2001 İrlandanın Leopardstown hipodromu.Irish Champion Stakes (Group 1) koşusu.Galileo ve Fantastic Light gene karşı karşıya.Mesafe 2000.Galileo favori.Ancak bazı kesimler Galileo’nun 2400 atı olduğunu inanıyor ve bu yarışta Fantastic Light’ı favori görüyordu.Ve bazı kesimler doğru tahmin etmişti.Fantastic Light büyük şampiyonu geçmeyi başaran ilk at olmuştu.Jokey Frankie Dettori bu yarış kariyerimin en iyi yarışalrından biri oldu bunu asla unutmayacağım.Galileo’yu geçmek büyük başarıdır demişti.
galileo

Ve şampiyonun son yarışı.Amerikaya gidiyor.Belmont park’a.Breeders Cup Classic koşusunu almak için.Bir çok medya grubu bu tercihin yanlış olduğu konusunda.Ancak o bir şampiyon ve burayı koşmak hakkı diyor A P O’Brien.Yarış başlıyor ve Galileo o beklenen Galileo değil.Son virajda jokeyinin büyük uğraşlarına rağmen kendini bulamıyor 6. bitirerek sevenlerini üzüyordu.

Galileo yarış yaşamını şöyle özetliye biliriz.
UNBEATEN AT 2 YEARS
1st Maiden
EUROPEAN CHAMPION AT 3 YEARS
1st Derby Stakes
1st Irish Derby Stakes
1st King George VI & Queen Elizabeth Diamond Stakes
1st Derrinstown Stud Derby Trial Stakes
1st Ballysax Stakes
2nd Irish Champion Stakes

Coolmore harası aldığı karar ile Galileo’nun aygır olmasına karar verdiler.Şampiyon hiç dinlenmeden 2002 yılından 50,000 dolara aşıma başladı.2003 de 60,000 Euro olan aşım bedeli biraz da dünya ekonomisinin etkisi ile 2004,2005 ve 2006 yıllarından 37.500 Euro’ya kadar geriledi.Ancak 2007 yılında verdiği başarılı yavrular sayesinde bu rakam 150,000 Euroya kadar çıkmış,2008 yılından gününmüze ise Galileo sadece özel vasıflı aygırların statüsü olan ‘Private’ yani özel aşım hakkına kadar yükselmişti.Nasıl yükselmesiniki ? Galileo’nun tam 12 tane yavrusu dünyada üst sınıf at olarak anılıyor.Şu dönemde Galileo oğlu ‘Frankel’ öyle bir hava estiriyorki sanki babasından daha büyük bir at olacak görünümüne sahip.Başarılı yavrularına bakarsak ;

NEW APPROACH (IRE), 2005 c, ex Park Express (Ahonoora)
1st Dewhurst Stakes Gr.1
1st National Stakes Gr.1
1st Derby Gr.1
1st Irish Champion Stakes Gr.1
1st Champion Stakes Gr.1
1st Futurity Stakes Gr.2
1st Tyros Stakes Gr.3 koşuları galibidir.
galileo

RIP VAN WINKLE (IRE), 2006 c, ex Looking Back (Stravinsky)
1st Sussex Stakes Gr.1
1st Queen Elizabeth II Stakes Gr.1
1st Juddmonte International Stakes
1st Tyros Stakes Gr.3 koşuları galibidir.
galileo

CAPE BLANCO (IRE), 2007 c, ex Laurel Delight (Presidium)
1st Irish Derby Gr.1
1st Irish Champion Stakes Gr.1
1st Futurity Stakes Gr.2
1st Dante Stakes Gr.2
1st Tyros Stakes Gr.3 koşuları galibidir.

RED ROCKS (IRE), 2003 c, ex Pharmacist (Machiavellian)
1st Breeders’ Cup Turf Gr.1
1st Man O’ War Stakes Gr.1
1st Betfred Gordon Richards Stakes Gr.3
1st Fairway Stakes L koşuları galibidir.

SOLDIER OF FORTUNE (IRE), 2004 c, ex Affianced (Erins Isle)
1st Irish Derby Gr.1
1st Coronation Cup Gr.1
1st Prix Noailles Gr.2
1st Prix Niel Gr.2
1st Chester Vase Gr.3 koşuları galibidir.

