Gazi Koşusu Kayıtları

2012 yılı 86. Gazi Koşusu (Turkish Derby – Gr1) 24 Haziran Pazar günü düzenlenecek olup katılacak safkanlar yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Bu büyük derbiye en fazla 22 adet 3 yaşlı safkan ingiliz atları hayatları boyunca bir kez katılabiliyor. 2400 metre Çim piste, toplam ödülün 1.700.000 TL ve birincilik ödülünün ise 1.000.000 TL oldugu ülkemizin en yüksek ikramiyeli yarışını katılması beklenen muhtemel isimlerin kısaca tanıtalım.

2012 Gazi Koşusu Kayıtları:

FAST STARS LINE 3y de. ( AJMERA – FREE FIGHTER / MUJTAHID ) [DP = 4-3-8-3-0 (18) DI = 1.57 CD = 0.44] : Hakkı Yener’in sahibi oldugu ve yetiştirdigi safkan 14 kez start alıp 9 kez kazanmıştır. Yüzde 64 gibi yüksek birincilik oranı ile dikkat çeken safkan aynı zamanda 118 handikap puanı ile adaylar içinde lider konumdadır. Son kazandıgı Erkek Tay Deneme (Gr1) koşusunda büyük bir süprize imza atan safkan, o koşudan beri start almadı. İlgililerinin bilerek Sait Akson koşusunu pas geçip direk Gazi Koşusunu düşündüklerini daha önceden belirtmişlerdi. Geçen sene aynı taktigi DUTYFREE isimli safkanda benimsemiş fakat Gazi koşusunda beşinci olmuştular. Fast Stars Line 5 kez çimde koşarken 2 kez kazanıp , 3 kez tabelaya giremedi. En uzun mesafeli koştugu yarış olan 1600 metrelik Erkek Tay Denemeyi kazanmıştı. Şahsi fikrim ise Ajmera ve Mujtahid çaprazlamasının uzun mesafede başarılı olması çok uzak ihtimaldir. Koşuda ancak yüksek yarış karakteri ile iyi yerlere gelmesi beklenilebilinir. Umarız yeni bir Azaraks olayı yaşanmaz ve safkan derbiden çok etkilenmez.

AIR BORN 3y dd. ( STRIKE THE GOLD – VICTORY DEMO / DANEHILL DANCER ) [DP = 6-2-12-0-0 (20) DI = 2.33 CD = 0.70]: 117 Handikap puanı ile Ahmet Kılıçcıoğlu ekürisinin safkanı olup ekip daha önce Miramis ile Gazi birinciligi yaşamıştı. 14 kez start alan kısrak, 1 kez kumda ve 5 kez çimde olmak üzere toplam 6 kez kazanmıştır. Kısrak Koşusu (Gr1) ve Nadas koşuları galibi olan kısrak 2100 metrelik son yarışında mesafeye yatkınlıgını göstermişti. Muhteşem anne neslinin yanı sıra Strike The Gold gibi istikrar abidesi bir aygırın kızı olan Air Born için en büyük handikap erkek rakiplerine karşı ne yapabilecegidir. Pedigrisi geregi tam bir 2400 metre safkanı olmasada güçünü ekonomik kullanıp 200-300 metre kadar limitini artırabilir. Üzerinde kendisini çok iyi tanıyan binici jokey Gökhan Gökçe diger bir avantajıdır.

MİHRİMAHAL 3y ad. ( MEDYA – GÜLBİN SULTAN / ASAKİR ) [DP = 2-3-5-2-0 (12) DI = 1.67 CD = 0.42 ] : 116 Handikap puanı ile Hakkı Yener tarafından yetiştirilmiş bir diger isim. Reşat Öz’ün sahibi oldugu kısrak 12 startta 5 birinciligi bulunmakta ve 2 tanesi çim pistte. Dişi Tay Deneme (Gr1) galibi olup son yarışında 2100 çimde Kısrak Koşusunda iyi koşup ikinci olmuştu. Özellikle 1. kısrak babası Asakir ve 3. kısrak babası Doyoun sayesinde uzun mesafeye gidebilecek potensiyele sahiptir. Özellikle erkek rakipleri arasında koşmanın dezavataj olduguna inananlardanım. Ancak avantajları bol olan kısragın; çok formda olması, jokey Akın Sözen ile birbirlerini iyi tanımaları ve anne neslinde yatan nefes faktörleri önemli kriterlerdir.

RAMPOLDI 3y ae. ( BOSPORUS – DEEP SEA / DISTANT RELATİVE ) [DP = 7-1-4-4-0 (16) DI = 1.67 CD = 0.69] : 115 handikap puanı ile Kuyumciyan ekürisini temsil etmesi bekleniliyor. Mehmet Kaya start alması muhtemel olan Rampoldi 14 startta 10 birinciligi var ve bunların 2 tanesi çimde. Erkek Tay Deneme (GR1) ikincisi ve Sait Akson(Gr3) dördüncüsüdür. Mesafe uzadıkça güçünü pedigrisi geregi kaybeden safkan yüksek yarış karakteri ile nefesini ekonomik kullanması halinde iyi yerlere gelebilir. Yinede 2000 metre üstünün safkanı aşırı yıpratacagını düşünüyorum.

