HorseTurk Ödülleri 2014

HorseTurk Ödülleri 2014

2014 yılı At yarışları sezonunun En İyileri :

Yılın En İyi Atı : BLAZE TO WIN ( WIN RIVER WIN – LOVELY BLAZE / SRI PEKAN )
O en büyük ödülü fazlasıyla hak etmişti. 2014 yılına fazlasıyla damgasını vuran Blaze To Win namı diyar ”BTW” tartışmasız senenin en iyi ingiliz yarış atıydı. 2014 yılında Gelgin ekürisine tek başına toplamda 7 koşu , 5 galibiyet ile bonuslar hariç 2.258.000 TL kazanç sağlamıştır. 29.01.2011 doğumlu Blaze To Win aslında geçen sene 2 yaşında iken Gr1 Çaldıran zaferi ile gelecek yıllara sinyali vermişti.

2014 yılında Gazi Koşusu (Gr1) , Ankara Koşusu (Gr1) , Büyük Taarruz Koşusu (Gr2) , Sait Akson Koşusu (Gr3) ve Mimar Sinan Koşusu (Gr3) olmak üzere 5 koşu üst üste kazandı. Ayrıca Erkek Tay Deneme (Gr1) üçüncüsü ve Cumhurbaşkanlığı (Gr1) dördüncüsüdür. Toplam kazançı ise 2.794.300 TL ‘dir.

Yılın En İyi 2 Yaşlı İngiliz Erkek Tayı : DEDEMŞAH ( LUXOR – ÇOKÇOK / NIGHT SHIFT )
2014 yılında hiç kuşkusuz 3 tay arasında bu kategoride çekişme yaşandı . Bir köşede Karayel Koşusu (Gr1) galibi Dedemşah, diğer köşede ise TYAY ve SD Koşusu (Gr2) galibi Güngör Baba , son köşede Çaldıran Koşusu (Gr1) ve Karayel Koşusu (Gr1) ikincisi olan Oğlum Berat bulunuyordu. Kazanç faktörü , birbirlerini geçme ve birincilik sayısı ile Dedemşah ‘ın bu ünvanı daha fazla hak ettiğini düşünenlerdenim. Dedemşah ‘ın, Bici Bici ‘yi ve Oğlum Berat’ı Karayel Koşusunda geçmesi bu kararda en büyük etken olup ayrıca tek Gr1 kazanan erkek tay olması da diğer önemli faktördür.

Dedemşah katıldığı 8 yarıştan 4 birincilik, 3 ikincilik , 1 üçüncülük elde ederken Karayel (Gr1) ve Prof. Tevfik Başer (A3) koşularını kazanarak ekürisine 673.160 TL kazandırmıştır.

Yılın En İyi 2 Yaşlı İngiliz Dişi Tayı : BİCİ BİCİ ( AUTHORIZED – BELLINI ROSE / BERTOLINI )
Bu kategoride seçim işinde ise fazla zorlanmadan birinciliği Bici Bici ’ye teslim ediyorum. 7 kez koşup, 5 kez kazanan Bici Bici, ekürisine 2014 yılında 989.400 TL kazanç sağladı. Çaldıran Koşusu (Gr1) , Kraliçe II. Elizabeth Koşusu (Gr2) ve Hitit (A2) koşularında ki galibiyetleri ise en üst vasıflı olanlarıdır. Yine Karayel Koşusu’nda (Gr1) üçüncüsü olmuştur.

Ayrıca 1971 yılında bizzat Kraliçe tarafından yaptırılmış olan yaklaşık 120.000 TL değerindeki som altından kupa Bici Bici sayesinde Cemiloğlu ekürisine kazandırıldı. Bu kupayı kazanmak için aynı ekürinin 3 yıl üst üste bu koşuyu kazanması gerekiyordu. Eküri bunu 2012’de Sarılar Runner, 2013’te ise Es Es Runner ile gerçekleştirmiş son voleyi de 2014’te Bici Bici ile vurmuştur.

Yılın En İyi 3 Yaşlı İngiliz Erkek Atı : BLAZE TO WIN ( WIN RIVER WIN – LOVELY BLAZE / SRI PEKAN )
Yılın atı ödülü yanı sıra bu kategoride de ödülü kaptırmayıp seneyi çift ödül ile kapadı. 2014 yılına fazlasıyla damgasını vuran Blaze To Win namı diyar BTW tartışmasız senenin en iyi ingiliz yarış atıydı. 2014 yılında Gelgin ekürisine tek başına toplamda 7 koşu , 5 galibiyet ile bonuslar hariç 2.258.000 TL kazanç sağladı.

