Kingmambo öldü

Kingmambo öldü

Dünyada ingiliz atçılığında özellikle kısrak babası olarak oldukça saygın bir yeri olan ünlü aygır Kingmambo , 26 yaşında öldü. Yaşlılığa bağlı komplikasyonlar sonucu aygır ötanazi edildi. 2010 yılında aygırlıktan emekli edilen Kingmambo, 6 yıl sonra Kentucky ‘de bulunan Lane’s End Farm harasında toprağa verilecek.

Kingmambo ( Mr. Prospector-Miesque x Nureyev ) pedigrisine sahip olup yarış yaşamında Poule D’essai Des Poulains (Fr-Gr1), St. James’s Palace Stakes (Eng-Gr1) ve Prix Du Moulin De Longchamp (Fr-G1) gibi 3 Gr1 galibidir.

Aygırlık yaşamı mükemmel olup Grup ve Stakes koşuları gerek aygır ve gerek kısrak babası olarak esir almıştır. Aygırın en önemli temsilcileri içinde El Condor Pasa, Divine Proportions, Lemon Drop Kid, King Kamehameha, Henrythenavigator, Rule of Law, Russian Rhythm, Okawango, Walzerkoenignin gibi üst düzey lider yavruları bulunmaktadır. Ayrıca kısrak babası olarak ise Midday, Duke of Marmalade, Camelot, Gozzip Girl, Maids Causeway ve Ruler of the World hemen akıllara gelen önemli torunlarıdır.

Ülkemizde özellikle Okawango üzerinden önemli etkiler bırakan aygırın özellikle kızlarını daha bir önem kazanmıştır.

Nureyev kızı Miesque ve ilk tayı Kingmambo

Miesque

Kingmambo aygır
Kingmambo

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?