Keremito – Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2018

Keremito – Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2018

TJK tarafından 2 Haziran 2018 tarihinde Ankara 75.Yıl Hipodromu’nda yapılan Mehmet Akif Ersoy Koşusu ‘nu (Gr2) Şevket Erkan Şar‘ın yetiştiricisi ve sahibi olduğu KEREMITO (Banknote – Laila Manja / Diesis) isimli ingiliz atı jokey Halis Karataş ile kazandı. Kazanan tay için 2200 metre 3.3 ölçümlü normal çim pistte 2.16.02’lik bir derece gerçekleştirdi. 3.75 ganyanı ile ikinci favori olarak zafere uçan Keremito , 2018 Gazi Koşusu için en ciddi birincilik adaylarından oldu. Özellikle grubu genelde en arkalarda ve son virajı en dıştan açılarak kolay dönen safkan uzayan mesafelerde bu gruptan çok iyi olduğunu kanıtladı.

225.000 TL birincilik ikramiyeli yarışta, yarışın büyük favorisi SHARPA ( Kurtiniadis – Dinara / Sri Pekan ) jokeyi Selim Kaya’yla ikinci , Gökhan Kocakaya ile start alan CİVANIM ( Victory Gallop – Sipse / Perfect Storm) üçüncü ve adım adım performansını artıran VANCOUVER ( George Vancouver – Kilfarasy / Galileo ) da dördüncü oldu.

Keremito ‘nun babası Banknote ülkemizde katıldığı Enternasyonal yarış sonrası İngiltere Kraliçesi tarafından Türkiye Jokey Kulübüne hediye olarak verilmiş bir aygırdır. 2010 yılında haraya alınan ( Zafonic – Brand / Shareef Dancer) orijinli safkanın ilk jenerasyon tayları 2013 yılında start almış, aygırın bugüne dek start alan toplam 72 tayından 29’u yarış kazanmayı başarmıştır. En dikkat çeken temsilcisi ise 2015 yılı Kısrak koşusu (Gr1) galibi Suzi Gold ve 2017 yılı Kısrak koşusu (Gr1) Tarsus Beyazı ‘dır. Kısaca Banknote verdi mi direk ya şampiyon bir isim veriyor yada sıradan bir isim…

Keremito – Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2018 (Gr2)

Keremito – Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2018

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?