2014 yılında Gazi Koşusu (Gr1) , Ankara Koşusu (Gr1) , Büyük Taarruz Koşusu (Gr2) , Sait Akson Koşusu (Gr3) ve Mimar Sinan Koşusu (Gr3) olmak üzere 5 koşu üst üste kazandı. Ayrıca Erkek Tay Deneme (Gr1) üçüncüsü ve Cumhurbaşkanlığı (Gr1) dördüncüsüdür.

Yılın En İyi 3 Yaşlı İngiliz Dişi Atı : SUZİ GOLD ( BANKNOTE – GOLDEN LEAF / WEST BY WEST )
Sezonda fırtınalar estiren ve 2014 senesinin en iyi 3 yaşlı kısrağı olarak Suzi Gold ‘u kolayca ödülü teslim ediyoruz. 8 kez koşup 4 kez kazanan kısrak, bu sene içerisinde ekürisine 2.378.682 TL kazanç sağlamıştır. Yine 2013 senesi HorseTurk ödüllerinde en başarılı 2 yaşlı dişi seçilen Suzi Gold , bizi yanıltmayarak kalitesini fazlasıyla taçlandırmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Kupası (Gr1) , Dişi Tay Deneme (Gr1) ve Kısrak (Gr1) Koşuları gibi çok önemli zaferlere imza atmıştır. Ayrıca Gazi Koşusu (Gr1) gibi zor bir yarışta güçlü erkek rakiplerine rağmen yakın ara ikinci olmuştur. Bununla da yetinmeyip 2015 yılında Dubai’de ülkemizi temsil edecektir.

Yılın En İyi Yaşlı Uzun Mesafe İngiliz Atı : VILLAGE WIND ( SRI PEKAN – STEEL GIRL / SHINING STEEL )
Özellikle son yıllarda atçılığımızda 4 ve yukarı yaşlı ingilizlerde kalitenin düşmesi sebebiyle bu kategorideki birinciyi belirlemekte zorlanıyorduk. Fakat geçen seneki üçlülerin yaş alması ile bir nebze yükselen kalite sonuçu 4 yaşındaki Village Wind bu sezon ödülü rahatlıkla elde etti.

Village Wind geçen sezon 10 kez koşup 4 kez birinci ve 3 kez ikinci olarak ekürisine 1.447.511 TL kazanç sağladı. Başbakanlık (Gr1), TJK (Gr1) ve Fetih (Gr3) gibi önemli koşularda birinciliğe uzanan safkan Enternasyonel Boğaziçi Koşusundan (Gr2) ikincilikle ayrıldı.

Yılın En İyi Yaşlı Orta Mesafe İngiliz Atı : YILDIRIMBEY ( SABIRLI – DİCOŞ / SUN MUSIC )
Bu dalda ise kolay bir şekilde birinciliği Yıldırımbey‘ e teslim etmemizde bir sakınca yok gibi. Bu sezon rakiplerini gerek kısa gerekse de orta mesafelerde kolayca mağlup ederek adeta 4 ve 5 yaşında ki ağabeylerine meydan okudu. Ödülün adı yaşlı yani 4 ve yukarılara ait olsa da bu gruptaki rakiplerini kolayca mağlup ettiğinden bir 3 yaşlıya teslim ettim.

Yıldırımbey yarış hayatına 3 yaşında başlayıp 18 kez koşup 9 kez kazanır iken ekürisine 1.312.880 TL kazanç sağladı. Sürat (Gr1), Fatih Sultan Mehmet (Gr1) ve Kocatepe (Gr3) Koşuları en yüksek vasıflı galibiyetleri oldu. Babası muhteşem miler Sabırlı’nın bir senelik aygırlık yaşantısına rağmen harika bir yarış atı vererek kendisini bir kez daha hatırlattı.

Yılın En İyi Dişi İngiliz Atı : SUZİ GOLD ( BANKNOTE – GOLDEN LEAF / WEST BY WEST )
2014 senesinin en iyi 3 yaşlı kısrağı olan Suzi Gold ‘u ayrıca en iyi dişi ingiliz atı ödülünü bizden alarak duble zafere ulaşıyor. 8 kez koşup 4 kez kazanan kısrak, bu sene içerisinde ekürisine 2.378.682 TL kazanç sağlamıştır.

Cumhurbaşkanlığı Kupası (Gr1) , Dişi Tay Deneme (Gr1) ve Kısrak (Gr1) Koşuları gibi çok önemli zaferlere imza atmıştır. Ayrıca Gazi Koşusu (Gr1) gibi zor bir yarışta güçlü erkek rakiplerine rağmen yakın ara ikinci olmuştur. Bununla da yetinmeyip 2015 yılında Dubai’de ülkemizi temsil edecektir.

