Harbi Analiz Bölüm 4

Harbi Analiz Bölüm 4

At Yarışı üzerine röportaj formatında her Pazartesi akşamları yayınlanan Harbi Analiz köşemizin dördüncü bölümü için hazırız. Bu hafta, geleceğin genç bir at sahibi adayı Ernur İnanç ‘nın görüşlerini öğreneceğiz.

A.Kandemir : Öncelikle röportajımıza katıldığınız için teşekkür ederim Ernur Bey. Sizleri tanımayanlar için kısaca kendinizi tanıtır mısın?
Ernur İnanç : Asıl ben teşekkür ederim, röportajınıza beni davet ettiğiniz için. Adım Ernur İnanç 1985 İzmir-Karsıyaka doğumluyum.

A.Kandemir : İlk kez at yarışlarına hangi yıllarda ve nasıl bir vesile ile tanıştığınızı bahsedebilir misiniz?
Ernur İnanç : Küçük yaşlardan beri atımız olduğundan hep At ve Hayvan sevgisi ile büyüdüm ama At Yarışlarına ilgi duymaya 10-11 yaşlarımda sayın Atman ekürisinin nadide safkanı olan efsane Bold Pilot vesilesi ile başladım.

A.Kandemir : Bizlere ekürinizdeki koşan atlardan ve kısraklarınız konusunda biraz bilgilendirme yapabilir misiniz?
Ernur İnanç : Tabii, şu an için üzerimize kosan 2 At var. Basefendi ve Fikriye. Koşmak icin uğraştığımız Blue Sun ve Erhanbatur, an itibari ile Onurkaan ´dan gebe Yigit Kiz adında bir Arap kısrak, boşta olan bir Mujtahid kizi Mayfair Lady ve bir Bullmarket kızı Zeysan var. Onlar su an Manisa’da KIZLI-ERKEKLI kalıyorlar. Kısmetse senin de bildiğin gibi bu sene Mujtahid kızını güzel bir aygıra çekiceğiz, hayırlısıyla.

A.Kandemir : Sizce atçılığımızın durumu veya atlarımızın kalitesi, eski yıllara göre ne vaziyettedir ? Yurt dışı ile aramızdaki farklar nelerdir?
Ernur İnanç : Eski yıllara göre şu an daha iyi kan hatları var elimizde diye düşünüyorum ama o eski rekabet o çekişme yok gibi. Bazen denk geliyor eski yarışları izlerken halen “vay be, ne Atlar vardı” diyebiliyoruz.
Yurt dışındakiler ile aramızda ki fark maalesef çok büyük. En az 10-15 yıl gerilerindeyiz. Küçük bir örnek vereyim geçenlerde Dehere torunu acık arttırmalarda satıldı. Biz de ise Dehere taylari yeni yeni sahaya gelmeye basladı. Onların koşmaya değil de yetiştirmeye daha çok önem verdiklerini düşünüyorum.

A.Kandemir : Ülkemizde bulunan antrenörler , jokeyler ve seyislerin artısı – eksisi nelerdir?
Jokeylerimizin yurt dışındaki jokeylerden bir eksiklerinin olmadıklarını düşünüyorum (Atı gitmediği için orasına-burasına kırbaç vuranlar hariç). Seyislerimiz (Ülkemizde) fazla ön planda olmasalar da bütün yükü onlar çekiyorlar ve yurt dışındakiler gibi ilgi görmüyorlar. Ülkemizde Antrenörlük zaten zor iş, buna kendisini Antrenörden daha iyi bildiğini sanan At Sahipleri de eklenince içinden hiç cıkılmaz bir hal alıyor. Allah her birinin yardımcısı olsun diyorum.

A.Kandemir : Bakanlık ile TJK sadece arasında 6 aylığına sözleşme uzattı. Bazı at sahipleri bu durumdan endişeli. Sizce sektörün özelleşme ihtimali durumunu, bir at sahibi olarak nasıl bakıyorsunuz?
Ernur İnanç : Endişeliyiz çünkü önümüzü, ilerisini göremiyoruz. Yatırım yapmak isteyenler ilerisini göremediklerinden doğal olarak çok endişeli. Yeni yıl geldi ve halen takvim açıklanmadı. Ahırlar deseniz yaklaşık bir hafta önce açıklandı. Ortada olmayan bir hipodroma kayıtlar yapılıyor. Bunlar Dünyada Yarışcılık yapılan hangi bir ülkede var? Özelleşme konusuna gelince açılığımız için hayırlısı ne ise onun olmasını diliyorum.

A.Kandemir : Size göre mevcut TJK yönetimi başarılı buluyor musunuz?
Ernur İnanç : Kimilerine göre Devlete verilen vergi, dudak uçuklatan Yaris ikramiyeleri yüzünden çok başarılılar ama ben maalesef başarılı bulmuyorum. Ne zaman ki her At Sahibine ve At Sahibi olmak isteyene eşit davranılır, o zaman basarılı olabilirler.

A.Kandemir : Elinizde sihirli bir değnek olsa sektörde neleri düzeltmek isterdiniz? Yanlış noktalar için çözüm önerileriniz nelerdir?
Ernur İnanç : Düzeltilmesi gereken o kadar çok şey var ki, herhalde bir Reset atar sil baştan derdim.

A.Kandemir : Pedigriler konusunda elimizdeki ingiliz aygır stoğuna nasıl bakıyorsunuz? Özel hara sahipleri ilk kez TJK aygırlarının kalitesine yaklaştılar. Bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Ernur İnanç : Bu sene ki aygırlarımızdan gerçekten umutluyum, çünkü genç ve fazla yıpranmamıs aygırlarımız oldu bu sene. Gerçeği söylemek gerekirse TJK Aygırlari yaşlı. Şahsen ben bu sene Özel Yetiştiriciliğimizi
bir adım önde buluyorum, inşallah daha da iyi olucak.

