Japon Derbisini kazandı ve ağladı

Japon Derbisini kazandı ve ağladı

Japon Derbisini Deep Brillante kazandı , jokeyi sevinçten ağladı!

2012 yılı Tokyo YushunJapanese Derby ( Japonya Derbisi) koşusunu Deep Brillante, jokey Yasunari Iwata ile kazandı. Özellikle koşu sonrası yaşadıgı zafer sonuçu, Yasunari Iwata göz yaşlarına hakim olamaması ise oldukça duygulandırıcıydı. 3 yaşlı ingiliz atlarının 2400 metre çim pistteki bu mücadelesi , ülkemizde koşulan Gazi koşusuna denk gelmektedir. Ayrıca koşu sonrası müddet 2.23.80 gibi harika bir derece ortaya çıktı.

Deep Brillante [ Deep Impact (JPN) — Love And Bubbles (USA) / (Loup Sauvage (USA) ] pedigrisine sahiptir. Deep Brillante ayrıca 15 Nisanda koşulan Satsuki Sho Japanese 2000 Guineas ( Japonya Erkek Tay Denemesi ) üçüncüsüdür. Nitekim Erkek Tay Denemenin galibi Gold Ship ve ikincisi World Ace isimli safkanları, Derbide geçerek rövanşıda almış oldu.

Japon Derbisinin tabela sıralamasına baktıgımızda ilk 4 te bulunan üç ismin Deep Impact yavruları oldugunu görmekteyiz. Deep Impact ise Japonların kaderini değiştiren efsane aygır Sunday Silence ogludur. Ayrıca koşuda ilk 2 de bitiren safkanların arasında sadece burun farkı oldugunu ve her iki safkanında Sunday Racing Co Ltd ekürisine ait oldugunu belirtmekte fayda var.

Japon Derby İlk 4:
1) Deep Brillante (JPN) 15/2 ( Deep Impact – Love And Bubbles / Loup Sauvage)
2) Fenomeno (JPN) 136/10 ( Stay Gold – De Laroche / Danehill)
3) Tosen Homareboshi (JPN) 14/1 ( Deep Impact – Every Whisper /Northern Taste)
4) World Ace 6/4 FAVORİ ( Deep Impact – Mandela /Acatenango)

2012 Tokyo Yushun (Japanese Derby) – Deep Brillante video
http://www.youtube.com/watch?v=IfBHHQOz78w

Japon Derbisini kazandı ve ağladı

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?