Harbi Analiz Bölüm 3

Harbi Analiz Bölüm 3

At Yarışı üzerine röportaj formatında, Pazartesi akşamları yayınlanan Harbi Analiz köşemizin üçüncü bölümü tamamlandı. Bu bölümde, uzun yıllardır sevdiğim dostum, ortağım ve yarışsever arkadaşım olan Onur Turan ‘ın fikirlerini öğreneceğiz.

Harbi Analiz 3. Bölüm
A.Kandemir : Öncelikle söyleşimize katıldığın için teşekkür ederim Onur. Biraz kendini tanıtır mısın ?
O.Turan : Ben teşekkür ederim söyleşi için. İsmim Onur . 1986 tarihinde Trabzon Of ‘da doğdum. Gebze ‘de ikamet etmekteyim. Üniversiteyi bitirmeye çalışıyorum. Ayrıca çeşitli internet sitelerim olup onları yönetmekteyim.

A.Kandemir : HorseTurk.Com ‘un teknik işlerine de bakıyorsun. Bu işlere nasıl başladın ?
O.Turan : Aslında senin sayende başladım bu internet sitesi işlerine. Tabi o zamanlar 1999 senesi filandı. Senin yardımların ile bir kaç site alıp kendimi geliştirdim. Sonra sen bu işlerden çekildin ve beni yalnız bıraktın. Bende özellikle wordpress formatı ile işleri biraz büyüttüm. Kendime ait sunucu ve domain işleri ile iyice sardık. Sonra seni tekrar yanıma alabilmek için at yarışı sevginden yararlandım 🙂 HorseTurk.Com ile tekrardan seninle birlikte çalışmak güzel tabi. Sürekli tasarım değiştirmek istemesen dahada güzel olabilir 🙂

A.Kandemir : Bizlere ilk kez at yarışları ile hangi yıllarda ve nasıl tanıştığını bahsedebilir misin?
O.Turan : İlk kez at yarışları ile 1997 yılında babamın sayesinde tanıştım. Sağolsun at yarışı kuponlarını benim yatırmamı isterdi. Böylece biraz zoraki de olsa ganyan bayisinin abonesi oldum 🙂

A.Kandemir : Atçılıkta Kasım ayı gündem maddesi olan TJK ile Bakanlık arası sözleşme 6 aylığına uzatıldı. Bakanlık sektör için özelleştirme sinyali verdi. Konu hakkında düşüncelerin neler?
O.Turan : Bu konuda detaylı bir bilgim yok. Ben sadece yarışseverim. Ama eski yarışların tadı olmadığına göre bazı şeylerin değiştirilmesi lazım. Şans oyunları dünyanın çeşitli yerlerinde özelleştirildiğini okumuştum. Bence özelleştirme kulağa mantıklı geliyor. Ama tabi işin ayrıntılarına da bakmak lazım.

A.Kandemir : Sence atçılığımızın durumu veya atlarımızın kalitesi ne vaziyettedir ?
O.Turan : Bence eskiye göre kan kaybediyoruz. Bugün ganyan bayisinde kaç genç kişi profili görebiliriz ki… Hep belirli yaşın üstündeki kişiler bu oyunu oynuyorlar. Ayrıca atlarımızda eskiye göre bence daha zayıf. Enternasyonel koşularda eskiden kazanır mıyız diye düşünürdük. Şimdi dördüncü olursak sevinecek duruma geldik. Belki biz 1 adım gelişiyoruz ama yurt dışındaki ülkeler 5 adım gelişiyor. Bu yüzden sektörün sonunu karanlık görüyorum.

A.Kandemir : Bütün bunları söyledikten sonra elinde sihirli bir değnek olsa sektörde neleri düzeltmek isterdin?
O.Turan : Öyle şunu yaparım ederim demek istemem ama arap atı yarışçılığının sektörde köstek olduğuna inanıyorum. Aslında olay bakmasını bilene basit. İngiltere ‘ye bakarsak arap atı yarışı nerdeyse göremeyiz. Tek kulvarda yani ingiliz atçılığında yatırım yapıyorlar. Bu yüzden onlar bizden 5 kat fazla ilerliyor. Biz ise hala arap atçılığı ile uğraşıyoruz. Arap atları çok güzel bir ırk ama koşulmak için hız yönünden eksikleri var. Sihirli değnek olsa bir günde arap atı yarışlarını 1 koşuyu geçmeyecek şekilde kısıtlamaya gidilmesini sağlardım.

