High Chaparral öldü

High Chaparral öldü

Dünyanın en ünlü haralarından Coolmore Stud , High Chaparral isimli aygırının öldüğünü açıkladı. Fethard Equine Hospital’da 21 Aralık 2014 tarihinde kolik ameliyatı sırasında aygır ötenazi edilerek uyutuldu.

15 yaşında hayata veda eden High Chaparral ( Sadler´s Wells — Kasora / Darshaan ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında 13 kez koşup 10 kez kazanan safkan £3,446,245 kazanç elde etmiştir. 6 kez Gr1 galibi olup 3 yaşında hem İngiltere ve hem İrlanda Derbisini kazanmıştır. Koştuğu dönemde Avrupa’da ve Amerika’da kazanmadık ödül bırakmamıştır. Hayatında kazanamadığı tek önemli koşu olan L’Arc de Triomphe’de üçüncü olmuştur.

High Chaparral ‘dan beklentiler o kadar büyüktü ki 2000 yılında yearling iken $395,226 bedel ile Tattersalls satışlarından alınmıştır. Haraya 2004 yılında alınıp bu zamana kadar 11 tanesi Gr1 olmak üzere 35 Grup galibi vermiştir. Ayrıca 26 Listed olmak üzere toplamda 95 Stakes performanslı yavrusu bulunuyor.

TJK kayıtlarına göre ülkemizde 14 temsilcisi olup 5 isim start almış ve 100.000TL barajını hiçbiri geçememiştir. Fakat Bartrobel ve Invincible Girl gibi çok değerli kısraklardan henüz koşmayan temsilcileri bulunmaktadır.

High Chaparral çizdiği başarılı yolu So You Think ve Toronado gibi isimlerle nesilden nesile aktarılması bekleniliyor. High Chaparral için kısa bir belgesel;

    https://www.youtube.com/watch?v=4U4g23HKaOY

    hc

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?