Karamustafa – TBMM Koşusu 2020

Karamustafa – TBMM Koşusu 2020

TJK tarafından düzenlenen 58. TBMM koşusunu (Gr1), Deniz Kurtel ekürisinden Karamustafa ( Caş – Akay / Bilgin ) isimli safkanı jokey Özcan Yıldırım ile kazandı. Arap atlarına ait ( Triple Crown ) üçlü taç’ın ilk ayağı olan yarışta 1600 metre çim pistte 2.25 ganyan oranıyla favori olan Karamustafa protesto sonuçu koşu değişerek birinci oldu. Koşuyu kazanan Baş Hükümdar ise Komiserler Kurulu’nun re’sen yaptığı inceleme sonucu, rakibinin koşu yoluna müdahale ettiği gerekçesiyle ikinciliğe alındı.

4 ve yukarı yaşlı safkan Arap atlarına mahsus TBMM Koşusu (Açık-G1/DHT/TR) 12 erkek safkan 860.000 TL birincilik ikramiyesi için yarıştı. Yarışı ikinci sırada tamamlayan Özcan Yıldırım idaresindeki Karamustafa (Caş – Akay / Bilgin) ise birinci ilan edildi. Deniz Kurtel’in sahibi olduğu, Karacabey Tarım İşletmeleri yetiştirmesi Karamustafa, yaklaşık 10 ay önce başladığı ve henüz 7. startını aldığı yarış kariyerinde 4. galibiyetine ulaştı. Antrenörlüğünü Şaban Öncel’in üstlendiği 5 yaşındaki al at daha önce katıldığı Cumhuriyet (Gr1), Şirinyer (Gr2) ve 23 Nisan (Gr3) Koşularından ikincilikle ayrılmıştı. Bugünkü sonuçla safkan, ilk Grup koşu birinciliğine imza atmış oldu.

Safkan Arap atları için Triple Crown’ın ilk ayağını oluşturan bu büyük randevuda 1.45.55’lik bir derece yapan, Ayhan Kurşun idaresindeki Baş Hükümdar (Haberkan – Gündoğuşu / Yaşarcık) Komiser Kurulu kararıyla ikinci oldu. Cem Kartal’a ait 4 yaşlı safkan, tümü Grup statüsündeki son 5 koşusunun 4’ünü kazanma başarısı göstermişti. Bu ikilinin gerisinde Sabri Aksu’nun sahibi olduğu, geçen yılın TBMM galibi Denizim ( Altaha – İlkehanım / Yelhan ) jokeyi Akın Sözen’le üçüncü olurken, ekürisi Demirperde ( Altaha – İlaydahanım / Tamerinoğlu ) de Ahmet Çelik idaresinde dördüncülüğe yerleşti. Lale M. Atman’ın 2019 yılı Cumhuriyet Koşusu (Gr1) galibi safkanı Sürgüntay (Sonalp – Benil / Ağa Karaca) ise sürekli jokeyi Halis Karataş ile tabelanın beşinci basamağında kendine yer buldu.

Karamustafa – TBMM Koşusu 2020 (Gr1)

Karamustafa - TBMM Koşusu 2020

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?