Kuzguncukta Yeni Taylar

Kuzguncukta Yeni Taylar

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda Çarşamba günü yapılacak olan Şartlı 1 Kuzguncuk koşularında yeni taylar sahaya iniyorlar . Toplam 31 yeni tayın kayıt olduğu ve bölününen 2 koşu üzerinden düzenlecek koşularda ise kağıt üstünde orjinleri itibari ile yeni şampiyon adayları bulunuyor . Bazı şampiyon safkanların anneden kardeşleri ve babalarının ülkemizdeki ilk koşacak olan yavruları gibi yeni isimlerde karşınızda olacak . Gazi koşusuna 5 ay kadar bir süre varken sahipleri hem taylarını hazırlamak hemde yeterli handikap puanı toplaya bilmek için yol haritasını belirliyorlar . Geçtiğimiz sezonun Gazi şampiyonu Anatoly sadece 6 kez koşarak Gazi koşusunu kazandığını düşündüğümüz zamanda, bu yeni isimlerden neden bir şampiyon çıkmasın diye de düşünmeden edemiyoruz . Şimdi bu şartlı 1 koşulara katılacak öne çıkan bazı safkanları kısa bir şekilde inceleyelim ;

BENEDETTO : UNACCOUNTED FOR(USA) – PEPPER POT orjinli tay Atman ekürisine ait .Babası son yıllarda ülkemiz yarışçılığında birçok Gr1 galibi yavru vermeyi başaran Unaccounted For olup annesi ise Red Ransom’un ülkemizdeki başarılı temsilcisi olan Sri Pekan kızı Pepper Pot.Henüz yavrusu koşmayan Pepper Pot bakalım ilk annelik sınavını nasıl verecek . Kağıt üstünde yarışseverlerin çok aşina olduğu bir orjine sahip olan tay, usta ekibinin büyük umutlar beslediği bir isim.Ayakları düz bassın.

CRATOS : CORINTHIAN(USA) – PROUDEYES(USA) orjinli tay Barış Kaya’nın safkanıdır. Ülkemize foal olarak ithal edilen safkan 110.000 dolara satın alındı. Ekürisinin büyük beklentileri olan bir isim.Amerikan menşeyli olan tay kum orjini ile göze çarpıyor.Bakalım büyük beklentileri karşılayabilecek mi ? Babası Corinthian Amerika’nın son dönemlerdeki iyi atlarındandır . Yaklaşık 650.000 sterlin kazancı vardır . Babası Pulpit ise son dönemlerde Amerikada oldukca önemli bir konuma gelmiştir.Babasının ülkemizdeki ilk koşacak atı olan tay bakalım beklentilere nasıl cevap vericek ?

SPUMADOR : KING’S BEST(USA) – POURQUOI PAS(IRE) orjinli safkan Erdal Katipoğlu’nun tayı.Ülkemize İrlanda’dan ithal edilen safkan babasının ülkemizdeki ilk koşacak tayı olacak . Babası King’s Best son yılların Avrupada ki şampiyon safkanlarından olan Derby ve Arc koşuları galibi Workforce’ nin babasıdır.Usta antrenörü eşliğinde özenle hazırlanan tay bakalım ülkemizde nasıl bir performans sergileyecek.

GOLDEN VALLEY : ROYAL ABJAR(USA) – GESİ orjinli tay Necla Kaya’nın safkanı.Orjin bir çok yarış sever tarafından tanınan bir orijin.Babası üklemizde kaba kumda verdiği şampiyonlarla ünlü Royal Abjar annesi ise gene kabu kumun şampiyonlarından Nuhbaba’nın annesi Gesi.Gesi gerekse verdiği diğer yavruları itibari ile kaba kumda grup seviyede yavrular veren bir annedir . Bakalım bu iki kaba kum şampiyonun buluşmasından doğan yavru nasıl bir kariyer yakalayacak.Tabiki ilk beklenti kaba kumda çok daha iyi koşması.

I AM BACK : SRI PEKAN(USA) – LADY NATUSCHKA(IRE) orjinli safkan Mehmet Direkli’nin tayı. Babası Sri Pekan bir çok Grup koşu galibi atın babası olarak ülkemiz yarışçılık tarihimize geçmiştir . Genellikle mil yarışlarında başarılı olan safkanlar veren Sri Pekan doğru kanı bulduğu zaman uzun mesafelerde de koşabilen yavrular verebiliyor. Tıpkı Gazi şampiyonu Miramis gibi . Annesi ise dünya yarışçılığına adını altın harflerle yazdırmış olan SADLER`S WELLS ‘in kızı LADY NATUSCHKA. Bakalım bu müthiş orjin hakkını verebilecek mi. İlgilerinin ve koşuya katılacak olan jokeyi Selim Kaya’nında özenle hazırladığı safkan tam bir şampiyon adayı.Diğer konuşulanlardan biride Selim Kaya’nın kendi atı olduğu yönünde.Selim Kaya bildiğimiz gibi hazır olmayan tayların asla üstüne gitmez.Ayakları düz bassın.

KIZILMASKE : RED BISHOP(USA) – REMY RED(USA) orjinli tay Hakan Keleş’in safkanı . Babası sorunları nedeni ile yılda sadece 10 aşım yapabilen ancak 3 Gazi galibi vermeyi başarmış Türk yarışçılığının efsanesi Red Bishop.Annesi ise Darley harası aygırı Hennessy kızı Remy Red . Bu safkan da kağıt üstünde çok şık görünüyor . Uzun mesafelere yatkınlığı ile dikkat çeken tay bakalım Gazi koşusuna giden yolda nasıl bir performans gösterecek.

HIGHLY ROOTED : VICTORY GALLOP(CAN) – ELODIE orjinli safkan Emir Alkaş’ın tayı . Babasının ülkemizdeki ilk jenerasyon taylarından.Victory Gallop ülkemiz kariyerine çok iyi bir giriş yapıp şu anda üçlü taylar arasında çok öne çıkan Massai Maka ve Rüya Kızım gibi iki kaliteli ismi vermeyi başarmıştır . Annesi Elodie ise ülkemizde kum pist şampiyonlarından My Sea ve Grup1 Nene Hatun koşusu galibi Silver Dancer’ın annesidir . Kağıt üstünde şampiyon bir anne babaya sahip olan safkanın kendisinin de şampiyon olmasını beklemek hayalcilik olmasa gerek.

VISHNU : BIN AJWAAD(IRE) – PIMIENTA orjinli safkan Atman ekürisinin tayı.Babası Gazi galibi Inspector’un yanı sıra uzun mesafelerde Grup koşu kazanmış bir çok safkanın babasıdır . Tayın annesi Pimienta ise yarış yaşamına çok iyi bir başlangıç yapmış ancak sorunları nedeni ile performansını geliştirememiş bir isimdir.Orjin itibari ile uzun mesafelerde iyi koşacak olan safkanın sahiplerinin çok üstüne düştüğünü biliyoruz.

PRINCESS ROLLIN : STRIKE THE GOLD(USA) – DABLANA (IRE) orjinli safkan Hakan Keleş’in tayı.Babası geçtiğimiz aylardan kaybettiğimiz ülkemizde nice şampiyonlar bırakmış Strike The Gold.Annesi ise geçtiğimiz sezonun flaş kısrağı olan Princess Zahra’nın annesi olan Dablana.Zahra ile büyük keyifler yaşayan Hakan Keleş bakalım yeni prensesi ile neler yaşayacak.

Koşan tüm tayların ayakları düz bassın.

KEREM ÖZBAY
cratos horse

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?