Harlan’s Holiday uyutuldu

Harlan’s Holiday uyutuldu

Amerika’nın son zamanlarda inanılmaz çıkış yapan değerli ingiliz aygırı Harlan’s Holiday uyutuldu. Henüz 14 yaşında kaybedilen değer ise adeta şok etkisi yarattı. Ülkemizde Agresivo ve Hakeem gibi çok üst düzey iki temsilcisi bulunan Harlan Holiday ‘ın, Amerika genel aygır kazanç listesinde 8 milyon doları aşan kazançı ile an itibariyle altıncı sırada olduğunu belirtelim. Arjantin’de mekik aygır olarak bulunan aygır, aniden arka tarafların devre dışı kalması ve bağırsak sorunları ile uyutulduğu açıklandı.

WinStar Farm ingiliz aygırı Harlan’s Holiday ( Harlan – Christmas in Aiken / Affirmed ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında 22 kez start alıp (9 – 6 – 1 ) yarış totosu ve $3,632,664 kazança sahiptir. Sınıf koşu olarak Florida Derby (Gr1), Blue Grass S. (Gr1), Donn H.(Gr1) , Pennsylvania Derby (Gr3) ve Iroquois S.(Gr3) galibi olup ayrıca Hollywood Gold Cup (Gr1) , Dubai World Cup (Gr1) ve Fountain Of Youth S.(Gr1) ikinciliği bulunmaktadır.

Aygırlık hayatına 2004 yılında başlayıp çok kısa sürede zirve yapan safkan, Into Mischief adında kaliteli bir aygır oğulda vermiştir. Into Mischief ise babası gibi Gr1 kazanıp, oğlu Goldencents ile de Gr1 galibi vermiştir. Bu kadar kısa zaman zarfında, Gr1 galibi torun vererek önemine kısa sürede hissettirmişti. 2013 yılında Amerika ‘da 35.000 dolar ücretle aşım yapan Harlan Holiday , 2012 yılı Genel aygır kazanç listesini 11.ci bitirmiştir. Son 2 yılda Amerika’yı kavuran Harlan’s Holiday artık yeni aşım sezonunda ne yazık ki olmayacaktır. Umarız elimizdeki Agresivo ve Hakeem gibi isimler aygır olarak doğru bir şekilde kullanılır.

Harlan’s Holiday
harlan's holiday
Harlan’s Holiday pedigri
Harlan's Holiday pedigri
Harlan’s Holiday 2013 yılı başarılı tayları
Harlan holiday yavruları

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?