Kartepeye Hipodrom geliyor

Kartepeye Hipodrom geliyor

Türkiye Jokey Kulübü‘nün ( TJK ) Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük hipodromunu yapılması aşamalarını hızlandırdı. Kocaeli, hara ve aşım istasyonunun bulunduğu ayrıca yüzlerce özel at yetiştirme çiftliğine de ev sahipliği yapmaktadır.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Türkiye Jokey Kulübü ( TJK ) Kartepe İdman Merkezi’nin hipodroma dönüştürülmesi kararına ilişkin, “Süreci hızlı bir şekilde tamamlayarak, 2013 yılının başında burada yarışları başlatmak istiyoruz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erdal Celal Sumaytaoğlu, Vali Topaca’yı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vali Ercan Topaca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in Kocaeli’yi ziyareti sırasında TJK Kartepe İdman Merkezi’nin hipodroma dönüştürülmesi konusunda talimat verdiğini söyledi.
Bakan Eker’in verdiği karar sonrasında çalışmalara başlandığını anlatan Topaca, “Kararda bir problem yok. Sıkıntı, oradaki mülkiyet sorunları ile ilgili. Yaklaşık 500 dönümlük bir arazi içerisinde 13 dönümlük bir özel mülkiyetten çalışmalarımızı başlatmıştık” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erdal Celal Sumaytaoğlu’nun ve TJK yetkililerinin konu hakkında, görüş alışverişinde bulunmak üzere kendisini ziyaret ettiğini anımsatan Topaca, şöyle devam etti:
“Bu sorunu aşmaya çalışıyoruz. Bugün gerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız gerekse TJK ile değerlendirmeler yaptık. Süreci hızlı bir şekilde tamamlayarak, 2013 yılının başında burada yarışları başlatmak istiyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda inşallah bir deneme yarışı yapılabilir. Bunu ne kadar öne çekebilirsek hipodrom o kadar çabuk hazır olacaktır”

Süreç uzadıkça, 2013’te yapılacak yarışlara hipodromun yetişemeyeceğini ifade eden Topaca, şunları söyledi:
“Çünkü program yıllık yapılıyor ve önceden ilan ediliyor. Biz süreci öne çekmek için hedef koyduk. 29 Ekim’e kadar bu işi tamamlayarak, belki 29 Ekim’de ilk antrenman hazırlıklarını başlatacak bir süreç öngörüyoruz. Hedefimiz 2013’ün başı ve 29 Ekim’de hazır bir hipodrom. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. Hipodrom için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na tahsis edilmiş 510 dönümlük arazi mevcut. Bunun 13 dönümü kamusallaştırılacak ve 10 milyon dolarlık bir ödenek var.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erdal Celal Sumaytaoğlu ise şunları kaydetti:
“Sayın Bakanımız buraya geldiğinde hipodrom sözü vermişti ve bizlere talimat verdi. Biz projemizi tamamladık, onayladık ve ödeneğimizi de ayırdık. Sayın Valimizin de desteğiyle, yılbaşından itibaren at yarışları, ilimizde yapılacak. Ben katkısı geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu hipodrom diğer hipodromlarla eşdeğer büyüklükte olacak ve hatta biz burada yeni teknolojiler kullanarak, daha modern hale getiriyoruz.” dedi.

Özellikle İstanbul , Bursa ve Ankara arasındaki önemli bir nokta olan Kartepe’ye yapılacak olan hipodromun yarışçılıgımıza hayırlı olmasını dileriz.

Kartepe Hipodrom

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?