Generous öldü

Generous öldü

Epsom derbi ve Irish derbi gibi zaferleri bulunan ünlü yarış atı ve aygır Generous, 25 yaşında yaşlılığa baglı olarak öldü.

1988 dogumlu Generous ( Caerleon — Doff The Derby / Master Derby ) pedigrisine sahip olup, yarış yaşamında 11 Start : (6 – 1 – 1) ve £1,119,943 kazanç elde etmiş bir isimdir.

Yarış yaşamında Dewhurst Stakes (Eng-G1), Epsom Derby (Eng-G1) , Irish Derby (IRE-G1) ve King George VI & Queen Elizabeth Stakes (Eng-G1) gibi 4 adet Gr1 galibiyeti bulunmaktadır. 1991 yılında Timeform rating 139 puana ulaşıp unutulmaz isimler arasına girmiştir.

Generous ‘un hara performansı, yarış yaşamı kadar başarılı olup, bu süreçte önce İngilterede daha sonra Japonya ve Yeni Zellanda da gezici aygır olarak görev yapmıştır. İyi koşan ve kazanan atlar vermesine ragmen aygır ogul türetmekte zorlanan Generous, kısrak babası olarak biraz daha ön plana çıkmıştır. Özellikle babası Caerleon ve dedesi Nijinsky ‘den aldıgı uzun mesafede dayanıklılık gücünü, kızları ile nesilden nesile aktarmıştır.

1991 yılına kısa bir seyahat edelim ve 5. favori olarak Epsom Derbiye giren Generous’un yarışını izlemek için >> tıklayınız Not: Video üçüncü dakikadan sonra anlam kazanacaktır.

Generous öldü - Generous died

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?