Lion Heart ve Dehere show

Lion Heart ve Dehere show

9 Şubat 2013 Amerika Gulfstream Park ‘ta 57.kez düzenlenen Donn Handicap (Gr 1) koşusunu Graydar isimli safkan, jokey Edgar Prado ile kazandı . 1800 metre kum pistte kazanan için müddet ise 1:48.25 olarak gerçekleşirken, birincilik oranı 5-1 idi.

16 Mayıs 2009 doğumlu 4 yaşındaki Graydar ( Unbridled’s Song – Sweetest Smile, by Dehere ) pedigrisine sahip olup , bu koşuyla 4 Start ( 3-0-1 ) yarış totosuna ve $361,560 kazança ulaştı. Bu yarış onun ilk sınıf galibiyeti olurken, 2013 yılının ilk startını da zaferle açtı. Bu safkanın kısrak babası ise TJK ingiliz aygırlarından Dehere ‘dir.

Toplam 500.000$ ödüllü Donn Handicap yarışına dönersek 10 safkanlı koşuda, 3-1 oranla ikinci favori olan TJK aygırlarından Lion Heart oğlu Bourbon Courage (Lion Heart – Shine Forth / Carson City ) ikinci oldu. Yarıştan üçüncü ise yine TJK aygırlarından Dehere torunu olan 5-1 oranlı Take Charge Indy ( A.P. Indy – Take Charge Lady / Dehere ) tamamladı.

Görüldüğü üzere Dehere torunu Graydar birinci, Lion Heart oğlu Bourbon Courage ikinci, Dehere torunu Take Charge Indy üçüncü olarak Amerika’da aygırlarımız hala varlıklarını güçlüce hissettirmekteler. Dehere için aygır analiz yazımda bahsettiğim üzere her kızı altın değerindedir. Hatta elimde bir sihirli değnek olsa tüm ülkemizde doğan Dehere dişi taylarının koşmasını yasaklayıp, sadece damızlık olarak kullanılmasına izin vermek isterdim. Böyle muhteşem bir kısrak babasına sahip olmak oldukça önemli olup, kızlarının yarış yaşamında fazla yıpratılmaması dileğiyle…

Aykut KANDEMİR

Graydar – Donn Handicap 2013 (Gr1) video :
http://www.youtube.com/watch?v=TuhapMdak5c

Graydar - Donn Handicap 2013

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?