A.Kandemir : Elimizdeki ingiliz aygır stoğuna nasıl bakıyorsun? Özel hara sahipleri ilk kez TJK aygırlarının kalitesine yaklaştılar? Bu konu hakkındaki görüşlerin neler?
O.Turan : Olması gerekenler oluyor. Tabi biraz geç oluyor ama olsun. Bugün milli haralar her ülkede sembolik olarak görev yaparlar. Özel haralar her zaman aygırları ve kısrakları ile ön planda olmalıdır. Ben 3-4 büyük ekürinin sendika kurup çok değerli aygırların alınmasını istiyorum ve bu zamanla olacaktır.

A.Kandemir : Yeni sezonda ümitli olduğun aygır isimleri nelerdir? Sence son 10-15 yılda atçılığımıza en faydalı aygır veya aygırlar hangilerdir?
O.Turan : Bosporus, Perfect Storm , Kaneko ve Luxor kendini ispatladı. Bu safkanların açtığı yoldan Native Khan, Agresivo , Toruk Macto , Perfecto ve haraya girerse Taliphan ‘dan ümitliyim. Son 15 yılda bence en faydalı aygırlar U.For, S.T.Gold, Red Bishop diyebilirim.

A.Kandemir : İmkanın ve zamanın olup bir kısrak alacak olsan hangi ismi almak istersin (Yurtiçi-Yurt dışı olabilir)
O.Turan : Ben Keep Shining’in bir kızını veya torununu almak isterdim. İsim verip piyasasını yükseltmek istemiyorum 🙂

A.Kandemir : At yarışları ile ilgili unutamadığın bir anın varsa bizimle paylaşır mısın?
O.Turan : Isıran yarış atlarının koşuları ile kamçı vurmadan kazanan atlar hep ilgimi çekerdi. Bu tarz koşular az ve öz olması sebebiyle benim için özeldir.

A.Kandemir : Bir yarışlığına jokey olsan hangi ata binmek isterdin ?
O.Turan : Rüzgarın Kızı ve Keremhan ikilisini çok severdim. Bu ikiliden birine binmek isterdim.

A.Kandemir : Televizyonda atçılık ile ilgili beğendiğin veya beğenmediğin programlar hakkındaki düşüncelerin nelerdir? At yarışı kanallarımızda ki programları yeterli buluyor musun? Sen bu tip kanallarda yönetici olsan neler uygulamak istersin ?
O.Turan : Aslında eskiye göre bazı şeylerin geliştiğini düşünüyorum. Ama eksiklerde hala var. Mesela bariyerlere hareketli kamera koyulsa ne kadar güzel olabilir. Görsellik için yine bazı jokeylerin kasklarına kamera konulabilir. Yine start içlerine keşke kamera konulabilse…

A.Kandemir : Madem iki atı çok seviyorsun sence en iyisi Rüzgarın Kızı mı ? Keremhan mı ?
O.Turan : Ben Rüzgarın Kızı ülkemizde doğduğu için ve dişi olduğu için daha çok severdim. Ama ikiside benim için çok özeldir.

A.Kandemir : En beğendiğin eküri ?
O.Turan : C.Alkan Ekürisi.

A.Kandemir : En beğendiğin jokey ?
O.Turan : Halis Karataş.

A.Kandemir : En sevdiğin ingiliz atı ?
O.Turan : Rüzgarın Kızı

A.Kandemir : En sevdiğin arap atı ?
O.Turan : Ayabakan.

A.Kandemir : En sevdiğin aygır ?
O.Turan : Unaccounted For.

A.Kandemir : En sevdiğin kısrak ?
O.Turan : Rüzgarın Kızı .

A.Kandemir : Unutamadığın yarış ?
O.Turan : 1998 Topkapı Koşusu ve Rüzgarın Kızı’nın zaferi.

A.Kandemir : 2013 yılının en iyi 2 yaşlı ingiliz tayı ?
O.Turan : Kuloğlu
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi 3 yaşlı ingiliz atı ?
O.Turan : Taliphan
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi uzun mesafe ingiliz atı ?
O.Turan : Taliphan
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi sprinter ingiliz atı (kısa-orta):
O.Turan : White Ram
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi arap atı ?
O.Turan : Uçanoğlu
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi ingiliz atı ?
O.Turan : Fly By Me
A.Kandemir : 2013 yılının en başarılı ingiliz aygırı?
O.Turan : Bosporus
harbi analiz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?