MATADOR YAŞAR 3y de. ( NATIVE PROCIDA – FREEZONE / WOLF) [DP = 6-1-3-0-0 (10) DI = 5.67 CD = 1.30] : 109 handikap puanı ile Göçmen ekürisini temsil etmesi bekleniliyor. Kitapçı ekürisi tarafından yetiştirilmiş olup son Sait Akson koşusu galibiyeti ile Gazi Koşusunun favorisi konumuna erişmiştir. 9 kez koşup 3 kez kazanmıştır. Baba Native Procida Gazi ikincisidir. Kısrak babası Wolf ise Şilide 2400 metrede rekor dereceler çıkarmıştır. Ayrıca Native Procida daha önceden Gazi ikincisi Çakılhan isimli safkanıda vermiştir. Mesafe problemi asla olmayan safkan için devamlı jokeyi Ahmet Çelik’in ceza alması en büyük sorun gözüküyordu. Fakat bu sorunuda en iyi jokeylerimizden Halis Karataş seçimi ile çözüme kavuşturdular. Tartışmasız koşunun favorisi olacaktır.

KING RIVER 3y de. ( RED BISHOP – WANGANUI RIVER / UNFUWAIN ) [DP = 2-1-9-0-0 (12) DI = 1.67 CD = 0.42] : 107 handikap puanına sahip safkan Nevzat Seyok yetiştirmesidir. Daha önce eküri King River’in öz abisi Pan River ile Gazi sevinçi yaşamışlardı. Gazi tarihinde iki öz kardeşin bu koşuyu kazandıgı henüz görülmedi. Eger bunu başarırsalar tarih yazacaklardır. Safkanın uzun mesafe problemi asla olmayıp , kendisini iyi tanıyan jokeyi Sadettin Boyraz ile şansı yüksektir. Tek sorunu koşu içinde safkanın yarışa tam anlamıyla odaklanamaması olarak düşünüyoruz. Sait Akson koşusundaki ikinciligi başarılı olup toplam 7 kez koşmasıda önemli bir avantaj. Safkan fazla yıpranmadan bu koşuya yeterli hazırlıklarla giriyor. Erkek Tay Deneme ve Sait Aksonda her ne kadar beklenileni tam olarak veremesede potansiyeli yüksek bir isimdir. Koşunun önde gelen favorilerindendir.

RÜYA KIZIM 3y ad. ( VICTORY GALLOP – THECELO / MUHTARRAM ) [DP = 6-5-9-0-0 (20) DI = 3.44 CD = 0.85] : 107 handikap puanı ile Kurtel ekürisinin kısragı. 6 kez koşup 3 kez kazanan safkan Dişi Tay Deneme (Gr1) ikincisidir. Son uzun mesafeli Kısrak Koşusunda 11.ci olması şaşırtıcı idi. Her ne kadar babadan uzuna yatkın olsada anneden ve Muhtarram’ın baskın miler özeliklerinden etkilenmiş olsa gerek. Son yarışına pek inanmasamda dişi olması şansını azaltan bir başka neden. Dozaj ve pedigri bilgileri 2000 metrenin üstüne çıkmaması gerektigini göstermektedir. En büyük avantajı uzuncu babası Victory Gallop olacaktır.

CİHANIM 3y de. ( BIN AJWAAD – ROXİE HART / DANEHİLL ) [DP = 5-4-13-6-0 (28) DI = 1.24 CD = 0.29] : 94 handikap puanı ile Karaoğlan ekürisini temsil etmesi bekleniyor. Son zamanların formda jokeyi Ugur Polat ile start alması düşünülmektedir. Uzun mesafeye yatkın olan safkan son Sait Akson koşusu beşinciligini ölçü almıyoruz. Pedigrisindeki Nijinsky, Ribot ve R.Quest isimleri ona uzunda büyük katkı vereceklerdir. Koşusunun favorilerinden olması bekleniliyor.

BARKIN 3y ae ( VICTORY GALLOP – ANATOLIAN / ALWAYS A CLASSIC ) [DP = 4-3-6-0-1 (14) DI = 2.50 CD = 0.64]: 94 handikap puanı ile Sofuoğlu ekürisini temsil etmesi bekleniliyor. Son Sait Akson koşusundaki üçüncülügü aşırı dikkat çekmişti. Aslında Gazi dördüncüsü Miliç’in anne kardeşidir. Üstelik Miliç’e göre babası Victory Gallop olması nedeniyle daha dayanıklı oldugunu söyleyebiliriz. Bu safkanın jokeyi kim olursa olsun kesinlikle ihmal etmeyiniz. Ayrıca cezalı taksit yatırılarak koşuya katılacaktır.

Diger safkanlarla yazımızın devamı yakında gelecektir.

Aykut KANDEMİR

2012 Gazi Koşusu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?