Indian Days aygır analiz

Indian Days aygır analiz

Aygır analiz köşeğimizin konuğu Indian Days sizler için araştırıp inceledik.

Indian Days , Esra Atman Özyiğit ve Cem Özyiğit ekürisi tarafından ülkemize kazandırılmıştır. Daha önce de aynı eküri ülkemizde Enternasyonal Koşularda başarılı olan Halicarnassus ve Shrewd Idea isimli aygırları da satın almıştır.

8 Nisan 2005 yılı doğumlu Indian Days, 2012 yılı itibariyle 7 yaşında olup ( Daylami — Cap Coz / Indian Ridge ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında D J Fish ekürisinin formasıyla hepsi çim pistte olmak üzere 41 kez start almıştır. Bu yarışlardan 7 tanesini kazanmış ve 8 kez ise plase yapıp £523,855 kazanç elde etmiştir. Sınıf koşu olarak iki sene üstüste Boğaziçi Koşusu (Veliefendi-Gr2) ve John Porter Stakes (Newbury-Gr3) galibidir.

Detaylı tüm yarışları:
2 yaşında 7 kez koşup; 1 kez kazanıp , diğer koşularında tabela dışı kalmıştır.
Birinci: Class 4 yarış (Sandown-1400m)

3 yaşında ise 9 kez start alıp; 2 kez birinci, 2 kez ikinci, 2 kez üçüncü olur iken 3 kez tabela dışı kalmıştır.
Birinci: Class 4 yarış (Redcar-2000m) ve Class 2 yarış (Goodwood-1800m)
İkinci: Class 4 yarış (York-2000m) ve Class 5 yarış (Haydock-2000m)
Üçünçü: Class 2 yarış (Newbury-2000m) ve Class 2 yarış (Newmarket -2000m)

4 yaşında ise 9 kez start alıp; 2 kez birinci, 1 kez ikinci, 1 kez dördüncü olmuştur. 5 kez tabela dışı kalmıştır.
Birinci: INTERNATIONAL BOSPHORUS CUP (Gr2) (Veliefendi-2400m) [Geçtiği isimler: Sri Putra ,Buzzword, Halicarnassus ]
Birinci: Class 2 yarış (Goodwood-2000m)
İkinci: Class 2 yarış (York-2000m)
Dördüncü: Class 1 Listed yarış (Goodwood-2000m)

5 yaşında ise 6 kez start alıp; 2 kez birinci, 1 kez üçüncü olmuştur. 3 kez tabela dışı kalmıştır.
Birinci: INTERNATIONAL BOSPHORUS CUP (Gr2) (Veliefendi-2400m) [Geçtiği isimler: Campanologist, Afsare , Halicarnassus ]
Birinci: John Porter Stakes (Gr3)(Newbury-2400m) [Geçtiği isimler: Halicarnassus ]
Üçünçü: Jockey Club Stakes (Gr2)(Newmarket-2400m) [Geçtiği isimler: Campanologist ]

6 yaşında ise 1 kez start alıp tabela dışı kalmıştır. O koşuda Dubai ‘de Duabi City Of Gold (Gr2) yarışıdır.

Indian Days pedigri analiz:
Indian Days’in babası Daylami Aga Khan yetiştirmesi olup Godolphin formasıyla çok başarılı yarışlara imza atmıştır. Yarış yaşamında 3.500.000 dolar barajını aşıp 7 adet Gr1 koşu kazanmıştır. Muhteşem bir yarış atı olan kır güzeli Daylami, aynı zamanda kalite aygırlardan yine kır olan Dalakhani ile anne kardeştir. Dalakhani ve Daylami bu kır özelliklerini harika bir anne olan Daltawa’dan alırlar. Daylami hara yaşantısı sürecinde yarış kariyeri kadar parlak olmasa da Gr1 galibi yine kır güzeli Grey Swallow isimli safkanı vermiştir. Indian Days babası gibi kır olmasa da onun en başarılı ikinci yavrusudur. Daylami ‘nin babası Doyoun ise ülkemizde 4 sene aşım yapmıştır. Bu kısa süreçte 2 adet Gr1 galibini ülkemizde vermiştir. Bunlar Nikoş ve Lovely Doyoun isimli kısraklardır. Muhteşem bir aygır olan Doyoun ‘dan ne yazık ki hiç doğru dürüst faydalanamadık. Belki torunu Indian Days ‘in aygırlık yaşamı farklı olur.