SIXTIES ICON (GB), 2003 c, ex Love Divine (Diesis)
1st St. Leger Gr.1
1st Jockey Club Stakes Gr.2
1st Gordon Stakes Gr.3
1st Coutts Glorious Stakes Gr.3
1st Geoffrey Freer Stakes Gr.3
1st Cumberland Lodge Stakes Gr.3 koşuları galibidir.
1st Festival Stakes L, 10f, Goodwood

Bu safkanlar Galileo’nun sadece bir kaç başarılı safkanı daha nice safkanlar sayabiliriz buna.
galileo

Pedigri bilgisine bakarsak babası Sadler´s Wells 1995 yılından 2007 yılına kadar dünyanın en büyük aygırı olarak yaşamış şampiyon bir isimdir.High Chaparral,Montjeu ve ülkemizde aygırlık hizmetini sürdürmekte olan Powerscourt gibi isimlerin babasıdır. Dedesi Northern Dancer dünya kan hattı geleneğini değiştirmiş bir aygırdı.Yıllarca dünyanın en iyi aygırlığını yapmış isimdi.Doğal olarak saltanat niteliğindeki babadan oğula geçen bir kaideyi şu anda Galileo sürdürmekte.

Annesi URBAN SEA Amerika menşeyli olup Miswaki’nin kızıdır.1993 yılında Avrupada Yılın Yaşlı Dişi Safkanı ünvanını kazanmış bir isimdir.1993 yılında Fransanın ve dünyanın en prestijli yarışlarından olan Prix de l’Arc de Triomphe koşusu galibidir.Annelik kariyerinde ilk olarak Bering isimli aygırdan URBAN OCEAN isimli safkanı vermiştir.Urban Ocean kariyerinde 4 kere kazanmış 58.000 Euroya yaklaşık para kazanmıştır.

1997 yılında şampiyon safkan Lammtarra dan MELIKAH isimli dişi safkanı vermiştir.Kariyerinde 3 yarış kazanmış yaklaşık 84.000 Euro’ya kadar para kazanmıştır.MELIKAH annelik kariyerinde VILLARRICA vermiş, VILLARRICA ise geçtiğimiz Mart ayında UAE Derby G2 koşusunu kazanmayı başaran KHAWLAH’ı vermeyi başarmıştır.

1998 yılında Galileo’yu veren kısrak 1999 yılında gene Sadler´s Wells den olma BLACK SAM BELLAMY isimli safkanı vermiştir.BLACK SAM BELLAMY Tattersalls Gold Cup G1, Gran Premio del Jockey Club G1 koşuları galibidir.

2000 yılında aşımı tutmayan URBAN SEA 2001 yılında gene Sadler´s Wells olma ALL TOO BEAUTIFUL’u verdi.Başarılı olamayan safkan Totepool Middleton S G3 koşusu galibidir.

2002 yılnda ise Coolmore’un yeni gözbebeği Giant´s Causeway den olma MY TYPHOON’u vermiş ancak oda başarılı olmamıştır.

2003 ve 2005 yıllarını pas geçen URBAN SEA 2006 yılında ise son yıllarda sahalara gelmiş en iyi safkan olarak kabul edilen SEA THE STARS’ı vermeyi başarmıştır.SEA THE STARS Juddmonte International S G1, Investec Derby S G1, Coral Eclipse S G1, Tattersalls Millions Irish Champion S G1, stanjames.com 2000 Guineas G1, Qatar Prix de l´Arc de Triomphe G1 koşuları galibidir.

2009 yılında ise Invincible Spirit den olma Born To Sea isimli safkanı doğmuştur.Bu sezon koşucak olan safkan şimdiden merakla beklenmekte.

Ülkemizde ise ZAKOTA dan olma dişi ALL THE BEES (IRE),MALCONTENTA (GB) ve SOPRAN GATH (ITY) isimli dişi atları bulunmakta.Ancak bizim eksiğimiz bu kadar başarılı soydan gelmiş bir atdan sadece bu kadar faydalanabilmek.Ondan olma bir erkek safkan aygır olarak kullanılsa ülkemiz için çok yararlı olucaktır düşüncesindeyim.

Pedigrisi şampiyonlarla dolu,yarış kariyeri başarılar ile dolu ve aygırlık kariyeri nice şampiyonlarla dolu Galileo’nun dünyanın en iyi atlarından biri olmasına şaşırmamak gerekiyor.Elimden geldiğimce size Galileo’yu tanıtmaya çalıştım.Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.Hoşçakalın.

Kerem Özbay

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?