Mehmet Akif Ersoy Koşusu Renk ‘lendi

Mehmet Akif Ersoy Koşusu Renk ‘lendi

2015 Gazi Koşusu hazırlıkları kapsamında TJK tarafından düzenlenen Mehmet Akif Ersoy Koşusu‘nu (Gr2), Gülçin Tunçakad ekürisinden ( Divine Light x Mujtahid ) temsilcisi Renk isimli safkanı jokey Özcan Yıldırım ile kazandı. 2200 metre 4.6 ölçümlü ağır çim pistte 2.16.47 ‘lik derece yaparak kazanan safkan için 3.45 ganyanı buluyordu. Gazi Koşusuna taksidi yatan ve handikap puanı yeterli olan safkanın muhtemelen büyük derbide start alması bekleniliyor. 2013 yılı Mehmet Akif Ersoy Koşusu’nu kazanan Divine Light yavrusu Divine Heart, ardından Gazi derbisini kazanmıştı.

2015 Gazi Koşusu öncesi için Ankara’dan son bilet niteliğinde olan Mehmet Akif Ersoy Koşusunda, OĞLUM BERAT ( Victory Gallop – Halling Charge / Halling ) ikinci , ARSEN LUPEN ( Victory Gallop – La Bamboocha / King Of Kings ) üçüncü ve ZEALOUS LINE ( Win River Win – Aslı Cantay / Mujtahid) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları ise Boyun – Yarım Boy – Uzak şeklinde gerçekleşti.

Renk ( Divine Light – Busi / Mujtahid ) pedigrisine sahip olup 15. startında 9. birinciliğini elde etti. Safkanın yarış totosu 15 Start (9-2-2-1) olup kazançı ise 818.300 TL ye yükseldi. Daha önce Gr3 Fehmi Simsaroğlu , Gr3 Artemis, Kv8 Kuşadası koşularını kazanan safkan, böylece en yüksek vasıftaki galibiyetini elde etti. Safkan ayrıca Gr1 Erkek Tay Deneme üçüncüsüdür. Sadece hayatının ilk startında tabelaya girememiştir.

Baba Divine Light ülkemize 2008 yılında TJK tarafından Fransa’dan transfer edilmiştir. Ülkemizde ilk aşımlarını 2008 yılında yapan aygırın ilk jenerasyonları 2011 yılında iki yaşlı olarak koşmaya başlamıştı. Yurt dışında Natagora gibi Gr1 galibi çok başarılı bir isim veren Divine Ligt , ülkemizde ikinci jenarasyonları ile çıkışa geçti. 87. Gazi Koşusunu galibi olan Divine Heart ile dikkat çeken aygırımızın tayları özellikle yaş alıp uzun mesafeli yarışlarda genel olarak etkililer. Aslında Divine Ligt yarış yaşamında kısa çim yarışlarında başarılı olan bir isim olduğunu da belirtelim. Aygırımızın diğer başarılı temsilcileri arasında My Dear Son, Yegane, Bay Çiftçioğlu, Cash Akçe, Mister Baron, Grade Boy, Divine River, King, Murathanbey bulunmaktadır.

Anne 2004 doğumlu Busi ( Mujtahid – Lapu Lapu / Private Tender ) hiç koşmadan haraya alınmıştır. Harada 6 yavru vermiş 4 tanesi koşmuştur. Bunlardan IŞIKHÜZMESİ (West By West) isimli temsilcisi 726.640 TL kazançı ile dikkat çekmektedir. Busi ‘nin anne hattından MOONGUN , LOCKTON BOY gibi yetenekli isimlerde bulunmaktadır. Zaten kısrak babası olarak zamanında Avrupa’da da önemli yerlerde bulunmuş Mujtahid kızıdır. Mujtahid ‘in kısrak babası olarak ülkemize katkıları ise Azaraks ( Unacoounted For – Lil Red / Mujtahid ), Fast Stars Line ( Ajmera – Free Fighter / Mujtahid ) , My Başkan ( Luxor – Gloria / Mujtahid ) , Sarılar Runner ( Okawango – Sarılar Güzeli / Mujtahid ) , Dansing River ( Unacoounted For – Volda River / Mujtahid ) şeklinde sayısız torununu sıralayabiliriz.

2015 Mehmet Akif Ersoy Koşusu – Renk (Gr2)

Renk - Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2015

Renk - Mehmet Akif Ersoy Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?