Michael Phelps ve Cerro Derby aşkına

Michael Phelps ve Cerro Derby aşkına

18 Olimpiyat madalyasına sahip, dünyaca ünlü yüzücü MICHAEL PHELPS de artık Kentucky Derby hayalleri kuruyor.

MICHAEL PHELPS ve koç BOB BOWMAN
MICHAEL PHELPS ve koç BOB BOWMAN

Geçtiğimiz yıl katıldığı Londra Olimpiyatlarının ardından emekli olan, 18 Olimpiyat madalyasına sahip, 27 yaşındaki dünyaca ünlü yüzücü MICHAEL PHELPS ve eski koçu BOB BOWMAN, 1 Ocak 2013 günü, Team Valor International’ın sahibi olduğu CERRO (Mr. Greeley – Ballette / Giant’s Causeway) isimli 3 yaşındaki safkanın hissesine ortak olmuşlardı. Bu ortaklığın ardından CERRO, 26 Ocak Cumartesi günü ABD-Gulfstream Park’ta katıldığı 54.500 $ toplam ikramiyeli 1800 Metre Kum pistteki Allowance koşuyu 2.5 Boy farkla ve 1.50.29’luk derecesiyle kazanma başarısı gösterdi.

3 Haziran 2012 tarihinde İtalya-Milano’da katıldığı Maiden koşuyu kazanan CERRO, ardından Barry Irwin tarafından keşfedilmiş ve Team Valor ekibi tarafından ABD’ye getirilmişti. ABD’ye geldikten sonra Gulfstream Park’ta 2 çim pist koşusuna katılan CERRO, bir 6.lık bir de 4. lük elde etmişti. Son olarak 2013 yılının ilk gününde, Michael Phelps ve Bob Bowman’in de hipodromdan canlı takip ettiği koşuda ilk kez kum piste çıkıp 3. kalan CERRO, kazandığı Allowance koşunun ardından 5. koşusunda toplamda 2., ABD’de ise ilk birinciliğini elde etmiş oldu.

İlgililerinin koşu sonrası verdiği demece göre CERRO, 3 Mart 2013 günü Gulfstream Park’ta koşulacak olan G3 Palm Beach Stakes’e katılacak ve ardından Kentucky’nin yolunu tutup Derby öncesi son hazırlık koşusu olarak da tıpkı Team Valor’un 2011 yılında Kentucky Derby’i kazanan safkanları ANIMAL KINGDOM gibi 24 Mart günü Turfway Park’ta koşulacak olan G3 Spiral Stakes’te start alacak.

2009 yılında koşulan Kentucky Derby, ardından da 2011 yılında ANIMAL KINGDOM’ın ikinci kaldığı ve Michael Phelps’in doğup, büyüdüğü yer olan Baltimore ’daki Pimlico Hipodromu ’nda koşulan Preakness Stakes ’i 27 yaşındaki rekortmen yüzücü ile birlikte hipodromda canlı izleyen Koç Bob Bowman, “At yarışlarını her zaman çok sevmişimdir. Koçluk yaptığımdan dolayı önceleri pek fazla zamanım olmuyordu fakat artık Michael (Phelps) emekli oldu. Artık daha esnek bir takvimimiz var ve farklı aktivitelere zaman ayırmak istiyoruz. Bu da bizim için iyi bir fırsat.” şeklinde konuştu.

CERRO ’nun kazandığı Allowance koşunun videosunu izlemek için tıklayınız

“Yardım için @paskalovic ‘e teşekkürler”

Cerro
Cerro horse

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?