Luxor Aygır Analiz

Luxor Aygır Analiz

PARLAYAN YENİ YILDIZ “LUXOR”
Son zamanlarda Kaneko ile birlikte inanılmaz bir yükseliş yapan Luxor isimli aygırımızı köşemizde inceleyeceğiz.

Levent Kitapçı tarafından yetiştirilmiş Luxor, 15.03.2000 doğumlu doru bir aygır.Yarış yaşamında 26 koşuda start almış ve yarış totosu (10-3-7-1) şeklindedir. 10 birinciligin 9 ‘u çimde , 1 tanesi kumdadır. Bu birincilikleri 1200 ile 1900 metreler dahil ve bu mesafeler arasındadır. Özellikle babası gibi tam bir miler olup 1600 metre hayranı idi. Çim totosu 20 (9-3-7-0), Kum totosu 6 (1-0-0-1) şeklindedir. Yaklaşık 950.000 TL kazanç elde eden aygırımız , (Distant Relative – Keep Shining / Stage Door Johnny) pedigrisine sahiptir.

İstanbul ve İzmir’de start alan aygırımızın sınıf performanslı koşuları şu şekildedir;
Birincilikleri : Ent.Topkapı (Gr2/Black Type) [1600 Çim] – Ent.Adnan Menderes (Gr2) [1600 Çim] – Fevzi Çakmak (Gr2) [1900 Çim] – (Kv8/L) [1600 Çim] – (Kv8/L) [1400 Çim] – (Kv24/L) [1600 Çim]

İkincilikleri : Fatih Sultan Mehmet (Gr1) [1600 Çim] (Kazanan : Ribella ) – Ent.Adnan Menderes (Gr2) [1600 Çim] (Kazanan : Sabırlı ) – Burhan Karamehmet (Gr3) [1900 Çim] (Kazanan : Hücum )

Üçünçülükleri: Başbakanlık (Gr1) [2000 Çim] (Kazanan : Ribella, İkinci:Sabırlı ) – Fatih Sultan Mehmet (Gr1) [1600 Çim] (Kazanan : Sabırlı, İkinci: Fliers Fantasy ) – Ent.Topkapı (Gr2/Black Type) [1600 Çim] (Kazanan : Brunel , İkinci:Ryono ) – İsmet İnönü (Gr2) [2000 Çim] (Kazanan : Hücum, İkinci: Wolfs Son ) – Fetih (Gr3) [1600 Çim] (Kazanan : Wolfs Son, İkinci: Sabırlı) – Necip Fazıl Kısakürek (Gr3) [1600 Çim] (Kazanan : Sabırlı, İkinci: Amed Fırtınası) – Marmara (Gr3) [1600 Çim] (Kazanan : Keremkoç, İkinci: Daylıght)

Luxor

Luxor, yarış yaşamında Sabırlı, Ribella, Kaneko, Kurtaran, Win River Win, Wolfs Son gibi pek çok kaliteli isimle aynı zamana denk gelmiştir. Özellikle Sabırlı ve Ribella gibi müthiş safkanlar ile aynı zamanda start almasa idi kazançı en az 2 kat daha fazla olabilirdi. Tabi aygırlık hayatı ile koşu yaşantısı çok farklı kulvarlardır. Yarış yaşamında Sabırlı ve Ribella ‘nın gölgesinde kalsa da aygırlık yaşantısında bir yıldız gibi parlayacağını kim hayal edebilirdi ki…

