Gazibora Khan – Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2017

Gazibora Khan – Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2017

TJK tarafından 3 Haziran 2017 tarihinde Ankara 75.Yıl Hipodromu’nda yapılan Mehmet Akif Ersoy Koşusu ‘nu (Gr2) Vefa İbrahim Aracı ekürisinin Gazibora Khan ( Native Khan – Enhance / Entrepreneur ) isimli tayı jokey Ahmet Çelik ile kazandı. Kazanan tay için 2200 metre 3.3 ölçümlü normal çim pistte 2.15.91’lik güzel bir derece gerçekleştirdi. 1.85 ganyanı ile ikinci favori olarak zafere uçan Gazibora Khan , 2017 Gazi Koşusu için en ciddi birincilik adaylarından oldu. Gazibora Khan annesinin karnında Native Khan gebesi olarak İngiltere doğum yapıp aynı yıl içinde ülkemize geri dönüş yaptığından dolayı Gazi Koşusu dahil tüm TR şartlı koşulara katılma hakkında sahiptir.

İlginç bir anektod ise jokey Ahmet Çelik son iki yıldır Gazi koşunu Renk ve Graystorm ile kazanmıştı. Eğer ki bu sene de kazanırsa Ekrem Kurt’a ait olan 1971-1972-1973 yıllarındaki üst üste üç kez kazanma başarısına ortak olacaktır.

ÜÇ yaşlı 8 safkan İngiliz tayının katıldığı çim pistteki 2200 metrelik koşuda, PIANO SONATA ( Torok – Emma / Shining Steel ) ikinci, RUNNER BULL ( Victory Gallop – Sun Cat / Mountain Cat ) üçüncü ve ZÜMRÜTHAN ( Mali – Mae West / West By West ) ise dördüncü oldu. Koşunun farkları ise Baş – 3 Boy – 2 Boy şeklinde gerçekleşti.

Gazibora Khan ( Native Khan – Enhance / Entrepreneur ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 8 Start (3-1-2-1) yarış totosuna ve kazançıda 562.300 TL ‘ye yükseldi. Bir kez tabeladan düşen kır tay geçen sezonun da baş tayları arasındaydı. Sakarya koşusu (Gr2) sonrası ikinci kez sınıf koşu kazanan tay ayrıca 2 adet (Gr2) üçüncüsü ve Çaldıran Koşusunda (Gr1) ise dördüncülük elde etmiştir.

Gazibora Khan’ın babası Native Khan, Vefa İbrahim Aracı ekürisinin yurt dışındaki ilk göz bebeğidir. Yarış hayatı ise 7 Temmuz 2010 tarihinde İngiltere Newmarket’te European Breeder’s Fund Maiden Stakes’i kazanarak başlamıştır. Daha sonra 14 Ağustos 2010 günü İngiltere Newbury ‘de koşacak olan safkan ağır pist koşulları nedeniyle yarıştan çıkartıldı. Yeni hedef 21 Ağustos 2010 tarihinde Solario Stakes (Gr3) koşusu idi. Bu önemli mücadeleye 6-5 oranıyla favori girip, kapanmasına rağmen kazanıp 2 de 2 ile hedef büyültüyordu. Artık yeni mekan Doncaster çimlerinde 23 Ekim 2010 tarihinde Racing Post Trophy (Gr1) ile devler sahnesine ilk adımını atıyordu. Bu koşuda ilk kez geçilip dördüncü olan safkanımız Casamento , Seville ve yakından tanıdığımız Master Of Hounds arkasında kalır iken Dubawi Gold gibi önemli bir ismi ise geçmişti. Böylece iki yaşlı dönemini 3 koşu ile kapatan Native Khan için antrönürü Ed Dunlop genel olarak Native Khan ‘ın çok önemli bir at olacağını fakat ağır çimin safkanı etkilediğini ve 1400-1600 mesafeli yarışların atı olduğunu ifade etmiştir.

Native Khan üç yaşlı döneminin ilk startını ise favori girdiği Craven Stakes (Gr3) galibiyeti ile açıyordu. Üstelik Libranno gibi önemli bir ismi geçerek derbiye göz kırpıyordu. Ve büyük gün gelip 2000 GUINEAS (İngiltere Erkek Tay Deneme Gr1 ) koşusu zamanı yaklaşıyordu. Ama gelmiş geçmiş en iyi yarış atı Frankel ‘de bu koşuda kayıtlı idi. Bu yarışta Frankel ve Dubawi Gold arkası üçüncülük elde ediliyordu. Aslında tarih hep kazananları hatırlasa da bu üçüncülük hiç yabana atılmayacak bir dereceydi. Sonuçta Avrupa’nın en önemli Erkek Tay Deneme koşusu koşulmuştu. Ayrıca daha önce geçildiği Casamento ‘yu bu sefer geçmişti. Bu üçüncülük INVESTEC DERBY (İngiltere Derbisi Gr1) için ekibi umutlandırıyordu. Sonuçta Frankel derbi koşmaktan vazgeçmişti. Ama Native Khan pedigrisi tam bir 2400 metre atı olmadığı için bu yarıştan ancak yakın aralarla beşinci ayrılabildi. Aslında bu derece bile gayet tatminkardı. Avrupa’nın en prestijli derbisinde yakın ara beşincilik kötü bir sonuç değildi. Bu yarıştan sonraki yeni hedef Irish Derby (İrlanda Derbisi Gr1) koşusu idi. Fakat İrlanda da yedincilik elde edilip üçlü dönem kapanmış oldu.

Native Khan ise 4 yaşında İrlanda da yeni ünlü antrenörü John M Oxx ile iki kez koşup ikisinde de üçüncü oldu. Bu yarışlar ise International Stakes (Gr3-Curragh) ve Meld Stakes (Gr3-Leopardstown) koşularıdır. Safkan daha sonra ufak sorunlarına, çeşitli kas yırtılmaları da eklenince ve eski yarışlarına göre isteksiz görüntüsü nedeniyle emekli edilmesi yerinde bir karar oldu.

Native Khan 9 Starts: (3 – 0 – 3) yarış totosu ve £152,859 kazanç ile yarış yaşamını noktaladı. Aygırlık yapmak üzere ise 2012 yılının Kasım ayında ülkemize getirildi.

Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2016 itibari ile 2 yaşlı olarak start alan aygırın an itibariyle 29 tayı start almış ve bunların 20’si yarış kazanmayı başarmıştır. Zippy, Manticore, Violin ve Mean Of Life, aygırın Gazibora Khan dışındaki diğer başarılı temsilcileridir.

Gazibora Khan ’ın annesi Enhance, 2001 doğumlu bir Entrepreneur kızıdır. 2007 Yılında İngiltere Tattersalls yarışlarından Ömer Halim Aydın vasıtasıyla 52.000 £’a alınmıştır. Enhance’ın yurt dışında Hawk King’den bir tayı ve ülkemizde ise bugüne dek 7 tayı start almıştır. Kısrağın Gazibora Khan dışındaki yavruları Gifted Sister, Lilly of the Valley , Lee Valley , White Lily şeklinde oldukça başarılı anne kardeşleri vardır. Ayrıca 2016 yılında Raven’s Pass isimli aygıra çekilip 2 yaşında bir dişi tayı bulunmaktadır.

Gazibora Khan – Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?