Kesampour Derby aşkına

Kesampour Derby aşkına

Aga Khan yeni prensi Kesampour hedef büyüttü. Epsom Derbisine hazırlanan Kesampour muhteşem fizigi ilede adeta büyülüyor. İki yaşında iki kez koşup kazanan safkan, üç yaşında da 1 Nisanda Saint-cloud hipodromunda listed Prix Francois Mathet yarışını 5-3 oranla kazanırken 3 te 3 yapmıştı.

Kesampour 5 Mayıs günü Saint-cloud hipodromunda PRIX GREFFULHE (G2) koşusu ile tekrar sahne alması bekleniyor. Koşu 2000 metre çim pistte yapılırken geçen sene bu koşuyu kazanan Pour Moi ardından İngiliz (Epsom) derbisinide kazanmıştı. Pour Moi gibi aynı yol haritası ile hazırlanan Kesampour için derbi oranı 16-1 ile 20-1 arasında degişmektedir. Bu koşuyu kazanması halinde derbinin büyük favorisi, Coolmore takımının göz bebegi Camelot’a dişli bir rakip olması düşünülmektedir.

Aga Khan antrenörü Mikel Delzangles açıklamasına göre, 5 mayıs günü Shalamzar ile Kesampour eküri koşmayı planladıklarını söylemişti.

Kesampour ( King´s Best — Kasatana / Hernando ) pedigrisine sahip safkan olup Kassani ve Kassana gibi Gr galibiyeti olan safkanların anne kardeşidir. Derby galibi Kahyasi’nin anne neslinden türetilmiş bir şampiyon adayı olan safkanın, modern zamanların Federico Tesio’su Aga Khan’a yeni zaferler için adeta göz kırpıyor.

Kesampour için belirlenen hedefler arasında French Derby veya Grand Prix de Paris koşularınında bulundugu belirtmek isteriz.

Aykut KANDEMİR
Kesampour
Kesampour horse
Kesampour pedigri

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?