A.Kandemir : 2014 Yeni aşım sezonunda ümitli olduğunuz aygır isimleri nelerdir? Sizce son 10-15 yılda atçılığımıza en faydalı ingiliz aygır veya aygırları hangileridir?
Ernur İnanç : Halicarnassus benim koşarken de beğendigim bir isimdi ondan iyi taylar bekliyorum. Sayın Aracı ekürisinin Toruk Macto ve Native Khan ´ı, Sayın Taşbek ekürisinin Three Valleys ve Fernando’su, Bosporus , Luxor ve Win River Win kendinlerini ispatlayan isimler. Bunlara Pressing, Torok, Agresivo, Dr. Fong aklıma gelen bir kaç isim, dilerim ki tüm aygırlarımız atçılığımızı ileri taşıyacak taylar verirler.
Unutmamak lazım ki aygırlarımıza gidecek kısraklarda çok önemli, herşey Annede bitiyor (şahsi görüşüm).

A.Kandemir : Bir kısrak almak isteseydiniz hangi ismi transfer etmek isterdiniz? (Yurtiçi-Yurt dışı olabilir)
Ernur İnanç : Hiç düşünmeden Zenyatta derim.

A.Kandemir : At yarışları ile ilgili aklınızdan çıkaramadığınız özel bir anınız varsa bizimle paylaşır mısınız?
Ernur İnanç : Çok var ama herhalde en anlamlısı Başefendi’nin bize geçtigi ilk yarışını, ekürinin de şu ana kadar ilk ve tek birinciliğini kazandığı günü asla unutamam.

A.Kandemir : Farzı misal kilonuz ve boyunuz müsait olsa ve bir yarışlığına jokey olsanız hangi ata binmek isterdiniz?
Ernur İnanç : Çok üzülerek Wolf’s Son diyorum. Neden üzüldüğümü de belirteyim sakatlandığı gün sahadaydım ve o üzücü olaya maalesef tanık oldum. Sinirliydi ama çok yakışıklı bir at idi.

A.Kandemir : Televizyonlardaki at yarışı içerikli programları nasıl buluyorsunuz. Sizce yeterli mi ? En beğendiniz at yarışı programları nelerdir?
Ernur İnanç : Son zamanlarda fazla Tv izleyemiyorum ama zamanım oldukça Tay Tv ´de Sayın Sadun Oktav ´ın programını kaçırmamaya calışıyorum. Söyleşimizin ismi gibi “HARBi”lerin konuşulduğu hem yarışseverin hem de at sahiplerinin sesi olan Yarış Analiz, Hakan Abi’nin Son Düzlüğü ve Gökhan Gül Abimin Radyo programlarını kaçırmamaya gayet gösteriyorum. Bunlara Tjk Tv ´de Ilgınay Hanımın sunduğu Atla Gelişelim ´i ekleyebiliriz, geçen ilk bölümüydü ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum ben beğendim programı.

A.Kandemir :Şimdi kısa soru – kısa cevap bölümüne geçelim .
A.Kandemir : En beğendiğiniz eküri ?
Ernur İnanç : Atman ekürisi
A.Kandemir : En beğendiğiniz jokey ?
Ernur İnanç : Tabi ki Halis Karatas
A.Kandemir : En sevdiğiniz ingiliz atı ?
Ernur İnanç : Bold Pilot. Bir kac senedir de yurt dışından Mucho Macho Man.
A.Kandemir : En sevdiğiniz arap atı ?
Ernur İnanç : Tartışmasız Uçanoğlu.
A.Kandemir : En sevdiğiniz aygır ?
Ernur İnanç : Lawman (Ülkemize uyum sağlıyacağına inanıyorum, umutluyum)
A.Kandemir : En sevdiğiniz kısrak ?
Ernur İnanç : Zenyatta
A.Kandemir : Unutamadığınız nefes kesen bir yarış ?
Ernur İnanç : Sabırlı’nın, Golden Sun ´ı müthiş sprintle geçtiği Fikret Yüzatlı Koşusu
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi 2 yaşlı ingiliz tayı ?
Ernur İnanç : Blaze to Win
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi 3 yaşlı ingiliz tayı ?
Ernur İnanç : Fly by Me
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi 3 yaşlı arap tayı ?
Ernur İnanç : Derhadır
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi uzun mesafe ingiliz atı ?
Ernur İnanç : Taliphan
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi sprinter ingiliz atı (kısa-orta)?
Ernur İnanç : White Ram
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi ingiliz atı (Yılın ingiliz atı) ?
Ernur İnanç : Yaramaz Cocuk
A.Kandemir : 2013 yılının en iyi arap atı (Yılın arap atı) ?
Ernur İnanç : Uçanoğlu
A.Kandemir :2013 yılının en başarılı ingiliz aygırı?
Ernur İnanç : Win River Win

A.Kandemir : Bu güzel söyleşi ve samimi cevaplarınız ve gönderdiğiniz resimler için teşekkür ederim. Hayatınızda sağlık ve başarılar dilerim. Son olarak yarışseverlere veya camiaya vermek istediğin bir mesaj var mı?
Ernur İnanç : Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Yarışseverlerden verilen emeklere Saygı duymalarını rica ediyorum. Camiamıza da verdigimiz emek, gösterdiğimiz ilgi elbette bir gün bize geri dönüş yapıcak. Sadece INANalım ve SABIR edelim.

Harbi Analiz
harbi analiz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?