Kadersiz Kaderşah ve Bahtsız Yarışsever

Kadersiz Kaderşah ve Bahtsız Yarışsever

19 Eylül 2013 İzmir at yarışlarında bir skandal daha yaşandı. Kadersiz yarış atı Kaderşah yanlış starta girdi ve olan yine bahtsız yarışsever‘e oldu.

İzmir at yarışı programında günün en güvenilir banko isimlerinden Kaderşah , ikinci ayakta girmesi gereken 4 numaralı kulvar mekanik arıza yapınca Komiserler Kurulu tarafından 11’inci kulvara sokuldu. İşte skandal bir anda patlak verdi. Çünkü İzmir çim yarışlarında 1400 metre start yeri tam viraja denk geliyordu. Hal böyleyken bu tip sürat yarışlarında en dıştan çıkmak büyük bir handikaptır. Yarışın kısa mesafeli olması ve Kaderşah stili gereği önlere fazla efor harcayarak çıkma gayretleri yarışseveri çileden çıkardı. Kaderşah birinci ile aynı saniyede yarışı altıncı bitirir iken aralarında sadece 40 salise vardı. Komiserler bu koşu için zaman kaybı yaşamamak adına tüm atları starttan çıkarmamayı tercih etmişlerdi. Halbuki altılı ganyanda hiçbir koşu zaten zamanında başlamıyordu. Nedense Kaderşah yarışında bir anda zaman kavramı önem kazanmıştı. Garip değil mi?

İşine hakim bir kişi bu durumda birinci seçenek tüm atları çıkartıp, bir dışa kaydırarak yarışa başlatırdı. (False Start olayı gibi). İkinci seçenek ise yarışları 15 dakika veya yarım saat ertelersin yeni starting box ile sorunsuz şekilde devam edersin. Aklın yolu bir iken kolay kaçmak, işini ciddiye almamak ve insanları mağdur etmek hiç iç açıcı bir durum değil. Unutmayın yarışsever olmazsa bu çark dönmez.

Kolaya kaçan box görevlileri ve her olumsuzluğa umursamaz bakan İzmir komiserleri birazcık olsun insanların hakkını yediğini düşünmüyor musunuz? Akşam yattığınızda rahat uyabiliyor musunuz? Son söz olarak dinimizde pek çok ayetlerde de belirtildiği üzere kul hakkı yemek günahların en büyüğüdür. Biraz olsun vicdanınız varsa istifa edersiniz…

kaderşah

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?