Galiphan ve Kalimdor ekürisi resmi geçit

Galiphan ve Kalimdor ekürisi resmi geçit

TJK tarafından 22 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi hipodromunda düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu‘nu (Açık A-3), Talip Öztürk ekürisinden Galiphan isimli ingiliz atı jokey Gökhan Kocakaya ile kazandı.

1900 metre ağır çim pistte (5.2) yarış sonrası 1.59.35 ile kazanan isim olan Galiphan için ganyan 3.95 idi. Yarıştan Galiphan’ın ekürisi Kalimdor ( Cape Cross – Dawn Surprise / Theatrical ) ikinci, Perfect Warrior ( Perfect Storm – Star Flicker / Woodman ) üçüncü, Sweet Brew ( Montjeu – Sword Tigress / Tiger Hill ) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları ise 4,5 Boy – 1/2 Boy – 1,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Galiphan (d.e. Halling – Valleria / Sadler’s Wells ) pedigrisine sahip olup, 17. startında 5. galibiyetini elde etti. Ayrıca 5 kez ikinci ve 3 kez ise dördüncü olmuştur. Safkanın kazançı bu yarışla 355.700 TL oldu. Daha önceden kısa vade galibiyetleri bulunan safkanın bu galibiyeti en üst sınıflı zaferi oldu.

Safkanın pedigrisine baktığımızda babası Halling ülkemizde gerek koşan gerek ise kısrak babası poziyonda az sayıda temsilcisine rağmen oldukça etkileyici pozisyondadır. Galiphan’nın öz kardeşi Gr1 galibi Hakkar, Sergen ve Leave Me Alone gibi başarılı tayları mevcuttur. Ayrıca Enternasyonel Anadolu koşusunda ikincilik elde etmiş Cutlass Bay yine Halling temsilcisidir. Kısrak babası olarak Halling ise ; Oğlum Berat ve Empire City’in annesi Halling Charge , Kejo Baba’nın annesi Alive, Karabekmez ‘in annesi Best Class gibi önemli kızları da bulunmaktadır.

Anne Valleria, 2006 yılında İrlanda Goffs Satışlarından 38.000 Euro bedelle alınmıştır. Ülkemizde Hakkar ile kendisinden ciddi derecede söz ettirmiştir. Ayrıca Saltabaş ekürisinde 2014 (Bin Ajwaad), 2015 (Kaneko) ve 2016 (After Market )doğumlu tayları merakla bekleniliyor.

Galiphan – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu 2015
Galiphan - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?