Indian Days’in annesi Cap Coz, Byerley Türk soyunun son Chef De Race aygırı Indian Ridge kızıdır. Yarış yaşamında listed koşu kazanıp, Gr3 yarışlarda üçüncü olmuştur. Verdiği en iyi yavru ise aygırımız Indian Days ‘dir. Ayrıca diğer yavrularına baktığımızda Oasis Dream’den vermiş olduğu Reply Gr1 koşularda plaseleri olan değerli bir isimdir. Reply 500,000 euro bedelle işlem görmüş olup Gr1 İrlanda Erkek Tay Deneme üçüncüsüdür.

İkinci anne Pont Aven önemlidir ki Grup 3 koşu kazanmış ve Grup 1 koşularda plase yapmış bir Try My Best kızıdır. Ayrıca İngiltere’de aygırlık yapan Josr Algarhoud ’un da annesidir.

Indian Days ülkemizde ilk defa aygırlık kariyerine başlayacağı için başarılı tayları konusunda henüz bilgi veremeyeceğiz.

Indian Days kısrak seçimi:
Aygırımızın dozaj degerleri DP = 3-9-4-2-0 (18) DI = 3.50 CD = 0.72 şeklinde olsa da yorumlarımızı bu sefer dozaj teoreminden uzak yapacağız. Dozaj teorisi her zaman doğru bilgi verme konusunda yetersizdir. Çünkü Indian Days’in yarış yaşamı incelendiğinde geç gelişen ve stayer (uzuncu) özelliği güçlü olan bir karakteri vardır. Yarış yaşamında 2000 metre ve üstü mesafelerde koşması ile tam bir babasının oğludur. Bu durumdan dolayı doğacak taylardan erken yararlanmak isteyen at sahipleri için erken gelişim içeren ayağına çabuk kısraklar çekilmelidir. Uzun mesafe atı yetiştirmekte zorlandığımız bu dönemlerde kaliteli anne hattı ve uzuncu baba soyunun etkisiyle, Indian Days’in ilginç bir hara kariyeri bekleyebiliriz. Özellikle ülkemizde 2 kez kazanıp pist koşullarına yüksek uyumu tescillidir.

Aygır için öncellikle Danzig, Danehill, Green Desert hatlarını öneriyoruz. Bu yüzden öncelik Eagle Eyed kızları tercih sebebi olmalıdır.

Yine The Minstrel ve onun 3/4 abisi Nijinsky ile yüksek uyum bekliyoruz (R.Academy x M.Reef cross). Bu yüzden Barbar, Palace Paggeant, Marlin, Unaccounted For kızları ile denenmesinde fayda görüyoruz.

Mill Reef kanı Nurayev ve Lyphard ile yüksek uyum sağlar. Bu yüzden Common Grounds, Manila, Kaneko, Nursultan ile yüksek uyum kurulabilinir.

Son olarak ise Indian Days ‘in pedigrisinde olmayan ve bizim ülkemize uyumu üst düzey olan Roberto ve Hail To Reason kanları ile başarılı sonuçlar ortaya çıkması muhtemeldir. Bu yüzden Sri Pekan , Red Bishop, Distant Relative ve Luxor kızları ile güzel sonuçlar alınabilinir.

Erken gelişim içeren kızları olan Mountain Cat, Always A Classic ve Strike The Gold ise diğer uyum kurulabilecek ihtimallerdir.

Rasmussen Factor arayanlar içinde Sex Appeal isimli kısraktan yararlanıp Barnato soyundan gelen kısraklar, Indian Days ‘e enteresan güçler katabilirler.

Indian Days , 2013 yılı itibariyle İzmit Merkez Aşım İstasyonunda 2900 TL aşım ücreti, 80 sıfat adedi ve canlı tay uygulaması ile ilk aşımlarını yapacaktır. Bu aşım sezonunda aygırımız , TJK harasında hiç talep alamamıştır.

2014 yılında ise Şanlıurfa’da aşım yapacak olan aygırın aşım bedeli 2.000 TL ve sıfat ücreti ise 55 olarak belirlenmiştir.

HorseTurk.Com olarak aygırımızın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

Aykut KANDEMİR – Bu özgün makale 7 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.
Indian Days – 2010 Enternasyonel Boğaziçi Koşusu (Gr2)

Indian Days aygır
Indian Days horse

Yorumlar (2 Yorum)

  • Bu sene talep görmesede bence ciddi taylar verebilecek kapasitede bir aygır ilgililerinin müsadesiyle irtibat numaralarını yayınlarsanız dileyen kısrak sahipleri için kolaylık olacaktır diye düşünüyorum. yetiştiriciliğimiz adına güzel bir hizmet yapmış olursunuz.

  • Telefon numarası yerine Cem Bey ‘in twitter adresini verelim. Ulaşmak isteyenler Twitter üzerinden : @OzyigitCem yazabilir ve daha detaylı bilgiler alabilirler.

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?