Yılın En İyi Sentetik İngiliz Atı : HAKEEM ( HARLAN`S HOLIDAY – MICHIGAN BLUFF / SKYWALKER )
2014 yılına oldukça güzel başlayıp sezon sonuna doğru sakatlık sorunu ile bizleri üzse de bu kategoride birinciliği rahatlıkla kazandı. 8 kez koşup 3 kez kazanıp 4 kez ikinci olan Hakeem, sene içerisinde ekürisine 923.827 TL kazanç getirmiştir.

Beyoğlu (Gr1) , Ankara Kalesi (Gr1) ve Anafartalar (Gr3) Koşuları gibi önemli zaferlere ulaşmıştır. Ayrıca çimde Erkek Tay Deneme Koşusu (Gr1) gibi zor bir yarışta güçlü erkek rakipleri arasında ikinci ve yine sentetikte Enternasyonel Anadolu Koşusunda (Gr2) Danadana gibi önemli bir safkanı geçip ikinci olmuştur.

Yılın En İyi Kum İngiliz Atı : CASH AKÇE ( DIVINE LIGHT – ROYAL WELCOME / ROYAL ACADEMY )
Yılın en çok birincilik alan safkanı olan Cash Akçe , tam 4 farklı ilin kaba kumunda sınıf yarışlar kazanarak bu kategoride birinciliği kaptı. 16 kez koşup 9 kez kazanıp 4 kez ikinci olan Cash Akçe, sene içerisinde ekürisine 1.063.620 TL kazanç sağlamıştır.

Yıldırım Bayezıd (Gr1) , Akdeniz Derbisi (A2), H. Basri Karabucak (Gr3) Koşuları gibi galibiyetlere ulaşmıştır.

Yılın En İyi 4 Yukarı Uzun Mesafe Arap Atı : KARAÜZÜM ( HALİD – BİRİÇİMSU / BATYSKAF )
Adeta ikinci baharını yaşayan Karaüzüm bu sene 9 kez koşup 6 kez birinci olup 1 kez ise ikinci oldu. Bu sürecte ekürisine 1.871.000 TL kazandırdı. Gıda Tarım ve Hay. Bakanlığı (Gr1), TBMM (Gr1), Kosova (Gr2), Anadolu Tarım İşletmesi (Gr2) kazandığı önemli yarışlar olup Veliefendi (Gr1) ikincisidir.

Karaüzüm, babası Halid ve dedesi Albatur gibi çok nitelikli bir uzun mesafe atı olduğunu bir kez daha ispat etti.

Yılın En İyi 4 Yukarı Orta Mesafe Arap Atı : BAKİBEY ( TOŞUR – GÜLATLI / AL-IŞIK )
Yarış yaşamına 4 yaşında 2014 yılında başladı. Çok hızlı şekilde basamakları tırmandı. 8 kez koşup 5 kez kazanan ve 1 kez ikinci olan safkan, ekürisine 1.082.400 TL kazanç sağladı. Bakibey, bu sene Arap atlarının en önemli koşusu olan Cumhuriyet (Gr1) derbisini 13.35 gibi hatırı sayılır bir ganyan ile kazandı. Son 5 koşusunda geçilmeyen safkan baba Toşur’un ilk Gr1 galibi yavrusudur.

Toşur’da tıpkı yukarda bahsettiğimiz Karaüzüm’ün babası Halid gibi Albatur oğludur.

Yılın En İyi 3 Yaşlı Arap Tayı: CANKARDEŞLER ( YALAZ – BEDEL.2 / TUNCA )
Adana’da kırdığı pist rekoru , yüksek bedelle gelen satın alma talepleri ve kazandığı yarışlarla seneye damga vurdu.

Çanakkale Zaferi (Gr1) ve Haralar (Gr1) Koşuları’nda rakiplerini geçmeyi başaran Cankardeşler , Muzaffer Can ekürisi’ne 1.082.400 TL kazanç sağladı. Bu sezon 12 kez koşan safkan 9 kez kazanır iken 1 kez ise ikinci olmuştur. 2 kez (Gr1), 1 kez (Gr3) , 3 kez (A3) zaferi bulunmaktadır.

Baba Yalaz ise baş at verme konusunda 2013 yılında Uçanoğlu ve 2014 yılına ise Cankardeşler ile damga vuran diğer önemli bir aygırdır.

Yılın En İyi Dişi Arap Atı : UÇAN ( CAŞ – SANIBEL IA / SAMTYR )
4 yukarı dişi arap atlarının performanslarının vasat kaldığı sezonda, 3 yaşlı Arap tayı olan Uçan bu kategoride zirvenin sahibi oldu.

Katıldığı 7 yarıştan 4 birincilik elde eden Uçan, 2 kez ise ikinci oldu. Hatay (Gr1) ve Satvet (A3) gibi önemli koşuları kazanan Uçan , ekürisine 769.400 TL kazanç sağlamıştır. Baba Çaş muhteşem Gr1 performanslı yavrularına böylece bir önemli ismi daha ilave etmiştir.

