Gazi koşusu bileti Powerman ve Mehmet Akif Ersoy Koşusu

Gazi koşusu bileti Powerman ve Mehmet Akif Ersoy Koşusu

TJK tarafından 1 Ağustos 2020 tarihinde Ankara 75.Yıl Hipodromu’nda yapılan Mehmet Akif Ersoy Koşusu ‘nu (Gr2) Hasan Hüseyin Temel’in sahibi ve yetiştiricisi olduğu doru erkek safkan Powerman ( Powerscourt – Kızım Melike / Kaneko ) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

2020 Gazi Koşusu için en önemli provalardan olan yarışta kazanan tay için 2200 metre 3.3 ölçümlü normal çim pistte 2.17.33’lık bir derece gerçekleştirdi. 8.90 ganyanı ile dördüncü favori olarak zafere uçan Powerman , Gazi Koşusu için en ciddi birincilik adaylarından oldu.

260.000 TL birincilik ikramiyeli yarışta, son metrelerde bariyer dibinden çok güçlü gelen Gökhan Kocakaya idaresindeki Lord Of Game ( Invincible Son – Mystical Falls / Sri Pekan ) ikincilikle tamamladı. Akın Sözen’le piste çıkan King Cha Cha ( Victory Gallop – My Cellist / Marlin ) tabelanın üçüncü basamağında kendine yer bulurken, Ahmet Çelik ile Upper Cut ( Halicarnassus – Penelopiad / Dubai Destination ) dördüncülükte, Ayhan Kurşun’la Coach ( Smart Robin – Born Shining / Sri Pekan ) da beşincilikte yer aldı. Yarışın ağır favorisi Kingsman ise ancak altıncı olabildi. Koşuda farklar 1 Boy – Baş – 1 Boy – Baş şeklinde sonuçlandı.

Powerman 6 kez koşup 3 kez kazanıp , 2 kez ikinci ve 1 kez dördüncü olarak hiç tabeladan düşmedi. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy Koşusu ilk Grup galibiyeti oldu.

Baba Powerscourt , TJK aygır kadrosunda bulunan ve maalesef beklentilerin altında kalan bir aygır olarak hatırlanıyor. Powerscourt, Juddmonte Farms tarafından yetiştirilmiş, 2000 doğumlu bir aygırdır. Haraya 2006 yılında alınmış olup, ülkemize 2010 yılında 10 yaşında ilk aşımlarına başlamıştır. [ Sadler’s Wells-Rainbow Lake (Rainbow Quest/Stage Door Joahnny)] pedigrisine sahiptir.

Powerscourt, 21 start [5-6-3-2] totosuna sahiptir. 1,912,272 $ kazanç elde eden aygırımız Kuzey Amerika, İngiltere, İrlanda, Almanya, Japonya, Hong Kong ve Dubai gibi çok sayıda ülkelerde start almış ulusal bir safkandır. Özellikle çim ve uzun mesafeli sayısız Gr1 koşuya katılmıştır. Arlington Million S (Amerika-G1, 2000m-Çim) ve Tattersalls Gold Cup (Irlanda –G1, 2100m-Çim) galibi olup pek çok prestijli Gr1 yarışlarda plaseleri vardır.

Powerscourt babası Sadler’s Wells , Northern Dancer kolunun Avrupadaki 1 numaralı oğludur. Hem üst düzey aygır babası, hem de harika bir kısrak babasıdır. Özellikle Galileo ve Montjeu isimli baş aygır oğullarının yanı sıra High Chaparral, Barethea, Old Vic, In The Wings, El Prado akla hemen gelen bazı aygırlık yapmış başarılı oğullarıdır. Daha önce ülkemizde Mutamanni, Sun Music ve Fasht Eldebl isimli bazı S.Wells oğulları aygırlık yapmıştır. Özellikle Sun Music ve Mutamanni kısrak babası listesinde zaman zaman parladığını görebilmekteyiz.

Powerscourt ’un annesi Rainbow Lake 3 yarış kazanmıştır. Lancashire Oaks Gr.3 (İngiltere), Ballymacoll Stud S. (Listed – İngiltere) gibi önemli yarışları kazanan kısrak , anne olarakta 12 foal , 10 koşan, 5 kazanan, 2 Sınıf kazanan isim vermiştir. En önemli nokta ise Kind isimli kızı , Şampiyon Frankel’i Galileo’dan vermesidir. Kind isimli kısrak Danehill kızıdır ve Powerscourt gibi sınıf koşu kazanmıştır. Yine Kind isimli kısrak, S.Wells ’ten Bullet Train gibi Grup kazanan bir açık yarış safkanı daha vermiştir ki Powerscourt ’un 3/4 kardeşidir.

Powerscourt ülkemizde Gr1 galibi Mister Görkem ve Klaus , Gr2 galibi Powerman , Gr3 galibi Extra Power ve İpek Su ‘yu vermiştir. Bu arada Mister Görkem ile Powerman ‘in kısrak babası Kaneko olması dikkat çekicidir.

Powerman annesi Kızım Melike’nin babası Kaneko kızı olup son yıllarda ülkemizi aygır ve kısrak babası olarak gururlandıran önemli bir yerli aygırdır. Kızım Melike 12 kez koşup 2 kez İzmir kumunda kazanmış bir isimdir. Anne olarak daha önceden Lion Heart isimli aygırdan A3 galibiyeti bulunan Lozan’ı vermiştir. Ayrıca Torok’tan 1 ‘li dişisi bulunmaktadır.

Powerman – Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2020 (Gr2)

Powerman – Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2020

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?