Gazi kosusuna ANATOLY ve RED BISHOP imzası

Gazi kosusuna ANATOLY ve RED BISHOP imzası

Gazi kosusuna ANATOLY ve RED BISHOP imzası

Ulu önderimiz Atatürk adına her yıl haziran ayının son pazar günü  düzenlenen Gazi derbisi yine nefesleri kesti.İstanbul sezonu acılısı ile başlayan ve her gecen yarıs günü zirveye tırmanan heyecanın bu seneki parlayan yıldızı Anatoly oldu.Öncelikle Anatoly ve tüm ekibini kutlamak lazım.Ekip önce 2001 yılında Cannon ile 3. olup daha sonra , 2004 yılında Nuh Baba / Ekspres ikilisi ile şanslarını denemişlerdi.

Anatoly yarıs yasamına 3 yaşında İstanbulda başlamıştı. Gazi kosusuna kadar sadece 5 kez start almıstı.Sentetik kumda 2 de 2 yapan safkan çimde ise 3 yarısta 1 kez birincilik ve 1 kez ikincilik yapıp Gazi derbisine hazırlanmıstı.Aslında Anatoly yarış tecrübesi biraz az olma handikabına ragmen özellikle son 2 çim yarısı ile Gazinin en ciddi adayıyım der gibiydi.Gazi öncesi bu 2 yarışta Unforgettable’yi önce şartlı 4 yarışta geçip farkını ortaya koymuş fakat Sait Akson’da yine aynı rakibine fazla avans verince aradaki farkı indiremeyip ikincilikte kalmıştı.Adeta bu ikilinin son yarışlarındaki mücadeleleri ve yarış dereceleri o kadar farklı olunca Gazi derbisinde de isimleri en ön plana cıkmıstı.Son zamanların formda binicisi Selim Kaya beklenildigi gibi Unforgettable’ye deklare olmuş , sihirbaz lakaplı jokeyimiz Halis Karataş ise tercihini Anatoly’den yana kullanmıştı.Acıkcası bu iki ismin yanı sıra Kaneko’nun yetenekli kızı Şeker Remziye , yine eküri avantajlarıyla Luxor oglu Duty Free ve Rakti oglu Arcobaleno ganyan sıralamasına göre plase olarak şans tanınan diger isimlerdi.

Ve Haziran ayının son pazar günü gelip saat  17.15 gösterdiginde hipodromda yaklaşık 15.922 biletli 25.000’i aşkın ve televizyondan da milyonlarca kişi son düzlükte farkı 5 boya cıkaran Anatoly icin alkış tutuyorlardı. 85.Gazi  Kosusunun galibi, Osman Hattat ve ekibi oluyordu.Kronometreler Anatoly’nin derecesi icin 2.27.83 ‘ü gösterirken Red Bishop’ta bu önemli kosuyu Pan River ve Hızelbeyi’nden sonra 3.kez farklı bir oglu ile kazanmış oluyordu.

Kosu sonrasında jokey Halis Karataş her zamanki mütavazi kimligiyle bu zaferde önce ekibi tebrik etmekte ve ben safkanla cok kısa bir süre çalıştım , asıl zafer safkanın ilgilerinindir deyişi yine altı çizelesi önemli bir anektod idi.Ayrıca  yarış içinde safkanın son 800 de  adeta ben gitmek istiyorum dedigini kendisinde safkanı bırakıp kazandıgı icin mutlu oldugunu belirtmişti.Sihirbaz jokeyimiz aktif jokeyler icinde bu önemli kosuyu 4.kez kazanmış oldu.

Anatoly, 2 Mayıs 2008 dogumlu ve  Red Bishop-Black Shadow/Pearsian Bold orjinine sahiptir. Dozaj puanlarının dagılımı [2-5-9-2-0], dozaj indeksi [1.77] ,  dagılım merkezi (CD)[0.39] dur.Baba Red Bishop ülkemizde tam 6 farklı yavrusuyla GR1  kazanan isim vermiş bir aygırdır.Pan River , Hızelbeyi ve Anatoly gibi Gazi galiplerinin yanı sıra Nash Bishop , Daglı ve İhsan Sultan gibi Gr1 kazanan isimlerin babasıdır.Aynı zamanda King Bishop , Anatolian Fire Gr2 galibi safkanlarında babasıdır.Özellikle TJK’nin son 15 yıl icindeki  yaklaşık 50 milyon dolara ithal edilen aygır alımları göz önüne alındıgında en faydalı olanı demek yanlış olmayacaktır.Üstelik alınış bedelinin makul olması diger bir artı yönüdür. Ülkemizde 1999 ile 2011 yılları arası 13 ayrı aşım jenerasyonunda tahmini 300’den fazla kısraga aşım yapamamış olması talihsizliktir.Bunun temelde 2 nedeni bulunmaktadır.Birincisi ilgi yetersizliligi, digeri ise ferlite problemleriydi. Doyoun ve Always A Classic gibi aygırlara çekilen kısrakların yarısı Red Bishop’a ugramış olsaydı, sonuclar bir hayli entresan olabilirdi.1988 dogumlu Red Bishop, ülkemize geldigi 1999 yılından bu yana özellikle 1999-2000 ve 2001 yılları başta olmak üzere yetiştiricilerimiz pek ilgi göstermemiştir.Herşeye ragmen ilk olarak Yatko ve İhsan Sultan’ın  Sait Akson ve Kısrak Kosusu performansları ile biraz geçte olsa degeri fark edilmiştir.Fakat bu seferde aygırımızın yaşlılıga baglı ferlite sorunları baş göstermiştir.Yine yaptıgı çok az sayıdaki aşımlara ragmen yavruların üst düzey performanları ile gelecek yıllara önemli miraslar bırakmıştır.Red Bishop ilk olarak haraya giren oglu King Bishop olmuştu.Ama en degerli yavrusu konumundaki Pan River’in aygırlık performansı merakla beklenmektedir.Bir aksilik olmadıgı takdirde 2012 yılında TJK  aygır stogunda Pan River isminin görülmesi büyük olasılıkla gerçekleşebilir müjdesini verebiliriz.