Yılın En İyi Jokeyi : Halis Karataş
809 koşuda 243 birincilik ve yüzde 30 birincilik yüzdesi ile yine rakiplerine usta jokey Halis Karataş fark attı. Bu sene Gazi Derbisi dahil 5 Gr1 galibidir. En yakın takipçisi geçen seneki gibi Ahmet Çelik olup 209 birincilik ve 7 Gr1 galibidir. Bu sene çok iyi bir çıkış yapan üst sıralara sürpriz tırmanışı ile dikkat çeken Özcan Yıldırım ise 208 birincilik ve 4 Gr1 galibidir.

Yılın En İyi Aprantisi : Vedat Kızmaz
804 koşuda 88 birincilik elde eden Velat Kızmaz bu kategoride liderliği elinde tutar iken jokeylik mesleğine çok yaklaştı. Yine Mahsun Demirbaş , Metin Hamedi ve Adem Aslan bu senenin popüler aprantileriydi.

Yılın En İyi At Sahibi : Kurtel Ekürisi
Kurtel ekürisi son yıllarda at adedi olarak oldukça büyüyüp, çok ciddi yatırımlarının karşılığını almaya başladı. 2015 yılında Deniz Kurtel 101 , Melis Kurtel Emin 32, Aytuğ Atalay 37 birincilik elde ederek eküriye toplamda inanılmaz yüksek rakamlara ulaştırdılar. Hatta sadece Deniz Kurtel ekürisi 535 koşu , 101 birincilik, %19 birincilik yüzdesiyle tek başına tüm rakiplerine uzak fark yaptı.

Yılın En İyi Yetiştiricisi: DİCLE KİM.DEP.PAZ.NAK. ( Cemiloğlu Ekürisi )
Ülkemizde çiftlik olarak inanılmaz güzel bir tesise sahip olan Cemiloğlu ekürisi, bu sene ciddi bir çıkış yapıp senenin en iyi yetiştiricisi olmuştur. Bici Bici , Es Es Runner, Inferno, İzbatur, Darin Sultan, Arsen Lupen gibi isimlerin öncülüğünde 296 koşuda, 57 birincilik %19 birincilik yüzdesiyle kazanmıştır.

Yılın En İyi Antrenörü: Kazım Yıldız
2014 yılında 1648 koşuda 156 birincilik , 149 ikincilik , 147 üçüncülük ve 167dördüncülük ile Kazım Yıldız en iyi antrenör oldu. Özellikle Adana , Elazığ , Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde resmen imparatorluk kurdu.

Yılın En İyi İngiliz Aygırı: Win River Win
Gazi galibi Blaze To Win ve Gazi üçüncüsü Enyalios başta olmak üzere bu seneye damgasını vurdu. 2015 yılında en çok kısrağı fazlasıyla hak etti. 2014 yılında toplamda 75 koşan tayının 36 tanesi (%48) yarış kazandı. Babalarına 659 koşuda 90 birincilik (%14) ve 7.453.590 TL kazandırdılar. 2014 yılı genel aygır kazanç listesini 5. ve üç yaşlı aygır kazanç listesini ise 1. tamamladı. Güzel anne soyunu inkar etmeyen aygırımızın önümüzdeki yıllardaki yavruları şimdiden ilgiyle bekleniyor.

Yılın En İyi Arap Aygırı: Gobakbey
Bu sene bu kategoride ciddi bir çekişme vardı. Geçmiş yılların iddalı isimleri Bilgin, Çaş , Haberbatur ‘un yanı sıra özel hara aygırları Gobakbey , Toşur arasında biraz zorlandım. Daha sonra 74 koşan 43 kazanan (%61) gibi yüksek orana sahip Gobakbey biraz daha birinciliği hak ettiğini düşündüm. Tayları babalarına 861 koşuda 104 birincilik (%12) ve 5.348.970 TL kazandırdılar. 2014 yılı genel aygır kazanç listesini 2. , dört yaşlı aygır kazanç listesini ise 1. ve üç yaşlı aygır kazanç listesini ise 3. tamamladı.

Gobakbey temsilcileri arasında Gr3 galibi Veli Can Kızı , A3 galibi Alzenginoğlum, Kv8 galibi Sezar, Kv8 galibi Uçarlım , Kv8 galibi Tatlıkotan , Kv8 galibi Güvenbakan performansları oldukça dikkat çekti.

Yazar : Aykut KANDEMİR – 4 Şubat 2015
HorseTurk ödülleri 2014

Yorumlar (2 Yorum)

  • Senelerdir horse türk takipçisi yım bu aralar tahminler cok bozuldu neden acaba?

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?