Gazibora Khan – Sakarya Koşusu 2016

Gazibora Khan – Sakarya Koşusu 2016

TJK tarafından 13 Kasım 2016 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yapılan Sakarya Koşusu ‘nu (Gr2) Vefa İbrahim Aracı ekürisinin Gazibora Khan ( Native Khan – Enhance / Entrepreneur ) isimli tayı jokey Ahmet Çelik ile kazandı. Kazanan tay için 1800 metre 4.9 ölçümlü ağır çim pistte 1.55.04’lük derece gerçekleştirdi. 5.60 ganyanı ile dördüncü favori olarak zafere uçan Gazibora Khan , 2017 Gazi Koşusu için şimdiden yerini rezerve yaptırmış oldu. Gazibora Khan annesinin karnında Native Khan gebesi olarak İngiltere doğum yapıp aynı yıl içinde ülkemize geri dönüş yaptığından dolayı Gazi Koşusu dahil tüm TR şartlı koşulara katılma hakkında sahiptir.

İlginç bir anektod ise 2015 yılı Sakarya galibi (3) Graystorm ve 2016 Sakarya galibi (3) Gazibora Khan arasındadır. Her ikisi de kır , her ikisi de 3 numara ve her ikisininde jokeyi Ahmet Çelik ‘tir.

İki yaşlı 8 safkan İngiliz tayının katıldığı çim pistteki 1800 metrelik koşuda, 6 da 6 yapmış olan ağır favori WANETA ( Mountain Cat – Blushing Doe / Running Stag ) ikinci, FINESSE ( Luxor – Flying Saucer / Eagle Eyed ) üçüncü ve GLEN ( Kaneko – Devoyka / Lahib ) ise dördüncü oldu. Koşunun farkları ise Yarım Boy – 1 Boy – Uzak şeklinde gerçekleşti.

Gazibora Khan ( Native Khan – Enhance / Entrepreneur ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 5 Start (2-0-2-1) yarış totosuna ve kazançıda 327.500 TL ‘ye yükseldi. Hiç tabeladan düşmeyen kır tay sezonun baş tayları arasına şimdiden adını yazdırdı. İlk kez sınıf koşu kazanan tay ayrıca 2 adet (Gr2) üçüncüsü ve Çaldıran Koşusunda (Gr1) ise dördüncülük elde etmiştir.

Gazibora Khan’ın babası Native Khan, Vefa İbrahim Aracı ekürisinin yurt dışındaki ilk göz bebeğidir. Yarış hayatı ise 7 Temmuz 2010 tarihinde İngiltere Newmarket’te European Breeder’s Fund Maiden Stakes’i kazanarak başlamıştır. Daha sonra 14 Ağustos 2010 günü İngiltere Newbury ‘de koşacak olan safkan ağır pist koşulları nedeniyle yarıştan çıkartıldı. Yeni hedef 21 Ağustos 2010 tarihinde Solario Stakes (Gr3) koşusu idi. Bu önemli mücadeleye 6-5 oranıyla favori girip, kapanmasına rağmen kazanıp 2 de 2 ile hedef büyültüyordu. Artık yeni mekan Doncaster çimlerinde 23 Ekim 2010 tarihinde Racing Post Trophy (Gr1) ile devler sahnesine ilk adımını atıyordu. Bu koşuda ilk kez geçilip dördüncü olan safkanımız Casamento , Seville ve yakından tanıdığımız Master Of Hounds arkasında kalır iken Dubawi Gold gibi önemli bir ismi ise geçmişti. Böylece iki yaşlı dönemini 3 koşu ile kapatan Native Khan için antrönürü Ed Dunlop genel olarak Native Khan ‘ın çok önemli bir at olacağını fakat ağır çimin safkanı etkilediğini ve 1400-1600 mesafeli yarışların atı olduğunu ifade etmiştir.

Native Khan üç yaşlı döneminin ilk startını ise favori girdiği Craven Stakes (Gr3) galibiyeti ile açıyordu. Üstelik Libranno gibi önemli bir ismi geçerek derbiye göz kırpıyordu. Ve büyük gün gelip 2000 GUINEAS (İngiltere Erkek Tay Deneme Gr1 ) koşusu zamanı yaklaşıyordu. Ama gelmiş geçmiş en iyi yarış atı Frankel ‘de bu koşuda kayıtlı idi. Bu yarışta Frankel ve Dubawi Gold arkası üçüncülük elde ediliyordu. Aslında tarih hep kazananları hatırlasa da bu üçüncülük hiç yabana atılmayacak bir dereceydi. Sonuçta Avrupa’nın en önemli Erkek Tay Deneme koşusu koşulmuştu. Ayrıca daha önce geçildiği Casamento ‘yu bu sefer geçmişti. Bu üçüncülük INVESTEC DERBY (İngiltere Derbisi Gr1) için ekibi umutlandırıyordu. Sonuçta Frankel derbi koşmaktan vazgeçmişti. Ama Native Khan pedigrisi tam bir 2400 metre atı olmadığı için bu yarıştan ancak yakın aralarla beşinci ayrılabildi. Aslında bu derece bile gayet tatminkardı. Avrupa’nın en prestijli derbisinde yakın ara beşincilik kötü bir sonuç değildi. Bu yarıştan sonraki yeni hedef Irish Derby (İrlanda Derbisi Gr1) koşusu idi. Fakat İrlanda da yedincilik elde edilip üçlü dönem kapanmış oldu.

Native Khan ise 4 yaşında İrlanda da yeni ünlü antrenörü John M Oxx ile iki kez koşup ikisinde de üçüncü oldu. Bu yarışlar ise International Stakes (Gr3-Curragh) ve Meld Stakes (Gr3-Leopardstown) koşularıdır. Safkan daha sonra ufak sorunlarına, çeşitli kas yırtılmaları da eklenince ve eski yarışlarına göre isteksiz görüntüsü nedeniyle emekli edilmesi yerinde bir karar oldu.

Native Khan 9 Starts: (3 – 0 – 3) yarış totosu ve £152,859 kazanç ile yarış yaşamını noktaladı. Aygırlık yapmak üzere ise 2012 yılının Kasım ayında ülkemize getirildi.

Ülkemizde ilk jenerasyon tayları bu sene 2 yaşlı olarak start alan aygırın an itibariyle 20 tayı start almış ve bunların 14’ü yarış kazanmayı başarmıştır. Zippy, Manticore, Violin ve Mean Of Life, aygırın Gazibora Khan dışındaki diğer başarılı temsilcileridir.

Gazibora Khan ’ın annesi Enhance, 2001 doğumlu bir Entrepreneur kızıdır. 2007 Yılında İngiltere Tattersalls yarışlarından Ömer Halim Aydın vasıtasıyla 52.000 £’a alınmıştır. Enhance’ın yurt dışında Hawk King’den bir tayı ve ülkemizde ise bugüne dek 7 tayı start almıştır. Kısrağın Gazibora Khan dışındaki yavruları Gifted Sister, Lilly of the Valley , Lee Valley , White Lily şeklindedir. Ayrıca 2016 yılında Raven’s Pass isimli aygıra çekilip 1 yaşında bir dişi tayı bulunmaktadır

Gazibora Khan – Sakarya Koşusu 2016 (Gr2)

Gazibora Khan - Sakarya Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?