Gazi yolunda Goldancer

2012 Gazi koşusu hazırlıkları kapsamında 13 Nisan gecesi, İstanbulda yapılan şartlı 5 yarış adeta küçük bir prova koşusuydu. Bu yarışta 2100 metrede kazanan isim jokey Halis Karataş ile Goldancer olurken derecesi 2.12.99 oldu. İlk metreleri oldukça yavaş geçilen koşu son düzlükte hızlansada toplam derece olarak normal bir rakam ortaya çıktı. Bu durumda safkanın son düzlükte aksiyonları dikkate alırsak oldukça canlı ve istekli olması dikkat çekiciydi.

Goldancer (Strike The Gold – La Samba / Villeroy ) pedigrisine sahip olup bu onun yedinci yarışıydı. 3 kez kazanan safkan, 2 kezde üçünçü olmuştur. Üçünçülüklerinden biride Sakarya (G2) koşusudur. Sakarya koşusunda dereceye girenlerin, geçmişte Gazi koşularındaki başarıları malumdur. (Gazi galibi Grand Ekinoks -Sakarya koşusu 3.südür.). Baba Strike The Gold uzun mesafeye yatkın yavrular versede genel olarak kuma yatkınlıgı ile meşhur bir aygırdır. Çimci kısraklarla zaman zaman çimdede gidebilen yavrular versede kum performansı her zaman bir adım öndedir. Strike The Gold bu zamana kadar Gazi koşularındaki yavruların performansına baktıgımızda Arsenic ile ikincilik , Sabırlı ile üçünçülük ve Prince Martin ile dördüncülük dışında tabela yapan başka yavrusu yoktur. 2007 yılı Haziran ayından beri Strike The Gold, Gazi koşularında suskunluga bürünmüş durumdadır ve tabelası bulunmamaktadır. Goldancer annesi La Samba sürekli iyi kazandıran yavrular verebilen yetenekli bir annedir. Distant Music ve Yagudin en önemli yavrularıdır. 2.anne Luth De Saphir ise Lucy Cat gibi yetenekli bir kısragı vermiştir.

Goldancer koşu öncesi handikap puanı 74 olup bu rakamın bugunkü galibiyetle ne kadar artacagını önümüzdeki günlerde görecegiz. Şu an Gazi koşusuna kayıtlı safkanlar içinde ilk 18 safkanı baz alırsak, handikap puanı 100’ün altında safkanın olmaması bu seneki koşunun bir hayli zevkli geçecegine işaret etmektedir. Üstelik Gazi derbisine 2,5 ay daha zaman oldugunu ve bu puanların dahada artacagını rahatlıkla söyleyebiliriz. Geçmiş yıllarda Gazi koşusuna çok düşük handikap puanlarıyla katılan safkanlar oldugunu düşünürsek yetiştiriciligimiz bu sene biraz daha ilerlemiş durumda diyebiliriz.

Son olarak Goldancer bugunkü yarışı ile Gazi yolunda ilgililerine ışık vermiş olup bundan sonraki yol haritasında ekibine başarılar dileriz.

Aykut KANDEMİR
goldance tjk

2012 Gazi koşusu Handikap Puanları 14 Nisan 2012
2012 Gazi koşusu
2012 Gazi koşusu
2012 Gazi koşusu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?