Luxor pedigri analiz:
Biraz orijine girersek Luxor, 5×4 Princequillo ile 5×5 Royal Charger inbreeding edilmiş olup Northern Dancer kanı bulunmaması en büyük artısıdır. Luxor ‘un babası Distant Relative ülkemize çok büyük katkı sağlamıstır. Yavuz Star, Bebek Cafe, Rokoko gibi Gr1 kazanan safkanlar vermiştir. Özellikle yavruları incelendiğinde 1600 ile 2000 metre mesafe aralığında çim piste daha başarılı oldukları gözlenmektedir. Ama kısa mesafelerde çok başarılı olan Church Pictures ’tan , uzun mesafelerde başarılı olan Yavuz Star ’ları da unutmamak lazımdır. Distant Relative yaş olarak 2-3-4 yaşına kadar çeşitli periyotlarda yavruları başarılı olabilmektedir. Özellikle zaman zaman geçmişte Avrupa’da kısrak babası listelerinde sürpriz çıkışlar yapmıştır. Zaten Habitat kolundan süre gelen ve bu hattın genel özelliği olan kısrak babası olarak başarılı olması beklenen bir sonuçtur. Yine D.Relative anne hattındaki Hyperion ve Ribot isimleride ülkemizi çok sevdiğini hatırlatmak lazım.

Anne Keep Shining için yazıcaklarımız nasıl yetecek açıkcası korkuyorum. Çünkü kendisinin ülkemize gelmiş en müstesna kısrak olduğunu düşünüyorum. Öncelikle Kitapçı ekürisini bu müthiş kısrağı ülkemize kazandırdığı için tebrik etmek lazım. 11 Şubat 1980 doğumlu kısrağın verdigi ürünler; George Thomas , Moon Light, Stefani, Stage Door East, Shing Star, Barbarino, Lady Wolf, Luxor, Shınıng Wolf, Shining isimlidir. 5 dişi , 5 erkek yavru veren efsane kısrak bütün isimleri neredeyse sınıf safkanlardır. Ayrıca bu isimlerinde yavruları yani Keep Shining torunları da , sınıf koşularda çok başarılı olmuşlardır. Kısaca değinirsek :

George Thomas : Gazi (Gr1) ve Erkek Tay Denemeyi (Gr1) kazanmış , aygırlık hayatı da çok başarılı geçmiştir. Caprice isimli kızı Gazi (Gr1) kazanmıştır.

Moon Light: Kısrak koşusu (Gr1) galibi olup, Kartalım ve Cardenas gibi açık yarış atlarını vermiştir.

Stage Door East : Annesi gibi müthiş bir damızlık kariyeri olmuş, Maynatay ve Daylight gibi üst düzey isimleri vermiştir.

Luxor : Kazandığı koşuları yukarıda yazmıştık ve ayrıca anne kardeşi George Thomas misali iyi bir aygırda olmuştur. Dutyfree ve Non Stop gibi yavruları Gr1 galibidir.

Lady Wolf: Açık yarışlar kazanmış en genç Keep Shining kızıdır. Özellikle doğacak her dişisi özel olarak kenara ayrılması gerekli diye düşünüyorum.

Barbarino ve Shınıng Wolf ise istikrarlı yarışları ile Kitapcı ekürisine önemli yarışlar kazandırmışlardır.

Luxor 2011 kazanc istatislikleri ise;
luxor

Luxor bazı başarılı tayları

Dutyfree (Wolf / Bachelor Party): Erkek Tay Deneme (Gr.1), İst. B.Belediye (Gr3), Marmara (Gr3), Galata Kulesi (Gr3) ve V. Koç (Gr3) galibidir. Fatih Sultan Mehmet (Gr1) iki kez, Prens Sait Halim (Gr3) ve A.Esenbel (Gr3) ikincisidir. Haliç (Gr1) ve Byerley Turk (Gr1) üçüncüsü ve dördüncüsüdür. 2012 yılında rekor bedel olan 800,000 TL satış fiyatı ile el değiştirdi.

Non Stop ( Lear White / Crofter) : Fatih Sultan Mehmet (Gr1), F.Çakmak (Gr2) ve KKTC (A2) galibidir. (Aygırlık yapmaktadır)

Neil ( Rahy / S.Bird) : Kayı (Gr2) galibidir.

Benelux (Native Procida / L’enjoleur ): Sahir Kurutluoğlu (Gr3) galibidir. Gr2 plasesi bulunur.

Amed Kızı (Bijou Dinde / Bustino ): A3 ve Kv8/Listed galibidir.

