Leshlaa – Anadolu Koşusu 2017

Leshlaa – Anadolu Koşusu 2017

2 Eylül 2017 Cumartesi günü TJK tarafından düzenlenen Uluslararası France Galop FRBC Anadolu Koşusu ‘nu (Gr2) Godolphin ekürisinin sahibi olduğu, Saeed Bin Suroor’un antrenörlüğünü yaptığı Leshlaa ( Street Cry – Vine Street / Singspiel ) isimli safkan kazandı. Jokey Jimmy Quinn ile start alan safkan 2000 metre sentetik kum pistte 2.04.56’lık derece gerçekleştirdi. Geçen sene bu koşuyu kazanan Belgian Bill ‘in kısrak babası ile Leshlaa ‘nın kısrak babası Singspiel olması ilginç bir tesadüf oldu. Singspiel deyince akla ilk olarak sezonun flaş aygırlarından Torok geliyor ama tabi kendisi ayrı bir yazı konusudur.

Özellikle yarışın ilk metrelerde yavaş geçmesi koşunun toplam derecesinde kötü bir sonuç çıkmasına neden oldu. Ülkemizi temsil eden safkanlardan CERASTES , yavaş tempo ile arka grubu uyutup düzlükte yarışı koparmaya çalıştı ama bu taktik sadece ülkemizdeki atları geçmede başarılı olabilecek bir hamleydi. Malum yurt dışından bu koşuya gelen handikap atları bile bu taktikle geçmek oldukça zor. QURBAAN ise bu kadar etkisiz kalması şaşırtıcı idi. CERASTES için ise bizim atlar içinde en iyi onun koşup dördüncülük almasını bekliyordum ama beklediğimden iyi koştuğu için ekibini tebrik ediyorum. Anadolu koşusuna gelen Godolphin başta olmak üzere yabancı at sahipleri kalite atlarını getirmeyi gerek görmemişlerdi çünkü adamlar bizi bizden daha iyi tanıyorlar. Eskiden Grup , daha sonra Kısa Vade atlarını getirdiler ve kazandılar. Şimdi risk faktörünü artırıp çıtayı indirip Class 2-3-4 (Handikap) atları ile nokta atışı yapmak istiyorlardı ve başardılar. Nerede peki bizim kum pistin efsane temsilcileri Victory Gallop ve Lion Heart temsilcileri… Bu arada aygırlara mana bulmak istemem. Aygırlar aslında kalite ama alt yapı (yetiştiricilik , beslenme , çiftlik , saha , idman, insan kalitesi) düşük. Dönelim yarışın diğer detaylarına…

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Enternasyonel Anadolu Koşusunda (Gr2) 3 ve yukarı yaşlı 8 safkan ingiliz atı katıldı. 115.000 €uro birincilik ödüllü bu önemli koşuda ülkemizi temsilen CERASTES ( Always A Classic – Alcina / BEAU GENIUS ) ikinci, misafir kısrak ABSOLUTE BLAST ( Kodiac – Perfect Fun / MARJU ) üçüncü, koşunun favorisi gösterilen QURBAAN ( Speightstown – Flip Flop / ZIETEN ) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar 1,5 Boy – 1 Boy – 2,5 Boy şeklinde oluştu. Geçen senenin galibi 9 yaşındaki BELGIAN BILL ise beşinci olabildi.

LESHLAA (USA) ( Street Cry (IRE) – Vine Street / Singspiel (IRE)) pedigrisine sahip 3 yaşında bir al erkek safkandır. Bu koşu ile beraber 9 kez koşup 3 kez kazanmıştır. İlk kez sınıf yarışını Anadolu Koşusu (Gr2) ile kazanmış oldu. Yine bu yarış harici 1 kez stakes yani listed değerinde koşu koşmuş olup 2000 metre çimde dördüncü olmuştur. 4 kez sentetik pistte koşan safkan 1400 metrede bir maiden ve İstanbul’da Anadolu Koşusu 2000 metrede olmak üzere 2 yarış kazanmıştır. Diğer kazandığı yarış ise bu sene kazandığı 2000 metre çim pistte handikap bir yarıştır. Bu safkanın 3.annesi MASSARAAT ünlü KINGMAMBO isimli aygırın annesi MIESQUE öz kardeştir.

Leshlaa – Anadolu Koşusu 2017 (Gr2-Ent)

Leshlaa – Anadolu Koşusu
Leshlaa
Leshlaa – Anadolu Koşusu 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?