Gazi Koşusunda Şampiyon Matador Yaşar

2012 Gazi Koşusu – Matador Yaşar

24 Haziran 2012 Pazar günü TJK tarafından Ulu önderimiz M.Kemal ATATÜRK adına 86. kez düzenlenen Gazi Koşusu (Gr1 – Turkish Derby) ülkemizin en önemli yarışında Ahmet Göçmen ‘in sahibi oldugu, Matador Yaşar isimli safkan kazandı. Jokey Halis Karataş ile start alan safkan 2400 metre çim pistte 2.30.73’lük derece gerçekleştirdi. Koşu sonunda 1.65 ganyanı ile yarışın birinci favorisiydi. Jokey Halis Karataş ise bu önemli derbiyi kariyerinde 5. kez kazanmış oldu.

Gazi Koşusu sonrası röportajlarda kısaca jokey Halis Karataş : ”Meslegimi severek yapıyorum. Mutluyum kazandıgım için.” , Matador Yaşar ‘ın sahibi Ahmet Göçmen : ” Rüyalarım gerçek oldu. Kitapçı ekürisine teşekkür ederim ” , Matador Yaşar ‘ın yetiştiricisi Levent Kitapçı ise: ” Matador Yaşar ‘ın yetiştirici olarak mutluyum. En iyisi kazandı. ” dediler.

Koşunun toplam ikramiyesi 1.700.000 TL ve birincilik ikramiyesi ise 1.000.000 TL idi. Gazi Koşusunu TAY Tv, TJK Tv, Kanal D ve Lig Tv 2 (HD) gibi tam 4 kanal canlı yayınladı.

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Gazi Koşusunda (Gr1 / TR) 3 yaşlı 22 safkan ingiliz atı katıldı. 25.000 biletli toplam 35.000 kişinin hipodromda izledigi koşuda Sanzatu ikinci olurken, Başkan Nexia üçüncü ve Cihanım dördüncü oldular. Koşunun farkları Burun – Boyun – 1 boy şeklinde gerçekleşti.

Matador Yaşar ( Native Procida-Freezone / Wolf) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 10 Start (4-2-2-2) yarış totosu ile hiç tabeladan düşmezken, kazançıda 1.235.750 TL ‘ye yükseldi. Safkan Gazi Koşusu (Gr1) , Sait Akson (Gr3) ve Büyük Kulüp (Kv7) koşularının galibidir.

Son olarakta Matador Yaşar için Gazi Koşusunu yetiştiricilik açısından en çok kazanmasını istedigim safkan olup birinci favorimiz demiştik. Çünkü çok ilginç bir kaderi olan safkan için artık tüm kozlar elindedir. Babası Native Procida ‘ya gösterilen düşük ilginin ve kısrak babası Wolf ‘un ülkemizde çok kısa süren aygırlık kariyeri sonrası ölmesi ile tüm ailesinin intikamını almak için adeta yaratılmış. Anne kardeşi Dutyfree ‘nin Gr1 kazandıgını düşünürsek son derece kaliteli bir pedigri bugun resmen tescil oldu. Safkanın pedigrisinde Northern Dancer kanı bulunmaması yetiştiricilik için çok büyük bir artı. Umarız bundan sonra özenle koşturulup dogru zamanda haraya alınır. Muhteşem fizigi ve gök mavili forması ile şimdiden pek çok hayranı olan yeni şampiyonu , ekibini ve jokey Halis Karataş’ı tebrik ediyoruz.

Matador Yaşar – Gazi Koşusu 2012 (Gr1-Turkish Derby) video:
http://www.youtube.com/watch?v=YteonXA4ZMw

2012 Gazi Koşusu - Matador Yaşar
2012 Gazi Koşusu - Matador Yaşar
Matador Yaşar - Gazi Koşusu 2012
Matador Yaşar - Gazi Koşusu 2012
Matador Yaşar - Gazi Koşus

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?