Kırdeniz – Hatay Koşusu 2015

Kırdeniz – Hatay Koşusu 2015

TJK tarafından 1 Ekim 2015 tarihinde Ankara 75. Yıl hipodromunda düzenlenen ve 3 yaşlı arap taylarının derbisi sayılan Hatay Koşusu‘nu (Gr1), Seyhan Dilber’i ekürisinin sahibi olduğu koşunun 1.55 ganyanlı favorisi Kırdeniz isimli arap tayı kazandı. Sezonun başarılı jokeyi Selim Kaya ile zafere uçan safkan, 1600 metre çim pistte 1.47.33 ‘lük derece gerçekleştirdi.

Birincilik ikramiyesi 500.000 TL olan koşuda dış kulvardan güçlü hücumları ile gelen SERHANTAY ( Altaha – Kevserim / Tamerinoğlu ) ikinci, yarışın ikinci ağır favorilerinden SAKARBAŞI ( Ayabakan – Fazilet / Bamka 3 ) üçüncü ve KIZILTUĞ ( Ben Anadolu – Zennan / Tamerinoğlu ) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar 1,5 Boy – 1,5 Boy – Burun şeklinde oluştu.

Kırdeniz ( Berksoy – Fulyahanım / Bozdağ ) pedigrisine sahip olup , 12. startını alıp toplam birincilik sayısını ise 7’ye yükseltti. Ayrıca safkan 1.364.300 TL kazança ulaştı. Safkanın Hatay (Gr1), Akbatur (Gr2), Aziziye (Gr2) , Karacabey (A3) gibi sınıf galibiyetleri bulunmaktadır. Gerek kazançı gerekse de sınıf birincilik sayısı ile sezonun baş tayı olma konusunda ciddi bir avantaj yakalamıştır.

Baba Berksoy 2004 doğumlu olup ( İbocan – Rode 21 / Sava) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında 26 kez koşup 9 kez birinci, 9 kez ikinci, 3 kez üçüncü ve 3 kez ise dördüncü olmuştur. Sadece 2 kez tabela dışı kalmıştır. Koşu yaşamında Kanuni Sultan Süleyman (Gr1), Mohaç (Gr2) ve Kosova (Gr2) galibiyetleri bulunur. Ayrıca Hatay Koşusu (Gr1) ikincisidir. Kırdeniz babasının yarım bıraktığı Hatay Koşusu işini de temizlemiştir.

Berksoy haraya 2011 yılında girmiştir. Yarış yaşamında arap atı için 26 koşu gibi az yarış koşması nedeni ile aygırlık hayatınında başarılı olması yolunda önemli bir kozdur. Nitekim daha ilk aşım yılından Gr1 galibi Kırdeniz ‘i vermiştir. 2011 yılında harada aşımlara başlayan Berksoy’un gelecek jenerasyon tayları merakla beklenmektedir.

Anne Fulyahanım ise 4 yavrusu kayıtlarda bulunmaktadır. Kırdeniz ilk koşan yavrusudur. Diğer yavruları ise gelecek yıllarda start alacaklardır. Kırdeniz’in yetiştiricisi ve Fulyahanım’ın sahibi İsmail Türktan, birkaç ay önce başarılı kısrağını TİGEM’e satmıştır.

Kırdeniz – Hatay Koşusu 2015 (Gr1)
Kırdeniz - Hatay Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?