Gazi Koşularının gizli kahramanı Doyoun

Gazi Koşularının gizli kahramanı Doyoun

Bir Gazi festivali sona erdi. Herkes birilerini yıldız seçerken bizde TJK aygırlarından kaybettigimiz Doyoun üzerine birşeyler yazmak istedik. Doyoun özellikle son 2 yıldır Gazi festivallerinde kısrak babası olarak parlayan fakat hep göz ardında kalıp ihmal ettigimiz büyük bir degerdir.

Biraz maziyeye uzanıp anlatmak istedigim noktaya daha sonra gelecegim. Önce Doyoun 1999 yılı başlarında ülkemize geldiginde çok büyük beklentiler vardı. TJK bu aygırı satın aldıktan kısa süre sonra Amerika’nın en önemli çim koşusu sayılan Breeders Cup Turf yarışını 1999 yılında Daylami ve 2000 yılında Kalanisi ile kazanması ile birlikte tüm dünya gözünü Türkiye ‘ye çevirmişti. Nasıl olurdu ki Breeders Cup Turf ‘ü 2 sene üst üste 2 farklı yavru ile kazanan bir aygır Türkiye’de olabilir ? sorusunu kendilerine soruyorlardı. Aslında yabancı basını iyi takip eden bilinçli yetiştiricilerimizden bazıları tabiki bu durumdan haberdarlardı. Ama yine genel kanı Doyoun için hangi kısragı bulursak çekelimde nasıl olsa şampiyon verir şeklindeydi. Hal böyle olunca elit kısraklardan bazıları Doyoun’a ugrama şansınıda kaybediyordu. Fakat biz Doyoun taylarını istedigimiz gibi yetiştiremedigimiz gibi erken koşarakta onları heba ettik. Sonrada bize acaba Doyoun diye başka aygırımı sattılar diyede kendi içimizde espriler yaptık. Ama kabahati hiçbir zaman kendimizde aramadık ve Doyoun ‘un farkına varamadık. Halada tam anlamıyla farkına vardıgımızı sanmıyorum.

O zaman olayı biraz derinleştirelim. Doyoun tayları belki mevsim belki de pist koşullarımıza uymadı. Ama en büyük hatayı 2 yaşlı iken kısa mesafelerde fazlaca koşturarak onları hırpalayarak tükettik. İlahi adalet bu olsa gerek siz benim degerimi elbet anlarsınız dercesine 4 sene aşım yapıp 2002 yılının Aralık ayında Doyoun öldü. Bu dört senede ortalama 200 tayını aldıgımızı farz edelim. Yarısınında dişi oldugunu düşünelim. Elimizde 100 tane Doyoun kızı olsun ve onlardan bazılarının performanslarına bakalım.

– Sene 2011 Gazi festivali ve Hanbeş isimli safkan Gazi koşusunda (Gr1) ikinci kalıyor. Ardından triple crownun son ayagı Ankara Koşusunu (Gr1) kazanıyor. Hanbeş’in annesi Milagrose, Doyoun kızıdır. Hanbeş bir anda 2011 yılının ülkemizdeki en başarılı 3 stayerinden biri oluyor. (Digerleri : Gazi galibi Anatoly ve Cumhurbaşkanlıgı galibi Mitico)

– Sene 2012 Gazi festivali ve Başkan Nexia isimli safkan Gazi koşusunda (Gr1) ince fauller sonucu üçüncü oluyor. Belkide oda Hanbeş gibi bu olayın acısını Ankara koşusu galibiyeti ile çıkaracaktır. Başkan Nexia’nın annesi Turkish Delight ise yine bir Doyoun kızıdır.

– Sene 2012 Gazi festivali ve Baldovino isimli safkan Anafartalar koşusunu (Gr1) kazanıyor. Bu safkanın annesi Vogue yine bir Doyoun kızıdır.

Sonuç olarak diger Doyoun torunlarına girip konuyu uzatmanın manasıda yok gibi. Son iki yılın Gazi ikicisi ve üçüncüleri Doyoun torudur. Bu yıl birde Baldovino ile Anafartalar Gr1 galibiyetide Doyoun için önemli bir diger referanstır.

Doyoun aslında ülkemize gelmeden gerek yavruları gereksede kısrak babası olarak kendini kanıtlamıştı. Ama yinede ülkemizde de etkisini görmek insanı mutlu edebiliyor. Umarız bundan sonra Doyoun kızları daha dikkatli degerlendirilir.

Doyoun :
doyoun

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?