Gazi Koşusu Renk ‘li görüntüler

Gazi Koşusu Renk ‘li görüntüler

Gazi Koşusu , Renk ‘li görüntüler ;

Bir Gazi koşusu günü at yarışı tarihi sayfalarına yazıldı. Renk isimli ingiliz atı unutulmazlar arasına girdi.

28 Haziran 2015 Pazar günü TJK tarafından Ulu önderimiz M.Kemal ATATÜRK adına 89. kez düzenlenen Gazi Koşusu (Gr1 – Turkish Derby ) ülkemizin en önemli yarışında bayan bir atçı Gülçin Tunçakad ekürisinin sahibi olduğu, Renk isimli safkan kazandı. Jokey Ahmet Çelik ile start alan safkan 2400 metre çim pistte 2.30.82’lik derece gerçekleştirdi. Koşu sonunda 5.55 ganyanı ile favori sıralamasında beşinci sıradaydı. Jokey Ahmet Çelik ise bu önemli derbiyi kariyerinde ilk kez kazanmış oldu.

Renk – Gazi Koşusu 2015 (Gr1) (Race Replay)

Renk ( Divine Light – Busi / Mujtahid ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 16 Start (10-2-2-1) yarış totosuna ve 2.168.300 TL kazança yükseldi. İlk kez Gr1 kazanan Renk daha önceden Gr2 Mehmet Akif Ersoy, Gr3 Fehmi Simsaroğlu , Gr3 Artemis, Kv8 Kuşadası koşularını kazanan safkan, böylece en yüksek vasıftaki galibiyetini elde etti. Safkan ayrıca Gr1 Erkek Tay Deneme üçüncüsüdür. Sadece hayatının ilk startında tabelaya girememiştir.

Baba Divine Light ülkemize 2008 yılında TJK tarafından Fransa’dan transfer edilmiştir. Ülkemizde ilk aşımlarını 2008 yılında yapan aygırın ilk jenerasyonları 2011 yılında iki yaşlı olarak koşmaya başlamıştı. Yurt dışında Natagora gibi Gr1 galibi çok başarılı bir isim veren Divine Ligt , ülkemizde ikinci jenarasyonları ile çıkışa geçti. 87. Gazi Koşusunu galibi olan Divine Heart ile dikkat çeken aygırımızın tayları özellikle yaş alıp uzun mesafeli yarışlarda genel olarak etkililer. Aygırın Divine Light sonrası Renk ile ikinci kez Gazi zaferini tattı. Aslında Divine Ligt yarış yaşamında kısa çim yarışlarında başarılı olan bir isim olduğunu da belirtelim. Aygırımızın diğer başarılı temsilcileri arasında My Dear Son, Yegane, Bay Çiftçioğlu, Cash Akçe, Mister Baron, Grade Boy, Divine River, King, Murathanbey bulunmaktadır.

Anne 2004 doğumlu Busi ( Mujtahid – Lapu Lapu / Private Tender ) hiç koşmadan haraya alınmıştır. Harada 6 yavru vermiş 4 tanesi koşmuştur. Bunlardan IŞIKHÜZMESİ (West By West) isimli temsilcisi 726.640 TL kazançı ile dikkat çekmektedir. Busi ‘nin anne hattından MOONGUN , LOCKTON BOY gibi yetenekli isimlerde bulunmaktadır. Zaten kısrak babası olarak zamanında Avrupa’da da önemli yerlerde bulunmuş Mujtahid kızıdır. Mujtahid ‘in kısrak babası olarak ülkemize katkıları ise Azaraks ( Unacoounted For – Lil Red / Mujtahid ), Fast Stars Line ( Ajmera – Free Fighter / Mujtahid ) , My Başkan ( Luxor – Gloria / Mujtahid ) , Sarılar Runner ( Okawango – Sarılar Güzeli / Mujtahid ) , Dansing River ( Unacoounted For – Volda River / Mujtahid ) şeklinde sayısız torununu sıralayabiliriz.

Renk - Gazi Koşusu 2015
Renk - Gazi Koşusu 2015
Renk - Gazi Koşusu 2015
Renk - Gazi Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?