Hot Chocolate seriye devam ediyor

Hot Chocolate seriye devam ediyor

TJK tarafından 3 Ocak 2016 tarihinde Adana Yeşiloba hipodromunda düzenlenen Kurtuluş Koşusu‘nu (A2) , Deniz Kurtel ekürisinden Hot Chocolate (d.e. Victory Gallop – Undercover Soldier / Lost Soldier ) isimli safkanı jokey Deniz Yıldız ile kazandı.

2016 yılının ingiliz atlarına mahsus ikinci Açık A-2 yarışını kazanan ingiliz atı Hot Chocolate için 1400 metre kum pistte 1.27.12’lik bir derece gerçekleşti. 5. kez üst üste kazanan safkan, 1.60 ganyan ile yarışın favorisi idi.

Dört ve yukarı yaşlı 6 safkan İngiliz atının start aldığı koşuda ES ES RUNNER ( Cuvee -Orindinki / Mountain Cat ) ikinci, BORDONARO ( Yonaguska – Book Report / Giant’s Causeway ) üçüncü ve LAGUARDIA ( Bosporus – Beverly Hills / River Special ) ise dördüncü oldular. Birincilik ikramiyesi 130.000 TL olan koşunun farkları 1.5 Boy – 4.5 Boy- Yarım Boy şeklinde gerçekleşti.

Hot Chocolate , Kurtuluş Koşusu’yla birlikte kariyerinin 20. startında 11. birinciliğine ulaştı. 5 yaşındaki doru erkek safkan, son galibiyetini ise 22 Aralık günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda katıldığı 1900 metre kum pistteki H. Basri Karabucak Koşusu’nu (Açık – Gr3) kazanarak elde etmişti. Safkanın sınıf galibiyetleri içinde 1 Gr1, 1 A2, 2 Gr3, 1 A3, 4 Kv8/L yarış bulunuyor.

Hot Chocolate babası Victory Gallop, Tall Oaks Farm tarafından yetiştirilmiştir. Aygırımız 1995 doğumlu olup 2000 yılında Amerika ’da haraya girmiş ve 2008 yılı Şubat ayı gibi ülkemize gelmiştir. Victory Gallop [ Cryptoclearance – Victorious Lil (Vice Regent)] pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında toplam 17 koşuda (9-5-1-1) yarış totosuna sahip olup, 3,505,895$ kazanç elde etmiştir. Şampiyon yaşlı safkan ünvanını almıştır. Sadece hayatının ilk startında beşinci olmuş, diğer tüm koşuları üst düzey koşular olup devamlı başa güreşen ve hiç tabeladan düşmeyen son derece nitelikli bir safkandır. Real Quite isimli safkanın Triple Crown yapmasını, Belmont Stakes derbisini kazanarak yok etmiştir. Aynı zamanda Triple Crown ilk iki ayağı olan Kentucky Derby ve Preakness Stakes koşularında Real Quite arkasında ikinci olmasınında intikamını almıştır.

Victory Gallop yurt dışında Gr1 galibi yavrular vermiş olup ülkemizde ise Willpower, Oğlum Berat, Ildır Beyi, Arsen Lupen, Aly Girl, Luca Brasi, Kırdemirkır, Junior Pianist, Suwako, Yeşey, Rüya Kızım, Lee Valley, Massai Maka ve Escape To Victory gibi başarılı yavruları mevcuttur. 2016 aşım yılında en çok ilgi gösterilen ingiliz aygırı olmuştur.

Hot Chocolate annesi olan Undercover Soldier (Lost Soldier), 2005 yılı Amerika Keeneland satışlarından 24.000 dolara satın alınmıştır. Ülkemizde toplam 5 tayı start almıştır. Hot Chocolate annesinin en çok kazandıran yavrusu olup bu safkan dışında Ghost Of Darkness (Perfect Storm) , Woodman’s Girl (Woodman) , Wild Child (Strike The Gold) ve Midnight Magic (Victory Gallop) isimli temsilcileri bulunmaktadır.

Hot Chocolate – Kurtuluş Koşusu 2016 (A2)

Hot Chocolate - Kurtuluş Koşusu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?