İz Bırakan – Tendürek Koşusu 2019

İz Bırakan – Tendürek Koşusu 2019

2019 Gazi Koşusu öncesi önemli bir hazırlık yarışı sayılan Tendürek koşusu‘nu (Açık – A3) Seydi Akyıldırım ekürisinden İz Bırakan ( Lion Heart – Bebek Cafe / Distant Relative ), jokey Erhan Yavuz ile kazandı .

1700 metre çim pistte kazanan için müddet 1.44.48 oldu. İz Bırakan böylece Gazi derbisi için yerini erkenden rezerve etmiş oldu. Son yıllarda bu koşuyu kazanan safkanların üst düzey başarılı isimler olması sebebiyle İz Bırakan içinde şimdiden klasik koşuların değişilmez ismi olabileceğini söyleyebiliriz.

Tendürek koşusunu 2013 yılında Divine Heart (Gazi birincisi) , 2009 yılında Miramis (Gazi birincisi), 2005 yılında Popular Demand (Gazi birincisi) kazanmıştır. Kısaca yakın zamanda ki 3 Gazi galibi bu koşudan çıkmıştır.

Ayrıca 2014 yılında Suzi Gold (Gazi ikincisi), 2012 yılında Sanzatu (Diskalif edilmeden Gazi ikincisi), 2018 yılında Distant Shining (Gazi ikincisi), 2017 yılında Tendürek dördüncüsü Pershing (Gazi ikincisi), 2017 yılında Tendürek üçüncüsü Runner Bull (Gazi dördüncü), 2015 yılında Tendürek üçüncüsü Oğlum Beratım ise Gazi dördüncüsü olmuştur. 2016 yılında anlamsız bir şekilde Tendürek koşusu 1500 metre kum pistte koşulmuştu ki o yarışı kazanan Abbas Yolcu , Gaziye katılmış ve altıncı olmuştur.

3 yaşlı 11 ingiliz tayı start aldığı koşuda düzlükte çok sıkışan yol bulamayan AKGÜN ( Toruk Macto – Secret Shadow / Clodovil ) ikinci, tempo veren iyi direnen THE BLACK STALLION ( Banknote – Demeter / Eagle Eyed ) üçüncü, MAGNUS ( Native Khan – Ginger Lily / Eagle Eyed ) ise dördüncü oldular. Birincilik ikramiyesi 118.000 TL olan koşunun farkları Yarım Boy – Baş – 1 Boy şeklinde gerçekleşmiştir.

İz Bırakan yarış yaşamında 5. startında 2. birinciliğine uzanarak toplam kazançını 205.560 TL’ye yükseltti. Tendürek koşusu (A3) safkanın ilk sınıf galibiyetidir.

İz Bırakan ’ın babası Lion Heart büyük ümitlerle alınan fakat şahsen hayal kırıklığı olmuş bir aygırdır. Fakat bizlerin bahanesi olan kısrak babası olarak güzel bir çıkıştadır. Yurt dışında hem koşan tay hem de aygır olarak Lion Heart gayet olumlu işler yapmasına rağmen ülkemizde henüz Gr1 galibi yoktur.

İz Bırakan ’ın annesi Bebek Cafe , Gr1 Dişi Tay Deneme galibi olup dünya geneli kısrak babası olarak ünlü Distant Relative ‘dir. Malum bizim ülkemizde Luxor önderliğinde aygır babası olarakta tutmuştur. Bebek Cafe henüz istenen seviyede yavru veremese de İz Bırakan ile ilk sınıf galibiyet elde etmiştir.

İz Bırakan – Tendürek Koşusu 2019 (A3)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?