Grand Ekinoks belgeseli

Grand Ekinoks belgeseli

Grand Ekinoks 19.05.1998 doğumlu , ( Barnato – Violent Girl / Aristocrat ) pedigrili , 50 [ 18-12-6-1 ] yarış totosuna sahip doru bir safkandır. Yaman Zingal yetiştirmesi ve Volkan Ekinci ekürisi sahibidir. Kambur bir at olduğu için kimsenin ilgi göstermediği bir at Gazi koşusu kazanıp, Triple Crown (Üçlü Taç) gerçekleştirip ülkemizi Dubai’de başarı ile temsil etmesi ile yarışseverlerin gönlünde taht kurmuştu.

Alınış hikayesi de oldukça ilginçtir. Eküri atçılığa başlamak için Amerika’dan Thunder Gulch isimli aygırın iki yavrusundan birini almak isterler. 90.000 dolara Ekinoks Gulch alınır iken diğer düşünülen tay ise 120.000 dolara başka bir kişiye satılır ki oda ünlü Point Given ‘dir. Point Given yaklaşık 4 milyon dolar kazandırmış 13 kez koşup 9 kez kazanmış 6 Gr1 galibi bir isimdir. Amerika’da şampiyon 3 yaşlı seçilmiştir. Ekinci ekürisinin Ekinoks Gulch ‘tan beklentisi yüksektir fakat sadece 5 kez koşup 50.000 TL kazandırmıştır. Aynı dönem içinde Zingal ekürisinden Ekinoks Gulch’a arkadaşlık etsin diye Grand Ekinoks kambur olduğu bilindiği halde 50.000 TL bedelle satın alınır. Eğer vurması için günlerce ugraşılmış ve çok zor şekilde kırmızı başlığı ile kantarmasına alıştırılmıştır. O günlerde Grand Ekinoks ‘un hem kendisini hemde ekürisini hemen amorti edip ciddi manada eküriyi zirveye çıkartacağını kimse bilemezdi.

Safkanın yarışlarına baktığımızda ilk dikkat çeken özellik son virajı en geride dönüp en dıştan çok kuvvetli sprinti ile uzun mesafeli çim yarışlarında etkili olmasıdır. Yaklaşık yurt dışı kazançı ile birlikte 2.500.000 TL’yi aşan bir ikramiyeye sahip olup İstanbul, Ankara ve Dubai ’de start almıştır.

50 koşuda 18 birincilik yapmış olmasının yanı sıra 6 kez Dubai’de koşup 1 ikincilik ve 3 üçüncülük elde etmiştir. Oldukça başarılı yarışları olan safkanın en dikkat çeken koşuları ise Erkek Tay Deneme (Gr1) birinciliği, Gazi Koşusu (Gr1), Ankara (Gr1) üçlüsünü kazanıp 9. Triple Crown (Üçlü Taç) ünvanına sahip olmasıdır. Ayrıca City Of Gold Stakes (Gr3-Dubai) ikinci ve Sheema Classic’te (Gr1-Dubai) beşinci oldu.

Aygırlık hayatında ise fiziksel kusurundan dolayı az şans bulmasına rağmen bazı başarılı yavruları ise Tolikopa , Grand Expectations , Zeus , Grand Spring şeklinde sıralayabiliriz.

TJK tv de yayınlanan 1 Efsane 10 Koşu programından Grand Ekinoks yarışları

Grand Ekinoks

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?