Kejo Baba – Ergin Talay Koşusu 2015

Kejo Baba – Ergin Talay Koşusu 2015

TJK tarafından 9 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu ‘nda düzenlenen Ergin Talay Koşusu ‘nu (Kv8/L) Mehmet Altunbaş ekürisinden Kejo Baba ( Mountain Cat – Alive / Halling ) isimli safkanı jokey Uğur Polat ile kazandı. Kejo Baba ölçüm değeri 4.9 olan çok ağır çim pistte 1600 metrede 1.41.95 ’lik derece yaparak zafere ulaştı.

3 yaşlı 6 safkan İngiliz atının start aldığı koşuda, tek dişi olan BİCİ BİCİ ( Authorized – Bellini Rose / Bertolini ) ikinci, VICTORY RIVER ( Victory Gallop – Wanganui River / Unfuwain ) üçüncü ve MASTER PATRICK ( Azamour-Handiya / Barathea) ise dördüncü oldular. Birincilik ikramiyesi 78.000 TL olan koşunun farkları 1,5 Boy – 4 Boy – 1,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

6.05 ganyan oranıyla kazanan Kejo Baba, 11’inci startında 2’nci birinciliğine ulaşır iken kazanç hanesi ise toplam 250.000 TL oldu. Kejo Baba bu koşu ile ilk sınıf yarışını kazanmış oldu. Safkan ayrıca Tay Deneme (Gr2) ikincisidir. Safkanın bir sonraki hedefinin Erkek Tay Deneme koşusu olması bekleniliyor.

Kejo Baba ‘nın babası Mountain Cat ( Storm Cat – Always Mint / Key To The Mint ) pedigrisinde sahiptir. Yavrularına baktığımızda ilk dikkat çeken özellik Kum-Çim ayırmadan ve kısa & orta mesafelerde başarılı koşmasıdır. İdeal mesafe ve pisti, 1000-1600 arası kum pist olduğu bilinmektedir. Ülkemizde aygırlık görevinde Champs To Champs, Invincible Girl, Golden Sun, Deha, Doğubeyi, Steel Cat, Gökçenil, Don Destello gibi 8 (Gr1) galibi vermiştir. Ayrıca Gladyatör, Step By Step, Mayuşka, Aybekhan, Cool Girl, Batur ve Radikal Ekselens gibi oldukça fazla sayıda sınıf galibi tayları vardır. Kısrak babası olarakta Kuloğlu, Live Well, Bekmezbey gibi 3 Gr1 galibi vermiştir. Özetle ülkemiz atçılığına ciddi katkıları dokunmuştur.

Kejo Baba ‘nın annesi Alive , İrlanda Goffs satışlarından 2010 yılında Diomond Green isimli aygırdan gebe olarak 4.000 Euro bedelle satın alınmıştır. Yarış yaşamında hiç koşmamıştır. Yurt dışında 2 tayı ülkemizde ise 4 tayı bulunmaktadır. Kejo Baba ‘nın 3. annesi AREWEHAVINGFUNYET ise Amerika’da Gr1 galibi olup inanılmaz üretken ve aygır çıkartmış (Have Fun ve Mons ) bir anne neslidir. 3. annenin 16 yavrusunun 14 tanesi koşmuş ve 11 tanesi yarış kazanmıştır.

Kejo Baba – Ergin Talay Koşusu 2015
Kejo Baba - Ergin Talay Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?