Junior Frankel doğdu

Junior Frankel doğdu

Juddmonte Farm kalite kısrağı Kind, şampiyon aygır Galileo ‘dan olma erkek tay doğurdu. 2 Şubat 2013 tarihinde doğan al tay, muhteşem pedigrisi ve kalite kardeşleri ile göz kamaştırıyor. Yeni şampiyon adayı, Frankel ve Noble Mission ile öz kardeş ve Bullet Train ile de 3/4 (%75) oranında kardeştir.

2001 yılı doğumlu Kind , (Danehill — Rainbow Lake / Rainbow Quest ) pedigrisine sahiptir. İngiliz aygırlarımız bölümü Powerscourt analiz yazımızda ve Frankel haberlerinde bu kısraktan defalarca bahsetmiştik. Ayrıca Türk işi Frankel ‘ler yetiştirmek için önemli bir avantajımız var demiştik. Kısaca bir kez daha değinelim. Kind ‘in annesi Rainbow Lake, TJK ingiliz aygırlarından Powerscourt ‘un da annesidir. Haliyle bu aygırımıza çekilecek her Danehill hattı, Frankel ile çok yakın akraba olacaktır. Avrupada Galileo x Danehill çaprazlamaları defalarca denenirken, ülkemizde ise benzeri örnekler çok az miktardadır. Bu durumda oldukça üzücü ve düşündürücüdür.

Tekrar Kind ‘e dönersek, 2013 yılında da kısragın yeni adresi yine Galileo olacaktır. Öz kardeşler arasında başarı oranları her ne kadar farklı olsada bu eşleşmeden hedeflenen muhtemelen bir dişi taydır. Çünkü Kind ‘in şu ana kadar ki Galileo ‘dan olma 3 yavrusuda erkektir. Kind ve annesi Rainbow Lake oldukça üretken verimli kısraklardır. Bu anne hattının devamı için mutlaka bir dişi tay arandığını düşünmekteyiz. Umarız gelecek sene bir dişi tay dünyaya gelir.

Kind ve Galileo ‘dan olma 2013 doğumlu al erkek tayı
Kind and foal, a colt by Galileo 2013
Frankel’in annesi Kind
Kind kısrak Frankel

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?