Deluxe (Native Procida / L’enjoleur ): Kv7 ve Kv6 galibidir.

Mister Kermit (Niniski / Formidable ): Kv7 galibi ve Grup yarış plaseleri mevcuttur.

Nona (Mujtahid / Gold Guard ) : Kv6 kazanırken , Grup yarış plaseleri mevcuttur.

Mühendis Burcu (Shining Steel / Rolly Royce ) : Kv7 galibidir.

Luxor‘un başarılı taylarının anne hattı incelendiğinde ilk dikkat çeken isim Habitat ’ın annesi Little Hut olup Northfields isimli aygır hattından gelen kısraklarla, güzel kısrak inbreedingi (Rasmussen Factor) kurulabilinir. Luxor ’un henüz çok az tayı bulunmasından dolayı net bir değerlendirme yapamasakta, Ribot başta olmak üzere Tom Fool , Northern Dancer , Mr.Prospector , Crepello ve Hyperion kollarına son derece yüksek uyum sağlanması beklenmektedir. Habitat vasıtasıyla Luxor’a gelebilecek kısrak babası bakarsak, S.Wells kanı ile yüksek bir uyum sağlaması muhtemeldir. Distant Relative açısından bakarsak, Luxor’a gelebilicek kısrak hatları (Red Bishop, Doyoun, My Volga Boatman, Mutamanni, River Special, Mountain Cat, Manila, Wolf, Marju, Barethea, I.Rıdge) uygun olabilir. Özellikle Luxor’un pedigrisinde Habitat dışında kalan isimlerin ülkemizde pek bulunmayan kan hatları olması nedeniyle pek çok kan hattına açık olup sağlam bir outbreed aygırıdır. Buda doğacak taylarda konformasyon düzgünlüğünü ifade eder ki bunu 2010 yılı 2 yaşlılarından rahatlıkla görmekteyiz.

luxor

-Luxor aşıma 2007 yılında başlamış bir aygırdır. İlk jenerasyon tayları 2008 yılında doğmuş , 2 yaşlı olarak 2010 yılında koşmaya başlamıştır. 20 kayıtlı tayı gözükmektedir.
-2008 aşımlarından 2009 doğumlu kayıtlara göre sadece 5 tayı gözükmektedir.
-2009 aşım yılında 2010 doğumlu kayıtlara göre sadece 2 tayı gözükmektedir.
-2010 aşım yılında Tjk misafir aygır statüsünde 2 kısrak başvurusu almıştır. Daha sonra Kitapçı Harasına geri çekilmiştir.
-2011 yılında ise malum 2010 yılı 2 yaşlı taylarının başarısıyla , İzmit’te Tjk misafir aygır statüsünde 5000 TL bedelle 79 aşım ve 71 gebe oranlarına sahiptir.
-2012 yılında ise 8000 TL bedelle 100 sıfat adedi ile İzmit Pansiyon Harada görev yapmıştır. Bu süreçte 94 aşım talebi almış , 84 adet gebe kısrak bırakmıştır.
-2013 yılında ise 8000 TL bedel ile İzmit Pansiyon Harada görev yapmıştır. Bu süreçte 96 aşım talebi almış , 85 adet gebe kısrak bırakmıştır.
-2014 yılında ise 12000 TL bedel ile İzmit Pansiyon Harada görev yapacaktır. Canlı tay uygulaması ile belirlenen sıfat adedi 85 ‘tir.

Zamanında aygır olarak yüzüne bakılmayan Luxor , an itibariyle oldukça kaliteli bir aygırdır. www.HorseTurk.Com ekibi olarak aygırımızın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

Aykut Kandemir – Bu makale 7 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.
luxor

Luxor pedigri

Yorumlar (3 Yorum)

  • Yetiştiriciliğimiz adına başarılı tayları ile adından söz ettiren luxor için dikkat ettiğim bir özelliği paylaşmak istiyorum. aygırımız ve bu kol özellikle anne hattında sir gaylord ( turn-to ) kanı taşıyan kısraklar ile çok iyi sonuç veriyor.

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?