Red Bishop meşhur Roberto’nun hattından geliyor ve babası Silver Hawk. 1600 metrelik G3 Craven Stakes’i kazanan Silver Hawk, İngiliz Derby’sinde 3. olurken İrlanda Derby’sinde ise 2. olmuştur. Derby galibi Benny The Dip, 2500 metrelik Japon Koşusu G1 Arima Kinen galibi Grass Wonder, 2800 metrelik St.Leger galibi Mutawafeq gibi baş tayları ile adından söz edilen bir aygır haline gelen Silver Hawk iyi bir aygır olmasına karşın iyi bir aygır babası olmadan kariyerini noktaladı. Çok az sayıda aygır temsilcisi olan bu koyu dondaki aygırın ülkemizdeki temsilcisi Red Bishop aygırın en başarılı aygır yavrusu olmuştur diyebiliriz. Red Bishop’un kazandıgı en yüksek vasıflı koşu ise 7 yaşında  2800 metre çim pistte GR-I San Juan Capistrano Invitational Handicap koşusudur.

Birazda Silver Hawk’ın babası Roberto’dan bahsetmek gerekirse 1969 Usa dogumlu kestane doru Roberto kollarının ülkemizdeki temsilcilerine bakalım.Red Ransom ile Sri Pekan,Pardon  –  Silver Hawk ile Red Bishop  – Roman Diplamat ile Roman Art – Lear Fan ile Lear White,Sun Breeze,Miss Lear – Dynaformer ile Yenice – Bob Back ile Van Damme ve Grup Vakti – Sunshine Forewer ile Bartuluccci – Kris S oglu Brocco oglu Struggle To Exist  çimdeki başarıları unutulmaz.Ayrıca iyi bir kısrak babası olup  başarılı aygırımız Play boy annesi  Casino Girl bir Roberto kızıdır. Play Boy Gr 1 galibi Top Play  yanısıra yetenekli kısrak Beneklikızı vermiştir.Yine  Dünya Güzeli isimli kısragın babası aygır So Factual annesi Sookera da bir Roberto kızıdır.Görüldügü üzere sayılan isimlerin hepsinin ortak özelligi çim pistte meşhur bir kariyerleri olması.2010 yılı itibariyle Amerika’da yaşayan en iyi 10 aygırdan biri Giant’s Causeway ikinci kısrak babası yine Roberto’dur .Ayrıca Roberto kanı  günümüzde artık her kısrakta bazen 2 kez bile cıkan Northern Dancer ile son derece uyumlu bir crosa sahiptir.

Anatoly annesi 1997 dogumlu Black Shadow hiç koşmadan haraya ayrılmış , (Pearsian Bold-Spring Carnaval) pedigrisine sahip bir isimdir.Kısrak daha önce Musabey ve Khanjar gibi yetenekli isimleri vermeyi başarmıştı.Cok fazla kaliteli aygıra cekilmeyen Black Shadow bundan sonra kıymeti daha bir başka bilinmesi muhtemeldir.Black Shadow’un 2011 aşım yılındaki aşım müracatı yine Red Bishop görünmektedir.Tercihli bir kısrak olmamasına ragmen, Red Bishop icin başvuran 21 kısrak arasından 10 kişilik sınırlı kontenjana girmesi gercekten önemli bir şans eseridir. Bir aksilik olmadıgı takdirde şampiyona gelecek yıllarda öz kardeş gelmesi önemli bir başka noktadır.Ayrıca Black Shadow’un babası Pearsian Bold daha önceki yıllarda Gazi’nin unutulmaz şampiyonlarından Bold Pilot’unda babasıdır ki keza hem Anatoly hemde Bold Pilot’a zafere koşturan isim Halis Karataş olması ilginç bir tesadüftür.

İkinci anne Spring Carnaval ise son derece üretken ve verimli bir kısraktır.River Man gibi ülkemizde cok tutmuş bir kısrak babasının kızı Spring Carnaval, Newmarket satışlarından alınmış 1986 dogumlu bir kısraktır. Bluebird iki kez çekilip bir dişi, bir erkek safkan vermesine ragmen koşamadan ölmüşlerdir.Sırasıyla Pearsian Bold’tan Black Shadow , Manila’da Karatay ,Always A Classic’ten Slug, Eagle Eyed’ten Chieftain ,  West By West’ten Vulcan’ı vermiştir.

Tekrar Anatoly’e geri dönersek uzun zamandır stayer tipli safkanlar yetiştirmekte zorlandıgımız bir dönemde farkını fazlasıyla ortaya koyması sevindirici bir durum.Özellikle Northern Dancer içermeyen pedigrisiyle gelecek yıllar içinde müthiş bir aygır adayına sahip olmuş durumdayız.Pan River örnegini takip edilip özenle koşturulup , yıpratılmadan haraya alınması durumunda ilgililerine maddi ve manevi cok mutlu etmesi muhtemeldir.Yeni şampiyona bundan sonraki yarış yaşamında başarılar dileriz.

Aykut Kandemir

2011 Gazi Koşusu Gr.1/TR Anatoly – Halis Karataş

Gazi Koşusu Anatoly
Gazi Koşusu Anatoly TJK

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?